انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی

دندانپزشکی شامل پیشگیری، تشخیص و درمان طیف گسترده ای از شرایط، اختلالات و بیماری هایی است که بر دندان ها، لثه ها و ناحیه فک و صورت تاثیر می گذارد. دندان پزشکان عمومی خدمات مربوط به حفظ بهداشت عمومی دهان و دندان و سلامت دندان را ارائه می دهند.
 
انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی  
 

اهمیت انتخاب یک دندانپزشک عالی

اولین قدم در درک چگونگی شناسایی  بهترین دندانپزشک  این است که بدانید چرا آن قدر مهم است.
- کار دندانپزشکی باکیفیت پایین نه تنها برای سلامت دهان، بلکه برای سلامت کلی شما مضر است.
- مشکلات دندانپزشکی ممکن است با دندانپزشکی که از آخرین فناوری استفاده نمی کند کشف نشود.
- با داشتن یک دندانپزشک عالی، احساس راحتی بیشتری خواهید کرد و به احتمال زیاد به طور منظم مراجعه می کنید. این به شما انگیزه می دهد تا در خانه نیز بهتر از دندان های خود مراقبت کنید.
 
انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی  
 

اهمیت ویزیت دندانپزشکی

قرار ملاقات دندانپزشکی نباید فقط زمانی انجام شود که مشکلی دارید که باید به آن رسیدگی شود. پیشگیری همیشه بهتر از نیاز به درمان است و دلایل زیادی وجود دارد که چرا باید به طور منظم از مطب دندانپزشکی محلی خود بازدید کنید:
 

سرطان دهان را بررسی کنید

این یکی از مهم ترین کارهایی است که  پزشک متخصص دهان و دندان  شما در هر معاینه انجام می دهد. معمولاً در این بررسی ها هیچ چیز غیرعادی پیدا نمی کنند، اما به طور بالقوه می توانند جان شمارا نجات دهند.
 

بهداشت دهان و دندان

وقتی صحبت از سلامت دهان و دندان به میان می آید، پزشک متخصص دهان و دندان اغلب نادیده گرفته می شوند، اما آن ها می توانند هم برای خدماتی که می توانند ارائه دهند و هم برای توصیه هایی که می توانند ارائه کنند، بسیار ارزشمند باشند. متخصصین بهداشت دندان عمدتاً به سلامت دندان پیشگیرانه و درمان بیماری لثه توجه دارند، مراقبت صحیح در خانه را به شما نشان می دهند و به شما کمک می کنند تا دندان ها و لثه های خود را سالم نگه دارید.
 

مشاوره در مورد سفید کردن دندان

سفید کردن دندان در سال های اخیر محبوبیت زیادی پیداکرده است، اما افسانه های زیادی وجود دارد که می تواند منجر به سردرگمی در مورد اینکه چه چیزی بی خطر است و همچنین مسائل قانونی را به همراه دارد. دندانپزشک شما در بهترین موقعیت برای مشاوره در مورد گزینه های شما در مورد سفید کردن دندان است. آن ها در بهترین موقعیت هستند زیرا نه تنها اطلاعات زیادی در مورد سفید کردن دندان دارند، بلکه تنها مکانی هستند که می توانید به طور قانونی دندان های خود را به صورت حرفه ای سفید کنید.

آن ها می توانند چیزها را زود تشخیص دهند یا از وقوع آن ها جلوگیری کنند

هنگام ویزیت دندانپزشکی فقط با یک آینه می توانید ببینید که دندان هایتان چگونه به نظر می رسند، اما زیر لثه هایتان اتفاقات زیادی می افتد بدون اینکه خودتان متوجه شوید.  دکتر دندانپزشک  نه تنها مشکلات را حل می کند، بلکه می تواند از آن ها نیز پیشگیری کند. مشکلات بالقوه ای که می تواند تشخیص دهد شامل شروع بیماری لثه و پوسیدگی دندان است.
 

دندانپزشکان می توانند برای نیازهای شما کمک و مشاوره ارائه دهند

با مراجعه منظم به مطب دندانپزشکی می توانید یک رابطه خوب ایجاد کنید که به آن ها اجازه می دهد تا در مدت زمان طولانی مشاوره و پشتیبانی خاص خود را با نیازهای شما انجام دهند. واقعاً هیچ فردی بهتر از دندانپزشک شما برای حفظ سلامت دهان و دندان شما در موقعیت مناسبی وجود ندارد، بنابراین آن ها باید اولین نقطه تماس شما در مورد نگرانی در مورد دندان ها و دهان شما باشند.

خدمات دندانپزشکی

یک تعریف کلی از خدمات  دندانپزشکی  ، ارائه تمام مشکلات بهداشت دهان و دندان و تمام بیماری های مرتبط با دندان توسط پزشک متخصص دهان و دندان است. یک بهداشت کامل دهان و دندان شامل مشکلات دندان، مشکلات لثه و مشکلات مربوط به زبان نیز می شود. بیایید همه انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی را با جزئیات بحث کنیم.

جرمگیری دندان

 
 
 انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی
 
 جرمگیری دندان  توسط دندانپزشک مخصوص برای از بین بردن پلاک، جرم یا هر لکه دیگری روی دندان شما انجام می شود. یک معاینه فیزیکی مناسب تعیین می کند که چقدر تمیز کردن دندان مورد نیاز است و کدام ابزار یا درمان تمیزکننده باید برای هر مورد خاص ترجیح داده شود. یک روش کامل جرمگیری دندان با این مراحل اصلی دنبال می شود.
 
- چکاپ کامل دهان و دندان توسط یک متخصص بهداشت دندان انجام می شود. متخصص بهداشت دندان از آینه های کوچک برای بررسی تمام نواحی پنهان دندان ها و لثه ها استفاده می کند تا از علل اصلی ایجاد پلاک مطمئن شود. سپس متخصص بهداشت دندان و دندان پزشک مشکل واقعی را تائید کرده و سپس وارد مرحله بعدی می شوند.
- متخصص از یک ترازو مخصوص دندان برای برداشتن جرم یا پلاک اطراف دندان و خط لثه استفاده می کند. زمان جرم گیری بستگی به میزان جرم یا جرم اطراف دندان شما دارد. سپس از مقداری نخ دندان برای تمیز کردن خطوط دندان و خطوط لثه استفاده می کنند. بنابراین، پلاک، غذا یا جرم پنهان با نخ دندان پاک می شود.
- مرحله بعدی آبکشی است. دندانپزشک به شما پیشنهاد می کند که دهان خود را با چرخاندن مقداری شستشوی دندان تمیز کنید. بیشتر محلول های شستشو دارای فلوراید مایع و پراکسید هیدروژن هستند. پس از شستشو، تمام میکروب ها و باکتری های شما از بین می روند. اکنون، دندان های شما برای مقداری مواد تمیزکننده آماده هستند.
- قبل از استفاده از خمیردندان سفیدکننده، دندانپزشک مقداری فلوراید درمانی را به عنوان محافظت در برابر پلاک و باکتری ها در آینده انجام می دهد.
- در مرحله آخر،  دندانپزشک  مقداری خمیر سفیدکننده یا خمیردندان سفیدکننده می زند تا مقداری درخشندگی به دندان های شما بدهد.

کشیدن دندان

 
 
انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی  
 
 کشیدن دندان  به معنای بیرون کشیدن یک دندان خاص است. دلایل مختلفی برای کشیدن دندان وجود دارد. برخی از دلایل اصلی کشیدن دندان، پوسیدگی دندان، آسیب دندان یا برخی اهداف تراز کردن دندان است. مراحل اصلی کشیدن دندان به شرح زیر است:
- اول ازهمه، دندانپزشک ناحیه مجاور را با استفاده از تزریق بی حسی بی حس می کند. پس ازاین تزریق، بیمار هیچ دردی را در کل فرآیند کشیدن دندان احساس نمی کند.
- سپس دندانپزشک لثه و بافت استخوانی را برش داده تا از دندان جدا شود و به آرامی دندان را بیرون بکشد.
- سپس از یک گاز برای جلوگیری از خونریزی استفاده می شود.
- سپس یک یخ برای جلوگیری از تورم روی ناحیه آسیب دیده اعمال می شود.
- سپس دندانپزشک مقداری مسکن به شما می دهد و برای شما مراقبت های بعد از کشیدن دندان تجویز می کند.

جراحی دندان عقل

 
 انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی
 
دندان عقل آخرین دندان در فک شماست. معمولاً در نوجوانی زمانی که افراد باید بالغ شوند فوران می کند. به همین دلیل به آن دندان عقل می گویند. برخی از افراد ممکن است در هنگام رویش دندان عقل با درد شدید مواجه شوند، زیرا فضای کافی برای دندان بیشتر وجود ندارد و دندان عقل سعی دررویش دارد. این امر باعث ایجاد اختلال در شکل و زاویه دندان عقل می شود. اگر باعث درد شدید شود، ممکن است دندانپزشک به شما پیشنهاد کند که فورا آن را بردارید. یکی دیگر از دلایل برداشتن دندان عقل ممکن است حفره یا بیماری لثه اطراف دندان عقل باشد. نمی توان آن را به خوبی درمان کرد و به دلیل فضای کمتر نمی توان آن را به درستی نخ دندان یا مسواک زد.
روند برداشتن دندان عقل مانند هر جراحی دیگری است. دندانپزشک به شما بیهوشی می دهد و بافت لثه شمارا می برد تا دندان عقل را بکشد. پس از  جراحی دندان عقل  ، زخم ها بخیه می شوند و یک گاز در دهان شما قرار می گیرد تا خونریزی متوقف شود.

دندانپزشکی کودکان

 
 انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی
 
دندانپزشکی کودکان یکی از خدمات ویژه در بین انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی است که فقط به کودکان می پردازد. به آن دندانپزشکی اطفال نیز می گویند. به همین دلیل است که دندانپزشک ویژه طبق تعاریف خدمات دندانپزشکی دندانپزشک اطفال نامیده می شود که به طور خاص به مشکلات دندانی کودکان می پردازد.
مهم ترین مسائل مربوط به دندانپزشکی کودکان معاینه دهان و دندان نوزادان، مراقبت های فوری دندانپزشکی، مدیریت مشاوره ویژه در مورد دندان درآوردن (رویش و از دست دادن دندان و داروهای آرام بخش در هنگام دندان درآوردن و غیره) است.
به یاد داشته باشید که هر متخصص اطفال یک دندانپزشک است، اما هر دندانپزشکی یک متخصص اطفال نیست. متخصص اطفال دوره ویژه مراقبت از دهان و دندان کودک را انجام می دهد و قبل از شروع به کار دندانپزشکی کودکان مجوز می گیرد. بنابراین، همیشه قبل از بردن فرزندتان نزد هر متخصص اطفال، تحقیق درستی انجام دهید. خدمات دندانپزشکی عمومی ویژه کودکان بااخلاق مضاعف در برخورد با کودکان به او آموزش داده شده است. مطب اطفال نیاز به یک محیط خاص دوستدار کودک دارد که در آن هر کودک در طول معاینه دهان و درمان دهان احساس راحتی کند.

عصب کشی دندان

 
 
انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی  
کانال ریشه یک درمان ویژه دندانپزشکی برای دندان پوسیده یا عفونی است. همه چیز در مورد ریشه کن کردن کامل یک دندان عفونی است، بنابراین ممکن است روی دندان های اطراف نیز تاثیری نداشته باشد. یک  دندانپزشک خوب برای عصب کشی  ، عصب و پالپ دندان به طور کامل برداشته و سپس شکاف توسط مقداری پرسلن و مواد سرامیکی مهروموم می کند. قبل از در نظر گرفتن خدمات  عصب کشی دندان  ، باید همه چیز را بدانید.
انتخاب یک دندانپزشک خوب برای عصب کشی بسیار مهم است، چون در غیر اینصورت تشخیص و عملکرد نادرست دندانپزشک منجر به از دست دادن یک دندان برای همیشه می شوید.
بعد از روت کانال نیز می توانید خدمات حرفه کاشت دندان را برای پرکردن ریشه ازدست رفته در نظر بگیرید تا بتوانید دوباره از یک روال معمول دندان لذت ببرید.

درمان ریشه دندان

انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی  
 
 درمان ریشه  دندان (اندودنتیکس) یک روش دندانپزشکی است که برای درمان عفونت در مرکز دندان استفاده می شود. درمان ریشه دردناک نیست و می تواند دندانی را که در غیر این صورت باید به طور کامل برداشته شود نجات دهد.

چه کسی می تواند درمان ریشه را انجام دهد؟

همه دندانپزشکان برای انجام درمان ریشه آموزش دیده اند. برخی از دندانپزشکان پس از ارزیابی دندان شما موارد پیچیده و اورژانسی را به متخصص اندودنتیست ارجاع می دهند. اندودنتیست ها دندانپزشکانی هستند که متخصص درمان ریشه هستند. اگر مایل به نظر متخصص هستید، از دندانپزشک خود بخواهید که به متخصص اندودنتیست ارجاع دهد.

جراحی لثه

 
 
انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی  
درحالی که جرم گیری و صاف کردن ریشه و سایر انواع درمان لثه می تواند به درمان موارد خفیف تا متوسط بیماری لثه کمک کند، بیماری پریودنتال پیشرفته تنها با  جراحی لثه  به طور موثر درمان می شود. جراحی پریودنتال می تواند به دندانپزشک شما کمک کند تا سلامت و زیبایی دهان و دندان را به لثه های شما بازگرداند. انواع مختلفی از روش های جراحی لثه در حال انجام هستند، اما دندانپزشک شما به شما کمک می کند تا بر اساس وضعیت لبخند و نتایج دلخواهتان انتخاب کنید که کدام درمان برای شما مناسب است. درمان بیماری پیشرفته لثه می تواند به شما در بهبود سلامت کلی کمک کند، زیرا بیماری لثه با بیماری های سامانه ای جدی مانند بیماری قلبی و دیابت مرتبط است. با کمک فن آوری پیشرفته، تکنیک های ملایم و آرام بخش راحت، می توانید در زمان کمتر و با درد کمتری نسبت به قبل تحت عمل جراحی قرار بگیرید.

پر کردن دندان

 انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی
 
 پر کردن دندان  جایگزین دندان مصنوعی در برابر شکاف ناشی از پوسیدگی یا از دست دادن دندان است. این شکاف ها را می توان با آمالگام طلا یا نقره پر کرد تا جایگزینی قوی داشته باشد که سال ها دوام می آورد و قدرت جویدن را مانند دندان های طبیعی برای شما فراهم می کند.
پر کردن کامپوزیت دندان نیز یک گزینه جایگزین مناسب برای شکاف ها است. این پرکننده های کامپوزیتی دندان از فلزات و آمالگام های شیشه ای مختلف ساخته شده اند. بهترین مزیت آن ها این است که پرکننده های رنگی هستند. می توانید آن ها را در سایه دندان های طبیعی خود داشته باشید، بنابراین برجسته تر نخواهند بود. آن ها همچنین بادوام هستند، اما هزینه آن ها از آمالگام نقره بیشتر است.
حقایق خود را در مورد درمان پر کردن دندان به درستی دریافت کنید، بنابراین می توانید یک روش مناسب را انتخاب کنید.

آیا مواد پرکننده مختلف مزایا و معایبی دارند؟

بله، مزایا و معایب انواع مواد پرکننده دندان به شرح زیر است:

مزایا:

- طلا: حداقل 10 تا 15 سال ماندگاری دارد، برخی می گویند طلا ظاهر دلپذیری دارد.
- پرکردن نقره (آمالگام): حداقل 10 تا 15 سال ماندگاری دارد و هزینه کمتری نسبت به پرکننده های کامپوزیت دارد.
- پرکردگی های کامپوزیت همرنگ دندان: سایه را می توان با رنگ دندان های موجود مطابقت داد، چسباندن به دندان های موجود حمایت اضافی را فراهم می کند، معمولاً برای ترمیم هایی غیر از پرکردن حفره استفاده می شود، گاهی اوقات دندان کمتری در مقایسه با آمالگام ها نیاز به برداشتن دارد.
- سرامیک/پرسلن: بیش از 15 سال ماندگاری دارد و نسبت به مواد رزین کامپوزیت در برابر لکه مقاوم تر است.
- گلاس آینومر (اکریلیک و نوع خاصی از مواد شیشه ای): بیشتر برای پر کردن زیر خط لثه استفاده می شود، فلوراید آزاد می کند که می تواند به محافظت در برابر پوسیدگی بیشتر دندان کمک کند.

معایب:

- طلا: گران تر از مواد دیگر، ممکن است نیاز به بیش از یک بازدید دفتر داشته باشد.
- نقره ای: ممکن است نیاز به برداشتن دندان بیشتری داشته باشد تا فضای کافی برای نگهداری پرکردن ایجاد شود، رنگ مایل به خاکستری در ساختار دندان اطراف ایجاد می کند، ممکن است خطر بیشتری برای ترک و شکستگی دندان به دلیل درجات گسترده تر انبساط و انقباض، پتانسیل آلرژیک در برخی افراد داشته باشد. .
- پرکردن کامپوزیت همرنگ دندان: حداقل پنج سال دوام دارد (کمتر از 10 تا 15 سال سایر مواد)، ممکن است بسته به محل دندان کنده شود، ممکن است تا دو برابر آمالگام هزینه داشته باشد، زمان بیشتری را برای قرار دادن نیاز دارد و/ یا بازدیدهای اضافی
- سرامیک: می تواند به اندازه طلا قیمت داشته باشد.
- گلاس آینومر: ضعیف تر از رزین کامپوزیت است، احتمال سایش و شکستگی بیشتر است، پنج سال یا کمتر دوام می آورد، هزینه های آن قابل مقایسه با پرکننده های کامپوزیت است.

ایمپلنت دندان

 
 
 انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی
 ایمپلنت دندان  یک ریشه دندان مصنوعی است که یک نقطه لنگر برای دندان مصنوعی یا تاج ایجاد می کند. معمولاً برای درمان پوسیدگی یا فرسایش دندان انجام می شود. این یک روش پرهزینه است، اما پایه محکمی برای دندان ایجاد می کند. ایمپلنت های دندانی نیز در لبه های کناری قرار داده می شوند تا نقاط لنگر را به پل دندانی ارائه دهند. اگر یک دندان تک یا چند دندان ازدست داده اید، باید خدمات تخصصی ایمپلنت دندان را نیز در نظر بگیرید.

کاندیدای ایدئال برای ایمپلنت

 
 
انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی  
چندین عامل وجود دارد که شما را کاندید مناسبی برای کاشت ایمپلنت دندان می کند، ازجمله:

- سلامت لثه: موفقیت ایمپلنت های دندانی با سلامت بافت لثه اطراف آن ها مرتبط است. بیماری پریودنتال یا سایر مشکلات لثه می تواند خطر عوارض را افزایش دهد. شرایطی مانند التهاب لثه و پریودنتیت باید قبل از  کاشت ایمپلنت دندان  بررسی شود.
- تراکم استخوان کافی: ایمپلنت های دندانی در فک قرار می گیرند و برای حمایت به استخوان اطراف تکیه می کنند. داشتن بافت کافی در استخوان فک برای موفقیت در ترمیم با ایمپلنت شما بسیار مهم است.
- سلامت دهان و دندان: لبخند سالم و مراقبت شده یکی دیگر از ویژگی های کلیدی یک کاندیدای ایمپلنت دندان ایدئال است. همچنین باید متعهد به مراقبت جدی در منزل و معاینات منظم دندانپزشکی باشید. سلامت کلی خوب نیز ضروری است زیرا باید حداقل یک عمل جراحی برای بازگرداندن لبخند خود انجام دهید.

کاشت ایمپلنت دندان

در طول جراحی برای کاشت ایمپلنت دندان، جراح دهان شما برشی ایجاد می کند تا لثه شما باز شود و استخوان نمایان شود. سوراخ هایی در استخوان که در آن پست فلزی ایمپلنت دندان قرار می گیرد سوراخ می شود. ازآنجایی که پست به عنوان ریشه دندان عمل می کند، در عمق استخوان کاشته می شود

طرح ایمپلنت اقساطی دندان

درمان ایمپلنت برای دندان های ازدست رفته عالی است، اما ممکن است شرایط مالی آن برای همه مقدر نباشد.اکثر مراکز کاشت دندان در مورد تامین مالی آن انعطاف پذیر هستند. به عنوان مثال، اکثر آن ها دارای برنامه های پرداخت داخلی هستند که به شما امکان پرداخت ماهانه را می دهد. بنابراین، با طرح  ایمپلنت اقساطی دندان  در چند ماه، زمان بیشتری برای تامین وجوه دارید و درعین حال درمان ایمپلنت را نیز دریافت می کنید. طرح های پرداخت می تواند توسط بیمه نامه دندانپزشکی نیز باشد.

روکش کردن دندان

 
 
انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی  
 
اگر می خواهید لبخند خود را بهبود ببخشید،  روکش کردن دندان  یک گزینه ساده است. روکش ها (ونیرها) پوشش های نازکی هستند که روی قسمت جلویی (قابل مشاهده) دندان قرار می گیرند. آن ها شبیه دندان های طبیعی هستند. از ونیرها می توان برای اصلاح طیف وسیعی از مشکلات دندانی استفاده کرد، مانند:
- دندان هایی که لکه دار هستند و با بلیچینگ نمی توان آن ها را سفید کرد.
- دندان های کنده یا فرسوده.
- دندان های کج یا بدشکل.
- فضاهای ناهموار یا فاصله زیاد بین دندان های جلویی بالایی.
روکش ها از مواد چینی یا رزین کامپوزیت ساخته می شوند. دندانپزشک به شما کمک می کند تا بهترین ماده را انتخاب کنید. هر نوع روکش مزایای خاص خود را دارد.

روکش های چینی

روکش چینی یک پوسته نازک است که به صورت سفارشی برای قرار گرفتن روی دندان ساخته می شود. مزایای روکش چینی:
- آن ها قوی و ماندگار هستند.
- سطحی طبیعی دارند.
- مینای دندان کمتری نسبت به روکش یا کلاهک باید برداشته شود.
- آن ها به راحتی لکه نمی شوند.

کامپوزیت ونیر

 
 
انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی
 
روکش رزین کامپوزیت از مواد پرکننده همرنگ دندان که به دندان چسبانده شده ساخته می شود.
 

مزایای کامپوزیت ونیر:

- معمولاً مینای دندان کمتری نسبت به روکش ها یا روکش های چینی باید برداشته شود.
- ممکن است به معنای مراجعه کمتر به دندانپزشک باشد، گاهی اوقات این روکش ها فقط یک بار ویزیت می کنند.
- هزینه کمتری نسبت به روکش های چینی دارد.
- اگر آسیب ببینند به راحتی قابل تعمیر هستند. اگرچه  کامپوزیت ونیر  معمولاً به اندازه ونیرهای چینی قوی و مقاوم در برابر سایش نیستند، اما به راحتی و سریع ترمیم می شوند.

قبل از روکش کردن دندان 

- قبل از روکش کردن، دندان ها و لثه های شما باید سالم باشند. دندانپزشک شما می تواند هر بیماری یا پوسیدگی را قبل از قرار دادن روکش درمان کند.
- روکش ها همیشه برای بیمارانی که دندان های خود را فشار می دهند یا به هم می سایند، انتخاب خوبی نیستند، زیرا روکش های نازک ممکن است تراشه یا بشکنند. اگر دندان های خود را به هم فشار می دهید یا به هم می سایید، دندانپزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند که هنگام خواب از محافظ پلاستیکی دندانپزشکی استفاده کنید.
- اگرچه دندانپزشک شما تا حد امکان مینای دندان کمتری را برای روکش ها برمی دارد،
- پس از برداشتن مینای دندان نمی توان این فرآیند را بازگرداند.
- این امکان وجود دارد که روکش ها به مرورزمان شل شوند. در این صورت ممکن است موارد جدیدی موردنیاز باشد.
- مانند تمام مراقبت های دندانی خود، تمام انتظارات و گزینه های درمانی خود را با دندانپزشک خود در میان بگذارید. مراجعه منظم به دندانپزشک برای حفظ سلامت دندان ها و لثه ها ضروری است.

بعد از روکش کردن دندان

- ونیرها می توانند تحت فشار تراشه یا بشکنند. از جویدن ناخن و جویدن اجسام سخت مانند مداد یا یخ خودداری کنید.
- ممکن است چند روز طول بکشد تا به احساس ونیرهای خود عادت کنید. اما اگر گزش شما بلافاصله پس از قرار دادن روکش احساس نشد، به دندانپزشک خود اطلاع دهید. او قبل از ترک  مطب دندانپزشکی  آن را تصحیح خواهد کرد.
- هرروز با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دندان ها و لثه های خود را تمیز نگه دارید. هنوز هم می توانید حفره هایی در زیر یا اطراف روکش ها ایجاد کنید.

پروتز ثابت و متحرک دندان

 
 
انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی  
 
از دست دادن دندان ها می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، ازجمله پوسیدگی دندان، ضربه و بیماری لثه که دومی علت اصلی آن است. به طورکلی، زمانی که زیبایی شناسی به خطر می افتد، مردم به دنبال درمان دندان های خود هستند. عدم وجود دندان فراتر از این موضوع است، زیرا نشان دهنده به خطر افتادن یکپارچگی سیستم جونده است.هنگامی که دندان ها از بین می روند، دندان های کناری و مقابل به سمت فضای آزاد حرکت می کنند و باعث ایجاد انواع عدم تعادل در قوس های دندانی می شوند. به منظور بازگرداندن عملکردهای جویدنی، زیبایی شناختی و آوایی و به حداقل رساندن این اثرات، به اصطلاح پروتزهای دندانی ساخته می شود.
 
انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی  
 
دو نوع پروتز وجود دارد:
 

 پروتزهای ثابت و متحرک دندان 

 
پروتز متحرک چیست؟
با استفاده از پروتزهای دندانی می توان کیفیت زندگی خوبی را به فرد داد. با استفاده از پروتزهای دندانی زیبایی و عملکرد خوب ساختار دندان بازیابی می شود و از مشکلات ناشی از دست دادن دندان جلوگیری می شود.
پروتز متحرک یک پروتز دندانی است که می توان آن را خارج کرد و برای تمیز کردن آن تغییر مکان داد و روی غشاهای مخاطی و لثه قرار می گیرد.
همان طور که قبلاً ذکر شد، این نوع پروتز به طور فزاینده ای از بین می رود. ازآنجایی که آن ها بر روی غشای مخاطی و استخوان زیرین قرار می گیرند و در برخی موارد توسط برخی از دندان ها حمایت می شوند، بخشی از نیروهای جویدن تحریک شده توسط این بافت ها مهار می شود و منجر به تهاجم تدریجی بافت استخوان و جذب آن در طول زمان می شود. و همچنین بار بیش ازحد دندان ها که آن را در جای خود نگه می دارند.
 
پروتز ثابت چیست؟
پروتز ثابت همان طور که از نامش مشخص است پروتزهایی هستند که در زندگی روزمره توسط فرد خارج نمی شوند. آن ها را فقط می توان توسط متخصص با استفاده از مته های مخصوص حذف کرد. این گروه شامل تاج های تکی (فقط یک دندان)، بریج تا (مجموعه ای از دندان ها) و پروتزهای تمام قوس هست. تاج های تک را می توان روی دندان ها یا روی ایمپلنت ها اعمال کرد.
علاوه بر این، احساس ناراحتی و حرکات هنگام صحبت کردن یا غذا خوردن باعث می شود بسیاری از استفاده کنندگان از این پروتزها درمان با ایمپلنت را انتخاب کنند، جایی که پروتز ثابت می شود.
 

انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی

خدمات دندانپزشکی زیبایی مربوط به فرآیندهای زیباسازی برای یک لبخند کامل است. عمده ترین  خدمات زیبایی دندان ها  ، سفید کردن دندان، اصلاح لبخند و مجسمه سازی لثه است.
 

سفید کردن دندان

 
 انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی
 
 سفید کردن دندان  یکی از محبوب ترین درمان های دندانپزشکی زیبایی است که روشی سریع، غیرتهاجمی و مقرون به صرفه برای افزایش لبخند ارائه می دهد. درمان های سفیدکننده که برای مردان و زنان به طور یکسان ارزش جهانی دارد، برای برآورده کردن هر بودجه، بازه زمانی و خلق وخوی در دسترس هستند. چه به صورت جلسات سفید کردن حرفه ای یک ساعته در مطب دندانپزشکی یا اسپا زیبایی، یا کیت های سفیدکننده خانگی خریداری شده در داروخانه محلی شما، راه حل های فراوانی وجود دارد.

تفاوت بلیچینگ دندان در مقابل سفید کردن دندان

طبق گفته FDA، اصطلاح "بلیچینگ" تنها زمانی مجاز است که دندان ها را بیش از رنگ طبیعی سفید کنند. این به شدت در مورد محصولات حاوی سفیدکننده، معمولاً پراکسید هیدروژن یا پراکسید کاربامید، صدق می کند. 
از طرف دیگر، اصطلاح "سفیدکننده" به بازگرداندن رنگ سطح دندان با از بین بردن کثیفی و باقی مانده ها اشاره دارد. بنابراین ازنظر فنی، هر محصولی که برای تمیز کردن دندان ها (مانند خمیردندان) استفاده شود، سفیدکننده محسوب می شود. البته، اصطلاح سفیدکننده بهتر از  بلیچینگ دندان  به نظر می رسد، بنابراین بیشتر مورداستفاده قرار می گیرد، حتی در هنگام توصیف محصولات حاوی سفیدکننده.
ترجیح بلیچینگ دندان برای سفید کردن در مطب، درجایی که زمان محدود است، پراکسید هیدروژن قدرتمند و سریع است. هنگامی که در بلیچینگ دندان استفاده می شود، غلظت پراکسید هیدروژن از تقریباً 9 تا 40 درصد متغیر است.

ارتودنسی

 
 
انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی  
 
ارتودنسی شاخه خاصی از خدمات دندانپزشکی زیبایی است که به تراز کردن دندان ها می پردازد. بسیاری از مردم لبخند طبیعی زیبایی ندارند، زیرا دندان هایشان در یک راستا قرار ندارد. آن ها در یک مکان عمومی هنگام صحبت و لبخند احساس خجالتی می کنند. یک متخصص ارتودنسی می تواند با برخی از خدمات دندانپزشکی پیشرفته مانند بریس، روکش و اینویزیلاینر به آن ها کمک کند تا لبخندی جذاب داشته باشند.  
 

ارتودنسی نامرئی

 
 
انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی  
 
در روش ارتودنسی نامرئی، وسایل ارتودنسی روی دندان قابل مشاهده و شفاف نیستند. متخصص ارتودنسی تعیین می کند که کدام نوع ارتودنسی نامرئی برای بیمار مناسب تر است. به عبارت دیگر وقتی بیمار لبخند می زند، وسایل ارتودنسی قابل مشاهده نیستند.
بنابراین ارتودنسی نامرئی در بین مردم رواج دارد.  ارتودنسی نامرئی  به سه روش ارائه می شود که در ادامه به آن ها اشاره می شود.ارتودنتیست ها اکنون می توانند گزینه های متعددی را برای کمک به بیماران در دستیابی به دندان های صاف تر با ارتودنسی نامرئی ارائه دهند. انواع بریس های نامرئی شامل بریس های ارتودنسی لینگوال، ترازهای شفاف و بریس های همرنگ دندان هست. تفاوت اصلی این سه نوع ارتودنسی در قابلیت برداشتن آن هاست. به این معنی که می توانید ارتودنسی را با یک پلاک شفاف از دهان خود خارج کنید. در دسته ارتودنسی متحرک قرار می گیرد، اما شما نمی توانید دو نوع دیگر را به تنهایی حذف یا جابجا کنید. آن ها در رده ارتودنسی ثابت قرار خواهند گرفت. 
 

کدام نوع ارتودنسی نامرئی بهتر است؟

متخصص ارتودنسی یک نوع ارتودنسی نامرئی را بر اساس تغییر شکل دندانی بیمار و شرایط فیزیکی و محیطی آن ها توصیه می کند. ازآنجایی که ارتودنسی لینگوال ثابت نیاز به مراقبت زیادی دارد، معمولاً برای بیماران جوان یا بی دقت توصیه نمی شود. ارتودنسی لینگوال بسیار مستعد شکستگی است و در مقایسه با سایر انواع ارتودنسی ثابت تمیز کردن آن نسبت سخت تر است. استفاده از ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف نیز نیازمند تلاش زیاد بیمار در استفاده منظم از این نوع ارتودنسی است. ارتودنسی با براکت های سرامیکی رنگ دندان بهترین و موثرترین نوع ارتودنسی است. اگرچه این نوع ارتودنسی به اندازه ارتودنسی ثابت معمولی با براکت و سیم فلزی قوی و سفت نیست، اما در مقایسه با سایر انواع ارتودنسی نامرئی در تسریع روند درمان کاملاً موثر است.

ارتودنسی ثابت و متحرک

 
 
انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی
 
شما بدون شک کم وبیش از ارتودنسی و نقش آن در تراز و تراز کردن دندان های شلوغ و کج می دانید. درمان های ارتودنسی می توانند دندان های مرتب و هم سطح و لبخندی زیباتر را برای شما به ارمغان بیاورند. دو روش اولیه ارتودنسی شامل  ارتودنسی ثابت و متحرک  است. دانستن تفاوت های این دو نوع ارتودنسی برای انتخاب بهترین درمان ارتودنسی ضروری است.

تفاوت ارتودنسی ثابت و متحرک

در ارتودنسی ثابت، براکت های دندانی به طور دائم به دندان ها متصل می شوند تا دندان ها به تدریج به موقعیت طبیعی خود بازگردند. جالب اینجاست که ارتودنسی ثابت حتی می تواند موقعیت ریشه دندان را اصلاح کند. ارتودنسی ثابت معمولاً برای درمان بیمارانی با مال اکلوژن های شدیدتر و پیچیده تر یا ناهنجاری های فک و صورت استفاده می شود. درمان های ارتودنسی در بزرگسالانی که فک هایشان کاملاً رشد کرده است، به طور طبیعی بیشتر طول می کشد. ازاین رو، متخصصان ارتودنسی معمولاً به بیماران توصیه می کنند که از دستگاه های ارتودنسی ثابت برای دستیابی سریع به نتایج درمانی مطلوب (مانند دندان های هم تراز و طرح لبخند زیباتر) استفاده کنند.
 
 انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی
 
ارتودنسی متحرک معمولاً برای کودکان و نوجوانان اعمال می شود. درمان ارتودنسی متحرک می تواند به چنین بیمارانی کمک کند تا به سرعت به نتیجه درمانی مطلوب برسند. ثبات فک بالا در بزرگ سالان مانع از دستیابی ارتودنسی متحرک به نتیجه درمانی موردنظر می شود.
در ارتودنسی متحرک، دندان ها قالب گیری می شوند و نگهدارنده نای سفارشی برای فک پایین و فک بالا ساخته می شوند. بیمار می تواند در زمان هایی که توسط متخصص ارتودنسی تعیین می شود، نگهدارنده ها را خارج کند.
بیمارانی که با ارتودنسی ثابت درمان می شوند ممکن است به دلیل فشار وارده به دندان ها توسط آرچ وایر و براکت های ارتودنسی، برای چند روز کمی درد داشته باشند. 

لمینت دندان

 
 
انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی  
 
 دندانپزشکی زیبایی  ترکیبی از اصول علمی و توانایی هنری است. لمینت دندان یکی از محبوب ترین روش های درمانی برای دستیابی به خط لبخند زیبا می باشد. لمینت دندان یک درمان بی ضرر است که به دندان های شما استحکام و زیبایی خوبی می بخشد. در این درمان می توانید شکل و رنگ دندان های خود را انتخاب کنید.
لمینت به معنای پوسته،  لمینت دندان  به معنای پوسته نازکی از مواد است که برای تغییر شکل، اندازه، رنگ دندان ها استفاده می شود. این موارد توسط مراجعه کنندگان قابل سفارشی سازی می باشد، یعنی اندازه، رنگ و شکل دندان ها را مراجعین می توانند به دلخواه و با مشورت پزشک خود انتخاب کنند و لمینت به معنای سفیدی بیش ازحد دندان ها نیست، بلکه رنگ لمینت توسط خود مشتریان انتخاب می شود. افراد جامعه لمینت را فقط لمینت سرامیکی می دانند. انواع لمینت ها در زیر توضیح داده شده است.

انواع لمینت

دو نوع لمینت وجود دارد. لمینت کامپوزیتی و  لمینت سرامیکی  .

لمینت کامپوزیتی چیست؟

ماده ای که برای ترمیم دندان ها استفاده می شود و گاهی اوقات توسط دندانپزشک به عنوان یک پوسته نازک روی دندان ها برای اصلاح رنگ، اندازه و شکل دندان ها استفاده می شود.
 

لمینت سرامیکی چیست؟ 

پوسته سرامیکی که در آزمایشگاه ساخته می شود و برای بهبود رنگ و اندازه دندان ها استفاده می شود.

کاربرد لمینت های سرامیکی چیست؟

از بین بردن لکه ها، شلوغی دندان، ناهنجاری و فاصله زیاد بین دندان ها با این روش درمانی قابل دستیابی است. لمینت ها بیش از سایر مواد ترمیمی رنگ دندان دارند. این بهترین انتخاب برای افرادی است که از ترمیم یا تاج خود راضی نیستند. 
 

مزایای لمینت های سرامیکی

- زیبایی چشمگیر طبیعی
- مقاومت در برابر لکه
- استحکام بیشتر از  کامپوزیت دندان 
- نیازی به بیهوشی ندارد 
 

معایب لمینت های سرامیکی 

- در صورت شکستگی یا بریدگی باید تعویض شوند.
- اگر دندان ها به میزان زیادی آماده شوند و به عاج برسد، باند ضعیف شده و لمینت ممکن است از بین برود.
- در دندان هایی با پوسیدگی های گسترده یا ترمیم های قدیمی قابل استفاده نیست
- پس از سیمان کاری و چسباندن شکل و رنگ قابل تغییر نبود.
- هزینه ها در مقایسه با درمان های مشابه بالا است

لمینت اقساطی دندان 

طرح پرداخت برای  لمینت اقساطی دندان  ، طرحی است که توسط دندانپزشک ارائه می شود که به شما امکان می دهد مبلغی را ماهانه برای درمان لمینت دندان خودپرداخت کنید. با یک طرح پرداخت دندانپزشکی یا طرح سرانه، مبلغی منظم ماهانه پرداخت می کنید و از این طریق می توانید به وسیله لمینت اقساطی دندان، زیبایی خاصی به لبخند و دندان های خود ببخشید.
 

تغییر شکل لبخند

 
 
انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی  
 
اصلاح لبخند فرآیند دستیابی به بهترین لبخند ممکن برای یک فرد است که جز خدمات دندانپزشکی زیبایی انجام می گردد. اول ازهمه، دندان های ازدست رفته یا ترک خورده از طریق ایمپلنت های دندانی و خدمات روکش کردن دندان و بریج بازیابی می شوند. سپس شکل دندان ها و تراز دندان ها از طریق اینویزیلاین یا بریس تنظیم می شود. سپس سفید کردن دندان ها برای رسیدن به بهترین لبخند ممکن انجام می شود.

مجسمه سازی لثه

 
 
انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی  
 
مجسمه سازی لثه را به دلیل اینکه مربوط به مشکلات لثه است، مجسمه سازی لثه نیز می نامند. فرایند مجسمه سازی لثه ازجمله خدمات دندانپزشکی زیبایی است که شامل تغییر شکل لثه های ناهموار با لیزرهای تهاجمی است. اگر بافت لثه بیش ازحد وجود داشته باشد، برای متعادل کردن خط لثه برداشته می شود. لیزر در این فرآیند نقش دارد بنابراین دیگر هرگز رشد نمی کند.

3 تفاوت اصلی بین دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی

 

ضروری در مقابل انتخابی

درمان های ترمیمی دندان، درمان هایی هستند که به منظور ترمیم دندان شکسته، پوسیده یا ازدست رفته انجام می شوند. بیشتر افراد به دلیل مشکلی در دندان هایشان به دنبال درمان دندانپزشکی هستند. اغلب اوقات، افرادی که درد دندان، تورم یا خونریزی را تجربه می کنند، به دنبال مراقبت های دندانی هستند تا با مراقبت های ترمیمی دندان، این مشکلات را کاهش دهند.
 

اهداف مختلف

هدف از دندانپزشکی ترمیمی بازیابی عملکرد است، درحالی که هدف دندانپزشکی زیبایی بهبود ظاهر بصری است. درمان های ترمیمی دندان بر بازیابی دندان های پوسیده، آسیب دیده یا ازدست رفته به منظور حفظ عملکرد مناسب و سلامت دهان و دندان تمرکز دارد. نمونه ای از روش های ترمیمی که معمولاً انجام می شود، کانال ریشه است که به دنبال آن تاج دندان قرار می گیرد. در این مورد، روکش کردن دندان به عنوان راهی برای محافظت از ساختار باقی مانده دندان در برابر پوسیدگی یا آسیب در آینده استفاده می شود.
 

مواد مختلف دندانپزشکی

یکی دیگر از تفاوت های دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی، نوع مواد دندانی است که برای ساخت ترمیم استفاده می شود. ترمیم های دندانی که برای اهداف ترمیمی استفاده می شوند اغلب از موادی ساخته می شوند که بادوام و مقرون به صرفه هستند و نه از نظر زیبایی. یکی از نمونه های آن پر کردن آمالگام است که توسط مخلوطی از فلزات ساخته می شود.

همان طور که می بینید، علی رغم شباهت ها، دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی درواقع چند تفاوت کلیدی ازجمله انگیزه های درمان، اهداف و استفاده آن ها از مواد دندانی دارند. بنابراین، اگر به دنبال نوع خاصی از درمان دندانپزشکی هستید، باید قبل از موافقت با هر روشی، این موضوع را با دندانپزشک عمومی خود در میان بگذارید. همچنین لازم است بدانید که موارد خاصی وجود دارد که می توان از هر دو روش دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی با هماهنگی یکدیگر استفاده کرد.
 
 انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی
 

دندانپزشکی اقساطی

تامین مالی بیمار با تقسیم هزینه، درمان شمارا در دسترس قرار می دهد. شما هرماه همان مبلغ را برای یک دوره زمانی مشخص پرداخت می کنید، بنابراین مجبور نیستید هزینه درمان خود را یکباره بپردازید.  دندانپزشکی اقساطی  به بیماران کمک  می کند تا درمان دندان های خود را به خاطر مشکلات مالی به تعویق نیاندازند.

کلام آخر:

کار دندانپزشکی باکیفیت پایین نه تنها برای سلامت دهان، بلکه برای سلامت کلی شما مضر است. با داشتن یک دندانپزشک عالی، احساس راحتی بیشتری خواهید کرد و به احتمال زیاد به طور منظم مراجعه می کنید. مهم است که هر شش ماه یکبار به دندانپزشک خود مراجعه کنید. به یاد داشته باشید، با مراجعه منظم به دندانپزشک خود و رعایت بهداشت دهان و دندان روزانه در خانه، احتمال بیشتری وجود دارد که دندان ها و لثه های خود را سالم نگه دارید. 

منابع:
 https://www.yourdentistryguide.com/general 
 https://www.elegantdentcare.com/blog/full-list-of-dental-services-types-definitions-and-procedures 
 https://www.dentalhealth.org/blog/the-importance-of-regular-dental-visits 
 https://www.knoxvillesmiles.com/3-main-differences-between-cosmetic-restorative-dentistry 
 https://www.aspendental.com/dental-services/cosmetic-dentistry/dental-veneers 
 https://www.dorrclinic.com/en/1467/what-is-dental-laminate 
 https://jamilian.net/en/what-is-invisible-orthodontics 
 https://www.zborildentalcenter.com/procedures/gum-surgery-types 
 https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/17002-dental-fillings 

برچسب ها :

دندانپزشکی

دندانپزشک