سفید کردن دندان ها

دلیل زرد شدن دندان ها
همان طور که گفته شد، دو عامل بر زرد شدن دندان ها اثر گذار است:
۱. مصرف دخانیات مانند سیگار
۲.استفاده از نوشیدنیهای رنگی مثل چای ، قهوه و ...
۳. افزایش سن 
۴.عدم رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان
5. کاهش ضخامت مینای دندان
6-مصرف برخی داروها
7-دلایل ژنتیکی و وراثتی

احتمالا مشاهده کرده اید به برخی در کودکی، به درستی قطره آهن داده نشده است؛ و این منجر به تغییر رنگ مینای دندان آن ها شده است.
 پرهیز از هر یک از موارد بالا و استفاده بجا و مناسب از نوشیدنیهای رنگی مثل چای ، قهوه میتواند در سفید ماندن دندان ها موثر باشد.
 
بلیچینگ دندان چیست؟
سفید کردن دندانها یا  بلیچینگ دندان  درمانی است که در آن بد رنگیها و رنگدانه هایی که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندانها شده و حتی بعضی بد رنگیهای ژنتیکی را بر طرف نموده ودندانهایی سفید و زیبا را به شما هدیه میکند.روند بلیچینگ دندان کاملا علمی و عملی است. در این روش از هیدروژن پراکساید برای اکسید کردن رنگ دانه های غیر طبیعی که روی سطح دندان ها چسپیده اند، استفاده می شود.
 
  بلیچینگ دندان  
شایان ذکر است که یکی دیگر از روش های سفید کردن دندان ،  لمینت دندان  است که در مقاله مربوط به لمینت های سرامیکی و کامپوزیتی به تفصیل به آن پرداختیم.
 
راههای سفید کردن دندان ها و هزینه ی بلیچینگ دندان
ماده اصلی سفیدکننده دندانها پر اکسید هیدروژن است که باعث اکسید شدن رنگدانه های رسوب کرده بین هرمهای مینایی شده و آنها را از بین میبرد. به مرور زمان این ماده به قسمتهای زیرین مینا در عاج نفوذ میکند و رنگ آن را روشنتر کرده و باعث سفید شدن دندان میشود . دو روش کلی برای سفید کردن دندان ها با بلیچینگ وجود دارد که از نظر مراحل و هزینه ی بلیچینگ دندان متفاوت هستند.
 
۱. بلیچینگ در خانه (home bleaching): یکی از روش های سفید کردن دندان استفاده از روش بلیچینگ دندان در خانه است. در این روش باید در ابتدای کار به پزشک مراجعه کرده تا دندان ها معاینه شوند تا اگر پوسیدگی در آن وجود دارد ترمیم شود. بعد از انجام ترمیم و جرم گیری دندان ها، قالبی از فک بالا و پایین تهیه می شود. بعد از قالب گیری، نمونه ها به آزمایشگاه فرستاده می شوند تا در آن جا تری های مخصوص ساخته شوند. در این مرحله تری مناسب که مطابق با قالب باشد ساخته خواهد شد. در مراجعه بعدی به مطب دندانپزشک این تری ها با ماده مخصوص بلیچینگ دندان به بیمار داده می شوند و نحوه ی استفاده از آن توسط پزشک به بیمار گفته می شود.

۲. روش سفید کردن دندانها در مطب (office bleaching):
 
 بلیچینگ دندان در مطب
 
در این روش نیز با استفاده از مواد مخصوص از لثه ها محافظت میشود، سپس مواد سفید کننده با غلظت بالا بر روی دندانها گذاشته میشود . ماده موثره بعضی از این مواد به صورت شیمیایی فعال میشود، بعضی با نور و بعضی با گرما. و فرق چندانی بین آنها وجود ندارد و هزینه بلیچینگ به این روش با روش بلیچینگ در منزل کمی متفاوت است.
 
کدام روش سفید کردن دندانها بهتر است ؟
 اساتید علم زیبایی بر این باورند که وقتی بهترین نتایج حاصل میشود که هر دو این روشها با هم انجام بگیرد. یعنی ابتدا office bleaching و سپس home bleaching. تبعا نتیجه گیری در زمان کمتر در بلیچینگ داخل مطب اتفاق می افتد اما نتایج ماندگارتر در نوع بلیچینگ در خانه حاصل میشود.بلیچینگ دندان در خانه یک روش عالی و موثر برای از بین بردن رنگدانه های موجود در روی دندان و سفید کردن و درخشنده تر کردن دندان ها می باشد.
 
با بلیچینگ دندانها چقدر سفیدتر میشوند ؟
این سوالی است که هیچ کس نمیتواند به آن پاسخ قطعی بدهد. ممکن است از یک درجه تا چندین درجه بسته به جنس دندانها و نوع رنگدانه های رسوب کرده بین دندانها متغیر باشد.
 
مراقبتهای بعد از بلیچینگ
این موضوع هم بستگی به بهداشت دهان فرد و هم رژیم غذایی او دارد. استفاده کمتر از غذاها و نوشیدنیهای رنگدانه دار کمک میکند دندانها به مدت طولانی تری سفید بمانند. ضمنا بلیچینگ درمانی است که باید هر چند وقت یکبار تکرار شود تا رنگ دندانها به صورت دایمی سفید بمانند.
 
آماده سازی دهان برای بلیچینگ (سفید کردن دندانها )
قبل از اقدام به بلیچینگ باید ابتدا پوسیدگی احتمالی دندان ها را از بین برد و ترمیم کرد.بلیچینگ بر روی پر کردگیها ، روکشها، لامینتها و نواحی زرد ریشه ناشی از تحلیل لثه تاثیری ندارد. 
قبل از اقدام به بلیچینگ، انجام  جرمگیری دندان  (در صورت وجود جرم ) و برساژ به نتیجه گیری بهتر می انجامد.
 
عوارض بلیچینگ دندان چیست؟
اصولا بلیچینگ اگر تحت نظارت دندانپزشک انجام بگیرد عارضه خاصی ندارد ،فقط ممکن است دندانها را تا مدتی حساس کند که این مورد نیز معمولا با خمیردندانهای ضد حساسیت قابل درمان است.به طور کلی، تنها خطر و عارضه عمده ای که در مورد بلیچینگ دندان به چشم می خورد، حساسیت برخی افراد نسبت به آن است و این حساسیت به ویژه در ساعت های اولیه پس از درمان مشخص می شود.
دندانپزشک شما اطمینان حاصل خواهد کرد که این حساسیت حاد نیست. اگر احساس حساسیت جزئی دارید، توصیه می شود که دهان خود را با آب گرم بشویید تا از ناراحتی جلوگیری کنید. حساسیت دندان به تدریج محو خواهد شد.
 
خمیردندان و پودر سفید کننده دندان
این مواد غالبا دارای درصد بالای ساینده ها هستند که باعث میشوند لایه ای از روی مینای دندان شما برداشته شود و استفاده از آنها به ویژه به صورت مکرر به هیچ عنوان توصیه نمیشود.
 
لاک سفید کننده دندان
لاک سفید کننده دندان و انواع دیگر سفید کننده ها که در داروخانه ها عرضه میشوند، درصد بسیار پایینتری از پراکسید هیدروژن را دارا هستند . بنابراین ، سفید کردن دندانها به صورت تاخیری انجام میپذیرد. ضمنا این مواد چون بدون هیچ محافظی در دهان رها میشوند و کنترلی روی آنها نیست بنابراین با بزاق شسته شده و بلعیده میشوند که این مورد نیز میتواند صدمات جدی به بدن فرد وارد کند. ضمنا این مواد غالبا حاوی ساخارین هستند که هر چند برای دندانها مضر نیست ، اما سرطان زایی آن مدتهاست به اثبات رسیده و استفاده از آن در آمریکا ممنوع میباشد.
 
مراحل استفاده از تری ها و ژلهای سفید کننده دندان
۱. ابتدا دندانهای خود را مسواک نموده و با نخ دندان ما بین دندانهای خود را تمیز کنید.
۲.نوک مخلوط کننده سرنگ را وصل کنید.
۳. یک قطره ژل سفید کننده دندان را بر سطح داخل لبه بیرونی هر یک از حفره های قالب پلاستیکی دندانها ( تری ها ) بچکانید. بعد از چکاندن هر قطره آنرا با نوک سرنگ در حفره پخش کنید.
۴. قالبهای محتوی ژل سفید کننده دندان را بروی دندانها بگذارید. دقت کنید که ژل از قالبها بیرون نزند و مطمین شوید که قالبها بدرستی و کاملا بر روی سطح دندانها قرار گیرد.
پس از قرار دادن قالب بر روی دندانها ، حبابهایی در ژل سفید کننده مشاهده می نمایید، که خود بخشی از روند سفید نمودن دندانهاست.
۵. ژل اضافی بیرون زده از قالب را بوسیله انگشت یا مسواک خشک پاک کنید. سفید شدن لثه ، در این مرحله طبیعی است و ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می کشد و این خود علامت زیاد گذاشتن مواد سفید کننده دندان است که باید در دفعات بعد کمتر استفاده کنید.
۶. قالبها را به مدت ۱۵ دقیقه بر روی دندانهای خود نگه دارید.
( استفاده بیش از ۱۵ دقیقه تاثیری نخواهد داشت. )
۷. بعد از هر کاربرد ، قالبها را از دهان خارج کرده و با آب و مسواک دندانها و لثه های خود را بشویید. 
قالبها را با آب سرد بشویید و کاملا از ژل پاک کنید، سپس در یک جعبه در محیطی خشک و خنک نگهداری کنید.
۸. برای کسب بهترین نتیجه ، از ژل سفید کننده در دو نوبت یکی در ابتدای روز و دیگری در انتهای شب قبل از خواب استفاده نمایید.
 
نکات قابل توجه حین استفاده از ژل سفیدکننده دندان در منزل
۱. اگر در بخشی از قالب پلاستیکی ( تری ) مخصوص خود ، رنگ تیره مشاهده کردید ، نرمال است ، علت آن اکسیداسیون سطح آمالگام دندانهای پر شده است.
۲. سطوح دندانهای نزدیک به لثه دیرتر از سطوح جونده یا لبه دندانها سفید خواهد شد.
۳. حساس شدن دندانها به سرما ، امری طبیعی است. اگر این حساسیت بیش از حد ملایم و در حدود اذیت کننده بود ، با ما تماس بگیرید.
۴. ممکن است بدون مشخص شدن ناحیه ای خاص ،دندانها ، لثه ،زبان، لب و یا گلو حساس شود. این حساسیت معمولا با قطع یک تا سه روزه استفاده از ژل سفید کننده دندان قطع میشود.
 
پس از رفع حساسیت، انتخابهای ذیل را مورد نظر قرار دهید
۱. اگر مشکل ،تحریک لثه هاست، یا قالب پلاستیکی بیش از حد معمول به لثه ها فشار میاورد، یا شما بیش از اندازه از ژل روی حفره ها میچکانید. اگر مشکل فشار قالب است ،از دندانپزشک خود کمک بگیرید .و در غیر این صورت از ژل سفید کننده کمتری استفاده کنید.
۲. اگر حساسیت دندان در حین بلیچینگ در منزل ( home bleaching) ، اتفاق افتاد، سعی نمایید مصرف ژل را به یک روز در میان و یا حتی دو روز در میان کاهش دهید.
۳. اگر حساسیت ادامه یابد از ژلهای ضد حساسیت موجود در بازار ، با نظر دندانپزشک استفاده کنید.
۴. چنانچه باز هم حساسیت ادامه یافت استفاده از ژل را قطع کنید و با دندانپزشک تماس بگیرید.
بعد از کامل شدن روند بلیچینگ، دندانها ممکن است قدری سفیدتر از حد معمول به نظر آید.ولی پس از دو هفته از زمان پایان بلیچینگ،دندانها رنگ نهایی خود را خواهند داشت.
نکات مهمی که باید در حین سفید کردن دندان ها مورد توجه قرار داد
۱. در طول درمان ، مصرف توتون ، دخانیات ، چای ، قهوه و نوشیدنیهای تیره رنگ حاوی کولا را کاهش دهید، زیرا این مواد ممکن است در روند سفید کردن دندانها تاثیر منفی گذاشته و حتی مجددا آنها را تیره نماید.
۲.رعایت بهداشت دهان ،در طول دوره سفید کردن دندانها الزامی می باشد.
۳. فاصله زمانی بین نوبتهای استفاده از ژل سفید کننده دندان حداقل بیش از یک ساعت باشد.
 
کنترااندیکاسیونها(کارهایی که نباید حین استفاده از ژل سفید کننده دندان انجام داد )
۱. به هیچ عنوان در هنگام بارداری ، شیر دادن، بیماران قلبی حاد، بیماران دیابتی، بیماران دارای دندانهای حساس و افراد زیر ۱۶ سال نباید از ژل سفید کننده استفاده کنند.
۲. هرگز قالب پلاستیکی دندانها را از ژل لبریز نکنید.
۳. از تناول خوراکها، میوه ها و نوشیدنیهای حاوی سیتریک اسید در طول درمان خودداری کنید.
۴. سرنگهای حاوی ژل سفید کننده را در محل خشک و خنک نگهداری نموده و هرگز آنها را در یخچال یا فریزر قرار ندهید.
۵. در طول زمان بکار گیری و استفاده از ژل سفید کننده بر روی دندانها در دهان ، از خوردن ، آشامیدن و یا کشیدن سیگار خودداری نمایید.
بهترین نتیجه در بلیچینگ خانگی ( home bleaching) در حداقل زمان ۲ هفته تمام میباشد.بشرطی که نوبت زمانهای استفاده منظم بوده و قطع نگردد.اما استفاده بیش از دو بار در روز یا مدت زمان طولانی تر از یک ساعت در هر بارمنجر به تسریع در نتیجه گیری نخواهد شد.

تفاوت سفید کردن دندان با بلیچینگ و لیزر
برخی متصور می شوند سفید کردن دندان همان بلچینگ است؛ اما چنین نیست. بلچینگ یکی از روش های سفید کردن دندان ها است. در جرم گیری دندان ها، سعی می شود رنگ مینای دندان، به حالت طبیعی باز گردد؛ اما در بلچینگ، رنگ دندان ها بیش از حالت معمول سفید می شود. به شکلی مشهود خواهد بود از روش های سفید کردن دندان استفاده کرده اید.
با بالا رفتن سن، ترک های ریزی روی مینای دندان ایجاد می شود. این ترک ها محل تجمع باکتری هایی می شود که به مرور رنگ دندان ها را تغییر می دهند. روش های سفید کردن دندان این آلودگی ها و باکتری ها را پاک کرده و دندان ها را دوباره سفید می کند.
در بلچینگ نیاز به استفاده از موادی خاص توسط دندانپزشک است و خودتان نمی توانید در خانه، اقدام به سفید کردن دندان هایتان کنید؛ به همین دلیل قیمت بسیار بیشتری نسبت به روش های خانگی دارد؛ اما اثر بخشی بیشتری دارد و در یک جلسه، شاهد سفیدی دندان هایتان خواهید بود.
در کنار بلچینگ، لیزر کردن دندان ها نیز یکی از روش هایی است که برای سفیدی دندان ها استفاده می شود. لیزر کردن دندان ها به چند روش انجام می شود. از جمله استفاده از نور LED یا قوس پلاسما که در این میان، نور هالوژن بهترین اثرگذاری را دارد.
برای سفید کردن دندان با لیزر، نیاز به چند جلسه است که هر کدام از آن ها، حدود 30 تا 60 دقیقه به طول می انجامد.


برچسب ها :
سفید کردن دندانبلیچینگ دنداندندانپزشکی زیبایی