کفپوش لمینت بهتر است یا پارکت ؟

برای زیباتر شدن کف منزل و نمای کلی منزل از کفپوش استفاده می کند. امروزه استفاده از پارکت و لمینت در جهان و ایران گسترش یافته و برای انجام این خدمات ساختمانی که پوشاندن کف منازل می باشد از پارکت چوبی یا لمینت ( پارکت لمینت) استفاده می کنند.
برای زیبایی  دکوراسیون داخلی  و جذابیت کف خانه ها بیشتر از کفپوش های لمینت و پارکت استفاده می شود. هر کدام از این کفپوش ها جذابیت و زیبایی خاص خودشان را دارند.
 
  
 
لمینت چیست ؟
از جنس الیاف چوب فشرده بوده و مثل پارکت مستقیما از خود چوب درختان ساخته نمی شود؛ بنابراین ارزان تر و بسیار مقاوم تر از پارکت های چوبی می باشند. از مزایای آن می توان به نحوه نصب آنها اشاره کرده که برخلاف پارکت به کف اتاق چسبانده نمی شوند، بلکه توسط شیارهایی که به آنها کلیک گفته می شود و دور تا دور لمینت ها وجود دارد، به صورت نر و ماده در یکدیگر قفل می شوند. 
 کفپوش لمینت  که بدلیل کاربردی که مشابه پارکت دارد با آن پارکت لمینت نیز گفته می شود، از مواد ترکیبی ساخته می شوند که یکی از آنها چوب است. عمدتا جنس اصلی این محصول را HDF مخفف عبارت Hard Density Fiberhood  تشکیل می دهد. هر چند از نظر ظاهری ممکن است بنظر بیاید که این دو محصول شبیه به هم هستند اما تفاوت های بین این دو می باشد: 
-داشتن طرح های متنوع و مختلف
-برخلاف پارکت ها که از جنس چوب هستند، جهت نصب پارکت لمینت نیاز به استفاده از چسب نیست. اینکار توسط شیارهایی خاص که دور لمینت هستند و به آنها کلیک می گویند، انجام می شود. یعنی این شیارهای بین پارکت لمینت هایی که کنار هم قرار داده می شود، اصطلاحا بصورت نر و ماده در هم قفل می شوند.
-دوام زیاد
-به دلیل قرار دادن فوم زیر سطح لمینت ، پس از نصب معمولا مقدار زیادی از انتقال صدا به طبقه پایین جلوگیری می شود
-هزینه کم نصب در مقایسه با نصب پارکت
-عدم صدمه دیدن کف اتاق بخاطر استفاده نکردن از چسب هنگام نصب
-سهولت جمع آوری و نصب مجدد
-مقاومت بالا در برابر آب و یا خراش اجسام نوک تیز
-سرعت بالاتر نصب در محل مورد نظر نسبت به پارکت
-تنوع فوم های بکار رفته  
-مناسب بودن برای بسیاری از مراکز از جمله سالن های ورزشی 
 
 کفپوش لمینت بهتر است یا پارکت ؟   
 
تفاوت های پارکت و لمینت
پارکت لمینت، تفاوت های بسیار زیادی با پارکت چوبی دارند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود :
- عدم استفاده از چسب در نصب پارکت لمینت، سبب می شود به کف اتاق صدمه وارد نشود. 
- لمینت به علت فومی که قبل از نصب در زیر آنها پهن می شود، پس از اجرای کامل، تا حد زیادی از انتقال صدا به طبقه زیرین جلوگیری می کنند و عایق صوتی و برودتی خوبی محسوب می شوند.
-سرعت نصب و اجرای پارکت لمینت بسیار بالاست.
- لمینت پس از نصب نیازی به ساب و لاک ندارد و همان لحظه که نصب امکان چیدمان فضا وجود دارد.  
- لمینیت نسبت به اجسام نوک تیز بسیار مقاومتر از پارکت های قدیمی هستند.
-لمینیت نسبت به آب بسیار مقاوم تر از پارکت های چوبی قدیمی هستند.
- کفپوش لمینت نسبت به پارکت بسیار مقرون به صرفه تر است و نیاز به نگهداری کمتری دارد.
در  کفپوش پارکت  یا چوبی درصورت تماس پارکت با آب، سطح آن متورم شده و باد می کند. برخورد اشیا نوک تیز و برنده، به سطح پارکت آسیب رسانده و بر روی آن خش می اندازند برای همین لازم است که مجددا سطح آن ساب خورده و لاک زده شود. اما سالم ترین کفپوش از لحاظ سلامت، بهداشت و پاکیزگی، کفپوش چوبی یا همان پارکت است. استفاده از این کفپوش زیبا بر بهای خانه شما نیز اضافه می کند. از آنجا که جنس پارکت ها، چوب طبیعی است، بهتر است در محیط ها با رطوبت زیاد استفاده نشوند. می توان از این نوع کفپوش با رعایت نکاتی که گفته شد برای مدت طولانی استفاده کرد. همچنین در برابر عوامل محیطی مقاوم بوده و نقش، رنگ و زیبایی خود را از دست نمی دهد. این نوع کفپوش عایقی مناسب برای صدا و حرارت در فصول گرم و سرد سال است. در آخر اینکه برای تمیز کردن پارکت از مواد مخصوصی استفاده می شود تا پوشش محافظ یا لاک آن آسیب نبیند.
در کفپوش لمینت تفاوت پارکت و لمینت در این است که لمینت کفپوشی مدرن است که  از الیاف چوب فشرده به همراه رزین ملامین ساخته می شود و جنس آن مانند پارکت از الوار های چوبی طبیعی نیست. سطح خارجی لمینت همچون چوب است و نقش و نگار  چوب را دارد. روکش کفپوش لمینت با اکسید آلومینیوم پوشانده شده است. این نوع کفپوش را با چسب نمی چسبانند برای این منظور دور تا دور لمینت شیارهایی به نام کلیک دارد که به صورت نر و ماده هستند و در یکدیگر قرار گرفته و قفل می شوند. بدین صورت در سطح وسیعی بدون استفاده از چسب بر روی کف قرار می گیرند. این کفپوش، به دلیل عدم استفاده از چسب به هنگام نصب، به کف منزل آسیب نمی رساند. بنابراین به راحتی می توان لمینت ها را جمع آوری کرد و در جای دیگری، مجددا آن ها را نصب کرد. بهتر است قبل از نصب لمینت، فوم مخصوصی را در زیر آن ها پهن کرد. بدین ترتیب این کفپوش نیز عایق مناسبی برای صدا، حرارت و برودت نیز می شود.
همچنین دیگر تفاوت پارکت و لمینت در این است که لمینت نسبت به اجسام نوک تیز و همچنین رطوبت و آب بسیار مقاوم تر از پارکت است. نصب آن نیز نسبت به پارکت راحت تر و سریع تر است و بلافاصله پس از نصب، می توان وسایل منزل را بر روی آن چید. کفپوش لمینت نیز نسبت به نور خورشید مقاوم است و رنگ و روی آن تغییر نمی کند. برای تمیز کردن لمینت از تی یا دستمال نم دار استفاده کنید اما بلافاصله سطح آن را خشک کنید تا به مرور خراب نشود. لمینت نیز از نظر بداشتی آنتی باکتریال بوده و مناسب است. اگر تکه ای از لمینت آسیب دید به راحتی تعویض می شود ولی همچون پارکت قابلیت سنباده زدن را ندارد. نقطه مشترک هر دو کفپوش در این است که با قرار دادن وسایل سنگین، کوبیده و خراب نمی شوند و نکته آخر اینکه استفاده از کفپوش لمینت نسبت به متریال های ساختمانی مانند سنگ و سرامیک طرح گارکت یا ساده و … بسیار مقرون به صرفه است.
 
   
 
نکات باقی مانده تفاوت پارکت و لمینت:
از لحاظ ظاهری پارکت نسبت به لمینت بسیار زیباتر است.
مقاومت لمینت نسبت به لکه و حرارت مثل آتش سیگار بیشتر از پارکت است.
نگهداری از لمینت نسبت به پارکت راحت تر است.
پارکت لمینت یا همان لمینت نسبت به آب و رطوبت بسیار مقاوم تر از پارکت است.
عمر مفید پارکت بین 40 تا 80 سال است ولی عمر مفید لمینت 10 سال است.
از لحاظ زیست محیطی نیز استفاده از پارکت بهتر است و بعد از دور انداختن این کفپوش، بدون هیچ آسیبی به محیط زیست بر می گردد. اما کفپوش لمینت به دلیل دارا بودن ماده رزین ملامین و همچنین فشار در زمان ساخت، جزو محصولات ارگانیک و حافظ محیط زیست قرار نمی گیرد.

برچسب ها :

کفپوش پارکت

کفپوش لمینت

دکوراسیون داخلی