دوربین مداربسته ضد آب چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟

 دوربین مداربسته  یا Closed-Circuit Television Camera یک سیستم تلویزیونی است که برای نظارت، اهداف امنیتی، و کنترلی مورد استفاده قرار می گیرد و دارای انواع مختلفی  از جمله دوربین مدار بسته ضدآب  می باشد.
مقاومت دوربین در برابر باراش باران و برف و آب از جمله ویژگی هایی بسیار مهم و اساسی یک دوربین مدار بسته است که در محیط خارج از ساختمان و در فضای باز  مورد استفاده قرار می گیرد. دوربین هایی که در فضاهای بیرون نصب می شوند به دلیل اینکه بیشتر در معرض تغییرات آب و هوایی قرار دارند مسلما به میزان مقاومت بیشتری نیز در برابر این تغییرات نیازمند هستند.
علاوه بر این در مکان هایی مانند استخر و یا حوضچه هایی آب که درصد تماس آب با دوربین بیشتر است، لازم است دوربین هایی نصب شود که پس از تماس با آب کارایی خود را از دست ندهد. همه این دلایل باعث شده است تا دوربین های مداربسته ضدآب براساس این نیازها وارد بازار و مورد استفاده مصرف کنندگان قرار بگیرد.
دوربین مدار بسته ضد آب یا  Water Proof  CCTV یک  مدل از دوربین های مدار بسته است که دارای مقاومت در برابر نفوذ آب است و در مکان هایی که امکان نفوذ آب وجود دارد، مورد استفاده قرار می گیرد.
 
 دوربین مداربسته ضد آب چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟  
 
استاندارد IP یا Ingress Protection در دوربین مداربسته ضد آب
میزان مقاومت ضدآب بودن دوربین از طریق استاندارد IP  (ingress protection)  مشخص می شود. استاندار IP یک استاندارد بین المللی است که برای تعیین میزان مقاومت تجهیزات الکتریکی در مقابل نفوذ آب مورد استفاده قرار  می گیرد و دوربین براساس آن مورد آزمایش قرار گرفته و این استاندارد میزان مقاومت محصول و کالای ضدآب را نشان می دهد.
به طور کلی حداقل میزان IP دوربین های ضدآب در حدود ۶۶ است و این درجه از مقاومت می تواند دوربین را در برابر بارش باران، برف و آب ایمن نگه دارد.
 
کاربرد دوربین مداربسته ضد آب
براساس آنچه گفته شود در مکان هایی مانند ورودی های ساختمان ها، استخرها، پمپ بنزین، پارکینگ، حیاط ساختمان، دوربین های نصب شده در خیابان و مکان های عمومی که بیشتر در معرض باران، برف و آب قرار دارند، لازم است از دوربین های ضدآب استفاده شود. طراحی این  دوربین مداربسته ضد آب  به گونه ای است که در برابر آب مقاوم است و قرار گرفتن در آب و یا ریختن آب به روی آن باعث خرابی آن نمی شود.
در استخرها مخصوصا استخرهایی که برای انجام مسابقات مورد استفاده قرار می گیرد به دلیل نیاز به پوشش همه جانبه روند مسابقه لازم است دوربین در قسمت های مختلف استخر نصب شود که این خود امکان تماس آب با دوربین را بسیار زیاد می کند در این شرایط نمی توان از دوربین های مدار بسته معمولی استفاده کرد و ضروری است از دوربین های ضدآب استفاده شود.
همچنین در مکان های عمومی مانند پمپ بنزین که نصب دوربین برای کنترل و امنیت لازم و ضروری است، نمی توان از دوربین های معمولی استفاده کرد. به دلیل قرار گرفتن پمپ بنزین ها در فضاهایی باز، دوربین های نصب شده در این مکان بیشتر در معرض مستقیم برف و باران قرار می گیرند و همین امر باعث می شود که در انتخاب دوربین برای نصب دقت بیشتری به خرج داد و دوربین های ضدآب در این مکان نصب شود.
 
 دوربین مداربسته ضد آب چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟  
 
تست ضد آب بودن دوربین چطور صورت می گیرد؟
استاندارد IP تست هایی مربوط به خود دارد که با به صورت کامل مطابق با قوانین تعیین شده صورت خواهد گرفت. از آنجایی که دوربین های مداربسته معمولا دارای استاندارد IP66 هستند برای تست آنها پس از پوشاندن قسمت پشتی دوربین (قسمت نصب شدن دوربین به دیوار یا سقف) با پمپ های فشار قویی از جهات مختلف آب را برای مدتی معین به سمت دوربین می پاشند و اجرای این تست نباید اختلالی در عملکرد دوربین ایجاد کند.

آیا میتوان دوربین های مداربسته ضد آب را در آب معلق کرد؟
معمولا خیر. دوربین های مداربسته ضد آب معمولا دارای استاندارد IP66 هستند. دوربین هایی با این استاندارد را میتوانید با آب پرفشار از هر جهت بشوئید. اما معلق کردن دوربین در آب احتمالا موجب از کار افتادن دوربین خواهد شد. البته دوربین هایی با استاندارد IP67 نیز وجود دارند که میتوان انها را به صورت موقت در آب معلق کرد.
 
 دوربین مداربسته ضد آب چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟  
 
کیفیت و بررسی ضد آب بودن
دوربین مداربسته باید تصاویر با کیفیتی ارائه دهد. این ویژگی بسیار مهم است. همچنین یک دوربین  OUTDOOR با کیفیت باید دارای ویژگی های دیگری مانند امکان دید در شب، ارائه تصاویر با کیفیت در شب، ضبط تصاویر با کیفیت بالا و … .نیز باشد.
ضد آب بودن دوربین مدار بسته خارجی بسیار مهم است زیرا در مناطق پر باران یک مزیت مهم محسوب می گردد.
 فروش و نصب دوربین مداربسته  شامل نکاتی است که بسیار اهمیت دارد. دوربینی را انتخاب کنید که گارانتی خوبی دارد. شرکت تولید کننده باید تضمین کند که دوربین مدار بسته ضد آب می تواند در برابر نفوذ آب و باران مقاومت کند. با استفاده از ضمانت نامه می توانید در صورت بروز مشکل اقدام لازم را نسبت به تعمیر یا تعویض دوربین انجام دهید. به صورت کلی بهتر است از دوربین های NONAME و فیک که بدون گارانتی در بازار ارائه می شوند خودداری کنید.
 
نکاتی برای استفاده بهتر از دوربین های مداربسته ضد آب
- برای پیشگیری از کور شدن دید، سرقت و … دوربین مانیتورینگ باید در نقطه ی مناسبی نصب گردد.
- برای پیشگیری از تابش لنز دوربین امنیتی باید اطمینان حاصل کرد که به هیچ عنوان حوضچه های آب ، پنل های شیشه ای و یا پنجره های اتومبیل به سطوح بازتابنده اشاره نمی کند.
- برای محافظت از دوربین مدار بسته در برابر مشکلات مه آلودگی ، کوپلینگ یا تراکم ، پیشنهاد می شود که کاورهای لنزهای بیرونی را با یک پارچه میکرو فیبر مرتباً پاک شود.
- برای محافظت از دوربین IP ضد آب در برابر رعد و برق، باید اطمینان حاصل شود که سیم آن به درستی زمین زده شده است و از قرار گرفتن دوربین مدار بسته بیسیم در یک قطب فلزی خودداری شود.
 
 دوربین مداربسته ضد آب چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟  
 
نحوه انتخاب بهترین دوربین مداربسته ضد آب
از آنجایی که امروزه تنوع بسیار زیادی در بازار وجود دارد انتخاب بهترین دوربین مداربسته ضد آب می تواند خریداران را کمی سردرگم کند. اما باز هم با یکسری راهکارها می توانید دوربین مناسب را برای خود تهیه کنید. از جمله این موارد عبارتند از:
 
بررسی کیفیت تصویر دوربین مداربسته
حتما در خرید خود دقت کنید تا از رزولوشن و کیفیت بالایی برخوردار باشد. به خصوص اینکه قرار است ، در محوطه بیرونی نصب شود باید بتواند در حین تابش نور آفتاب و باد و باران نیز به خوبی تصویربرداری کند.
 
توجه به IP دوربین مداربسته
برای اینکه تا حد متعارفی دوربین شما بتواند در برابر نفوذ آب مقاومت داشته باشد باید IP بالاتر از ۶۵ داشته باشد.  هنگام خرید حتما به این رقم توجه کنید.
 
خرید از جاهای معتبر و قابل اطمینان
با توجه به اینکه قرار است هزینه و وقت خود را صرف خرید دوربین برای برقراری امنیت کنید حتما باید از شرکت ها و جاهای معتبر خرید کنید.

توجه به گارانتی دوربین مداربسته خریداری شده
پیشنهاد می کنیم در خرید خود دقت کنید تا دوربین دارای گارانتی معتبر باشد.  درنتیجه جای نگرانی نبوده و در صورت نفوذ آب می توانید بدون دردسر، تعویض یا تعمیر کنید.

اگر شما نیز به فکر  خرید دوربین مداربسته  در محیط های بیرونی هستید بدون شک ویژگی ضد آب بودن دوربین های مدار بسته ضد آب ،  اهمیت بسیار زیادی برای شما خواهد داشت. زیرا این ویژگی علاوه بر باران می تواند تا حد بسیار زیادی دوربین شما را از آسیب های ناشی از تگرگ، باد، برف و … نیز محفوظ نگه دارد.

برچسب ها :
دوربین مداربستهدوربین مداربسته ضد آبفروش و نصب دوربین مداربستهخرید دوربین مداربسته