چگونگی لکه برداری فرش

از راه حل های درست و زمان استفاده از آنها جهت پاک کردن لکه های حاصل از خرابکاری حیوانات خانگی،ریختن نوشابه، شکلات، خون و ... آگاهی پیدا کنیم.تاحالا زیاد شده که فرشی را همین دیروز از  قالیشویی  تر و تمیز تحویل گرفتین و پهن کردین ولی لکه ها مثل اهن ربا جذب ذقیقا همون فرش می شوند ، لکه هایی که میتونن خیلی راحت توسط حیوانات خانگی ، ریختن مایعات مثل نوشابه و... و یا حتی گل چسبیده به کفش ایجاد بشوند. حال ببینیم  لکه برداری فرش  چطور انجام میشود.
 
 چگونگی لکه برداری فرش   
 موقعی که لکه ای روی فرش ایجاد می شود چه حسی دارید؟
حتی آرام ترین افراد هم در مقابل لکه ها تبدیل به انسان هایی سرسخت می شوند ، در واقع وقتی بحث ار بین بردن لکه و مخصوصا پاک کردن لکه روی فرش می شود ، سعی میکنیم با تمام قوا و علم به جنگ با لکه برویم ، ولی خوب باید راه های از بین بردن لکه روی فرش را نیز خوب بلد باشید!
نگران نباشید یک فرش به شما یاد می دهد تا چگونه همانند یک قهرمان به جنگ این لکه ها بروید ، لازم نیست قهرمان حتما پرواز کند یا قطار را نگه دارد یا حتی شنلی بر تن داشته باشد!

سریع اقدام کنید
هنگامی که لکه ای ایجاد شد، سریع دست بکار شوید. متخصصین یک فرش می گویند : از آنجا که بیشتر فرش ها طوری تولید میشوند که ضد لک باشند ( فرش ماشینی با نخ 100 درصد اکرلیک )، برای بسیاری از اتفاقات چاره ای وجود دارد به شرطی که به موقع سراغ آنها بروید.
لطفا و خواهشا لکه برداری کنید، نسابید.
از یک پارچه سفید یا دستمال توالت بدون جوهر (به منظور جلوگیری از خطر ناشی پس دادن رنگ از پارچه به فرش ) برای لکه برداری استفاده کنید. از سابیدن و حرکات اضافی پرهیز کنید زیرا میتواند منجر به پخش شدن و یا نفوذ به عمق بیشتر الیاف شود.
لکه برداری را تا زمانی که محدوده لکه کاملا خشک نشده است ادامه دهید. اگر قسمتی از این مشکل را اجسام نیمه جامد تشکیل میدهند با استفاده از یک قاشق مناسب لکه ها را با دقت بردارید. اجسام جامد را تا زمانی که کاملا پاکسازی شوند ،جاروبرقی بکشید.
به یاد داشته باشید : قبل از تلاش برای پاک کردن فرش بوسیله محصولات لکه بر آنرا در یک ناحیه از فرش که کمتر در معرض دید است امتحان کنید.
متخصصین یک فرش می گویند : این کار مرحله بسیاری مهمی است زیرا بعضی از محلول های تمیز کننده میتوانند آسیب برسانند. پیشنهاد میشود که چند قطره روی محل تست بریزید و بمدت ده ثانیه یک پارچه سفید روی محل مرطوب قرار دهید. سپس فرش و پارچه را از نظر رنگ دهی و آسیب های قابل رویت روی فرش بررسی کنید. اگر هم متوجه شدید که پارچه رنگ میگیرد و یا رنگ فرش تغییر کرد ، محلول دیگری را امتحان کنید. هنگامی که محلول تمیز کننده مطمئنی پیدا کردید، ابتدا روی مقدار اندکی از لکه امتحان کنید و به آن اجازه دهید که به مدت ده دقیقه خوب روی آن بنشیند سپس از خارجی ترین قسمت لکه به سمت قسمت های داخلی آن به آرامی لکه برداری کنید. تا جایی که لازم است این عمل را تکرار کنید.
در بسیاری از موارد کارشناسان میگویند : صبر مهم ترین قدرت است و ممکن است بارها مجبور به تکرار همان مرحله شویم. بعد از اینکه لکه ها کاملا از بین رفتن ، و به دنبال آن رقصی از روی شادمانی داشتید، زمان آن است که محلی را که عملیات پاک کنندگی در آن اتفاق افتاده بطور کامل همراه با آب ولرم شستشو دهید و سپس آنرا خشک کنید ( توسط خشک کن ) تا زمانی که تمام محلول تمیز کننده پاک شود.
یک فرش هشدار می دهد که بعضی از پاک کننده ها اگر کاملا شسته نشوند خود منجر به ایجاد لکه میشوند.
به منظور خشک کردن ، یک لایه ده سانتی متری از دستمال توالت روی لکه قرار دهید و توسط جسم سنگین و مسطحی نیرویی به آن وارد کنید (یا روی آن بایستید) فرایند را تا زمانی که لازم است با عوض کردن دستمال های توالت ادامه دهید؛ تا زمانی که آب اضافی آن برداشته شود و فرش خشک شود.
 
   
دانایی تواناییست!
دانستن اینکه باچه نوع لکه ای سرو کار دارید، بهترین شیوه عملیات پاکسازی را تعیین میکند. در اینجا چگونگی برخورد با برخی از رایج ترین لکه های قالی و فرش را برای شما بازگو می کنیم. البته قالیشویی ها میتوانند این کار و حتی  مرمت فرش  و یا  رنگبرداری فرش  را بسیار تخصصی تر انجام دهند.
 
قهوه، چای، نوشابه
یکی از توصیه شده ترین روش های پاک کنندگی برای پاک کردن انواع مختلف لکه ها، با مخلوط کردن یک چهارم قاشق چای خوری مایع دستشویی و یا صابون با یک فنجان آب ولرم آغاز میشود. طبق نظر متخصصین اگرچه ممکن است شما مایل باشید که میزان بیشتری از مایع دستشویی به محلول اضافه کنید، اما این کار را انجام ندهید. هرچقدر که میزان مایع کمتری برای شستشو در انتها باقی بماند بهتر است.
برای ایجاد محلول، از یک مایع دستشویی با قدرت پاک کنندگی نه چندان زیاد استفاده کنید و هرگز از پودر رخت شویی و مایع ماشین ظرف شویی استفاده نکنید. چرا که اغلب حاوی آنزیم های روشن کننده و یا سفید کننده هستند که میتوانند به رنگ الیاف فرش آسیب بزند.
اگر لکه مقاوم است از محلول مایع دستشویی یا صابون با مخلوط کردن یک فنجان سرکه سفید به ازای هر دوفنجان آب استفاده کنید. از آنجایی که سرکه سفید یک محلول 5% استیک اسید است مانند حلالی که هم لکه ها و باقی مانده مایع دستشویی را از بین میبرد عمل میکند و نهایتا وقتی زمان شستشوی محل مورد نظر رسید پیشنهاد می کنیم ، از آب ولرم در ظرف اسپری استفاده کنید. این تدبیر به منظور جلوگیری از بیش از حد مرطوب شدن فرش و آسیب دیدن لایه های زیرین درنظر گرفته شده است.پس از هر شستشو بوسیله دستمال توالت و خشک کن لکه برداری کنید. ممکن است برای از بین بردن باقی مانده محلول به صورت کامل ، نیاز به چندین شستشو باشد.

لکه های فضولات حیوانات خانگی
دراین مورد دیگر تنها رنگ فرش نیست که باعث نگرانی میشود بلکه بوی ماندگار حوادث حیوانیست که بیشترین نگرانی را برای صاحب خانه بوجود می آورد. پس از اینکه محل تمیز شد، لکه را با یک محلول مخصوص لکه های حیوانات خانگی از بین ببرید و یا از راه حل مایع دستشویی استفاده کنید. تا زمانی که تقریبا خشک شود لکه برداری را ادامه دهید.
گروه های حمایت از حیوانات پیشنهاد می کنند که پس از حذف لکه ها، از خنثی کننده ها و از بین برنده های با کیفیت بوی حیوانات ،که در بیشتر مغازه های عرضه حیوانات خانگی و لوازم تگهداری از حیوانات خانگی موجود است استفاده کنید، و در مورد استفاده از پاک کننده هایی با بوی شدید هشدار می دهد، مثل آمونیاک و یا سرکه که ممکن است آن عطر و بو حیوان خانگی شما را تشویق به ادرار در آن مکان کند.
یکی از راه هایی که برای از بین بردن بوی بد لکه های حیوانی توصیه می شود این است که یک دوم فنجان هیدروژن پراکسید 2% را با یک قاشق چای خوری مایع دستشویی با قدرت پاک کنندگی متوسط و ملایم مخلوط کنید و با ذکر برو بیرون لکه لعنتی ، بوی لکه را از بین ببرید.
 
 خون
اگر خون روی فرشتان ریخت حدس میزنیم، اولین چیزی که به ذهنتان خطور می کنند این نیست که چطور میخواهید فرش را تمیز کنید. با این حال زمانی که وضعیت اورژانسی گذشت وقت آن است که مشکل به خوبی و به سرعت حل شود. اگر خون خشک شد به آرامی با یک برس سیمی آن را از خشکی در بیاورید وسطح مواد باقیمانده را از بین ببرید. سپس از محلول مایع دستشویی به همراه آب سرد برای از بین بردن لکه استفاده کنیم.
نکته ای که حتما باید در نظر گرفته شود این است که لکه های خونی حتما باید با آب سرد از بین برود و نه آب گرم. زیرا گرما منجر به ثبات و همیشگی شدن لکه میشود.
در صورتی که تمیز کردن را تکرار کردید و ترفند از بین بردن لکه با محلول مایع دستشویی کارآمد نبود یک فرش یک گزینه دیگر را توصیه می کنند.
یک دوم فنجان آب با یک قاشق سوپ خوری آمونیاک را مخلوط کنید. با استفاده از یک پارچه و یا اسفنج محلول آمونیاک را روی لکه خون به کار ببرید. لکه برداری را تا زمانی که مایع کاملا جذب شود ادامه دهید.نهایتا آب سرد روی آن بریزید و تا خشک شدن آن لکه برداری کنید.

شکلات
متخصصان یک فرش برای از بین بردن لکه های شکلات این پیشنهاد را میدهند : ابتدا تا جایی که می توانید شکلات های خشک شده را از روی فرش جمع کنید سپس جای لک شده را برای از بین بردن و برداشتن هرگونه باقیمانده ی شکلات جاروبرقی بکشید. زمانی که جای لکه کاملاً تمیز شد روی لکه را با یک دستمال توالت بپوشانید و اتو را روی پایین ترین درجه غیر بخار تنظیم کنید. زمانی که اتو گرم شد به آرامی روی دستمال توالت حرکت دهید شکلات باید ذوب شده و به دستمال توالت بچسبد. دما را ثابت نگه دارید و تا زمانی که دستمال توالت شکلات را جذب کنند از دستمال های تمیز و جدید استفاده کنید و تا زمانی که لکه کاملاً محو نشده است ادامه دهید. روش دیگر: یک فرش استفاده از یک حلال را نیز توصیه میکند.استفاده از یک محلول غیر قابل اشتعال و یا یک حلال پاک کننده خالص روی لکه های شکلات به عنوان اولین اقدام گزینه مناسبی است.
یک فرش توصیه میکند هیچگاه مستقیما حلال را روی فرش نریزید زیرا ممکن است به لایه ها نفوذ کند و به لاتکسی که به لایه اول و دوم متصل است آسیب برساند.

شمع ذوب شده
متخصصان یک فرش پیشنهاد می کنند در مرحله اول با کیسه یخ سراغ قطرات شمع بروید.یخ را چند دقیقه روی لکه قرار دهید و اجازه دهید یخ بزند.سپس کیسه را بردارید و قطعه های خشک شده موم را با سر چاقو جمع کنید.
مواد باقیمانده را جارو برقی بکشید .درصورتی که بقایایی بر جای مانده است،یک کیسه کاغذی قهوه ای یا پارچه تمیز روی نقطه مورد نظر قرار دهید و یک اتو گرم که روی درجه کم بدون بخار تنظیم شده است را روی آن قرار دهید و به آرامی کیسه و یا پارچه را حرکت دهید.
گرما منجر به جذب شدن مومهای باقیمانده به کیسه یا پارچه می شوند.این عمل را با کیسه یا پارچه جدید و تازه تا زمانیکه بقایای موم کاملا از بین روند، ادامه دهید.
درصورتی که شمع رنگی لکه ای برجای گذاشته باشد، مقدار اندکی الکل روی پارچه تمیز و سفید یبریزید و به آرامی روی لکه قرار دهید.تا زمانی که کاملا خشک شود لکه برداری را ادامه دهید.
 
   
جوهر ماژیک
همه آثار هنری را دوست دارند اما نه روی فرش.اگر یک پیکاسوی کوچک روی فرشتان علامت و نشانه ای به جای گذاشت، پیشنهادات متعددی برای از بین بردن لکه وجود دارد.
یک فرش پیشنهاد می کند که با استفاده از پاک کننده های الکلی و یا اسپری موی ارزان قیمت دارای "اَستون" به سراغ لکه جوهر روید.از یک حوله سفید برای لکه زدایی استفاده کنید.
متخصصان میگویند : شما بایستی رنگ منتقل شده از فرش به پارچه را مشاهده نمایید.بعد از اینکه جای لکه از بین رفت،آن قسمت را با یک پارچه مرطوب نم دار کنید تا اثرات باقیمانده نیز از بین رود. درصورتی که رنگ روی فرش باقیماند، این مراحل را تکرار کنید و از اسپری مو استفاده کنید.
خبر بد اینکه : گرچه شما میتوانید در بعضی موارد لکه راکمرنگ وکاهش دهید، اما ماژیکهای بار نگ ثابت، حقیقتا ثابت وهمیشگی اند. اما ارزش امتحان کردن رادارد.

سس گوجه
بر اساس نظر یک فرش، برای از بین بردن لکه های سس گوجه، سریعا دست به کار شوید. از خارجی ترین قسمت رو به داخل آن کار را آغاز کنید. از یک قاشق و یا لبه ی چاقو استفاده کنید و تا جایی که میتوانید سس را از روی فرش بردارید. سپس مقدار زیادی آب نوشیدنی گاز دار روی منطقه آسیب دیده فرش بریزید و از یک اسفنج مرطوب برای از بین بردن لکه استفاده کنید. سپس، یک دستمال توالت تمیز بردارید و بر روی محل لک شده فشار دهید تا رطوبت و بقایای سس را به خود جذب کند . در نهایت از محلول مایع دستشویی برای پاکسازی کامل آن محل استفاده کنید. سپس لکه برداری کنید، خیس کرده وسپس خشک نمایید.

لکه های روغنی
پیتزا پنیریتان بر عکس روی فرش افتاده است؟ مرغ سوخاری از روی سینی سرخورده است؟ 
تا جایی که امکان دارد لکه های روغنی را بردارید، سپس از چیزهایی مثل آرد ذرت که باروغن واکنش می دهند و آن را جذب می کنند، استفاده کنید. بعد از چند دقیقه از یک برس سخت و محکم برای از بین بردن و تجزیه لکه استفاده کنید. اگر لکه همچنان وجود دارد، یک فرش توصیه می کند یک حلال تمیز کننده خشک را امتحان کنید .سپس چیزی که یک فرش آن را خشک کن می نامد را بسازید.این ماده با ترکیب ۸ قسمت حلال تمیزکننده_خشک مایع و ۱ قسمت روغن نارگیل به دست می آید. روغن های معدنی و یا نفت نیز قابل استفاده هستند اما تاثیر خوبی ندارند. مخلوط را روی لکه بریزید و با استفاده از یک خشک کن یا حوله جاذب و یا پد لکه برداری کنید و تا زمانی که نیاز است این عمل را تکرار کنید.
مشابه تمامی روشهای تمیز کردن نقاط، در این روش نیز در جایی خارج از محدوده لکه، پاک کننده را امتحان نمایید تا اطمینان خاطر پیدا کنید.

برچسب ها :
لکه برداری فرشقالیشوییمرمت فرشرنگبرداری فرش