آشنایی با ورزش کاراته، سبک ها و فواید آن

کاراته
کاراته نوعی  ورزش رزمی  بدون اسلحه هست. فردی که این هنر رو می دونه، می تونه بدون استفاده از اسلحه، با وارد کردن ضربه توسط دست یا پا دشمن رو شکست بده. کاراته واژه ای ژاپنی به معنی دست خالی هست. در این ورزش، قدرت بدن به نقطه ای که ضربه توسط اون وارد می شه، انتقال پیدا می کنه. کاراته کار بوسیله دست ها، ساعد، پاشنه پا، زانو و آرنج خود ضربه می زنه. کاراته کاران با تمرین زیاد و ضربه زدن به تخته های چوبی، این نقاط بدن شون رو در مقابل ضربه مقاوم می کنند. یک کاراته کار با تجربه می تونه تخته های چوبی ضخیم رو با دست یا پای برهنه بشکنه.
 
اطلاعاتی مهم در مورد کاراته
- اصول و قوانین جدید کاراته به وسیله گیچن فوناکوشی (Gichin Funakoshi) پایه گذاری شده. به همین جهت اون رو پدر کاراته لقب دادند. فوناکوشی همواره بر جنبه های اخلاقی و فلسفی کاراته به عنوان یک هنر تاکید داشت.
- مسابقات کاراته در فضایی به مساحت ۸ متر مربع انجام می گیره. مبارزه حدود ۲ تا ۳ دقیقه طول می کشه. در طول این مدت هر یک از رقبا سعی می کنند با وارد کردن ضربه به حریف سه امتیاز کسب کنند.
- کاراته برای اولین بار در قرن ششم میلادی در چین ابداع شد، اما بعد از اون عمدتا در ژاپن تدریس می شد و امروزه ورزش کاراته در تمام نقاط جهان طرفداران بسیاری داره.
- درجه مهارت کاراته کاران بر اساس رنگ کمربند اون ها مشخص می شه. این رنگ ها عبارتند از سفید، نارنجی، سبز، قهوه ای و سیاه، استادان کاراته کار دارای کمربند سیاه هستند.
 
 آشنایی با ورزش کاراته، سبک ها و فواید آن 
 
نکاتی در مورد کاراته که شاید ندانید!
- کمربند مشکی یک کمربند نیست، بلکه یک حالت ذهنیه!
- کاراته مثل دوچرخه سواریه. کسانی که بر روی حالت ایستادن بدون حرکت، تاکید زیادی داشته باشند به زمین خواهند افتاد.
- یک  سالن ورزشی  رو می شه به بانک تشبیه کرد. هر چقدر بیشتر در اون سرمایه گذاری کنید، چیز بیشتری خارج می کنید!
- اگر شما به طور ناگهانی توسط گروهی از ببرهای آدمخوار محاصره شدید، غریزه تون به شما خواهد گفت که به اطراف نگاه کرده و چیزی پیدا کنید تا از اون بتونید به عنوان سلاح استفاده کنید ( در صورتیکه راه فرار نداشتید).
- واقعا تنها دو چیز مهم در کاراته وجود داره؛ شما و حریف تون؛ بقیه چیزها صحنه سازی هستند.
- بخش متناقض در مورد اجرای یک کاتا اینه که شما باید به طور مداوم خود رو متقاعد کنید که در هر روش تک سریع تر و سخت تر باشید، هر چند که شما مشت و لگدتون رو به هوا و جایی که هیچ کسی در مقابل اون نیست می زنید. این ذهن منطقی انسانه و اساس علمی نداره. به همین دلیله که بهترین اجرا کنندگان کاتا،  ذهن و تخیل قوی تری دارند.
- داشتن مدرک کمربند سیاه مجوزی برای توقف یادگیری نیست. اجازه بدید مدرک تون فقط بر روی سنگ قبرتون حک بشه.
- سخت ترین کار برای افرادی که در دنیای واقعی می خوان از خودشون دفاع کنند، اینه که آموخته ها و تمرینات خودشون رو فراموش می کنند.
- بسیاری از افراد ادعا می کنند که برای یادگیری آماده هستند اما از یاد دادن اون خودداری می کنند.
- تفاوت بین کاراته جوتسو و کاراته در چیست؟ تفاوت در بین دفاع از خود هست.
- پشت واکنش و عکس العمل های بدون عیب، سال ها تمرین و تمرکز نهفته ست.
- چاقو به وسیله سنگ تیز می شه و مشت هم با ماکیراوای تقویت می شه.
- کاراته یک مذهب نیست! زمانی که توسط دیگر هنرهای رزمی مورد حمله قرار می گیره، لازم نیست که از اون دفاع کنید!
- کار یک استاد برای آموزش کاراته به گونه ایه که شاگردش از یادگیری لذت ببره و شور و شوق زیادی برای اکتشاف کردن داشته باشه.
- کاراته مثل یک صفحه بوم خالیه که شما با خلاقیت خود می تونید اون رو پر کنید.
- شما می تونید یک رتبه کاراته، یک  باشگاه ورزشی ، گواهی رسمی استاد بزرگی و غیره رو بخرید اما نمی تونید روح کاراته رو بخرید!
 
سبک های کاراته
به طور کلی سبک های کاراته به سه دسته تقسیم می شن: کنترلی، غیرکنترلی و رینگی. اما برخی از سبک های مشهور کاراته در ادامه آمده:
گیچین فونا کوشی
کنوا مابونی
میاگی چوجون
اوتسوکا هیرونوری
ماسوتاتسو اویاما
جو کای بو کاراته
شوتوکان
شیتوریو
کان زن ریو
بودو
گوجوریو
کیوکوشین
کیوکوشین کای وادوریو
آشیهارا
انشین
 
 آشنایی با ورزش کاراته، سبک ها و فواید آن 
 
فواید و مزایا ورزش کاراته:
- کاراته خشن نیست
- کاراته برای تقویت روحی دفاع شخصی و به عنوان یک ورزش اموخته می شود.
- هدف اصلی این رشته اموزش تواضع و فروتنی است.
- شما به حریفتان نشان می دهید که توان اجرای ضربات را دارید.
- ولی در مقابل او قدرت ضربات خود را کم می کنید .
- کاراته ذهن ما را تقو یت می کند.
- و به ما تمر کز می دهد.
- از پوکی استخوان جلوگیری میکند
- باعت تمرکز اعصاب بویژه در کودکان میشود
 
بهبود سلامت جسمانی
مزیت آشکار یادگیری  کاراته  این است که به بهبود سلامت جسمانی کمک می کند. شاگرد کاراته یاد می گیرد که در طول هفته چندین مرتبه و به طور منظم تمرین کند و همین یک عادت بسیار مفید برای حفظ سلامتی بدن است. نتایج انجام این تمرینات شامل برقراری تعادل فشار و گردش خون، کاهش سطح کلسترول و به طور کلی کاهش خطر ابتلا به بیماری های مختلف است. علاوه بر این موارد، ورزش کاراته به بهبود انعطاف پذیری عضلات و مفاصل کمک کرده و شانس نجات یافتن در تصادفات جاده ای با صدمات کمتر را افزایش می دهد.

بهبود سلامت روان
بعد از اینکه دو ساعت تمرین جامع کاراته را انجام دهید، متوجه خواهید شد که تمام عضلات و کلِ بدن تان آرامش پیدا کرده است. این باعث می شود تا استرس در شما از بین برود. در واقع این هدیه ای است از طبیعت که باعث می شود انسان با انجام ورزش از شر استرس خلاص شود. وقتی که استاد کاراته (sensei) به شاگرد فشار می آورد، شاگرد مجبور می شود تا از 100 درصد تمرکز روانی خود برای ادامه دادن تمرین استفاده کند. در این لحظه شاگرد نمی تواند به چیزِ دیگری فکر کند، چون انرژی روانی ای برای اینکار باقی نمی ماند.
 
  
 
افزایش اعتماد به نفس
پیشرفت در ورزش کاراته با استفاده از یک سیستم رتبه بندی با کمربند ارزیابی می شود. بعد از دریافت هر کمربند، شاگرد بازخوردهایی را از اساتید دریافت می کند و دربارۀ نقاط قوت و ضعف خود چیزهایی را یاد می گیرد. اساتید همچنین مسیرهای مقابل شاگرد را برای رشد او به عنوان یک هنرمند رزمی را ترسیم می کنند. هر کمربند در واقع جایزه ای است که برای به پایان رساندن یک هدف کوتاه مدت دریافت می کنید و این باعث می شود تا ذهن شما آزاد شده و بر روی هدف بعدی تمرکز کند. در این لحظه است که شاگرد درمی یابد که با وجود مشکلات و شرایط سخت، به موفقیت دست یافته و این باعث رشد اعتماد به نفس در او می گردد.
 
یادگیری و تسلط بر تکنیک های دفاع شخصی
مزیت روانشناختی یادگیری تکنیک های دفاعی این است که می دانید می توانید به بهترین نحو از خودتان در مواقع ضروری دفاع کنید. این باعث می شود تا احساس اعتماد به نفس پیدا کرده و ذهن تان آزاد شود.
 

برچسب ها :
ورزش رزمیباشگاه ورزشیکاراتهسالن ورزشی