×
لطفاً جهت انتخاب ، بر روی شهر مورد نظر کلیک نمایید

معرفی انواع متدهای خیاطی

خیاطی از جمله هنرهایی است که دارای سبک ها و متد های مختلف بوده ضمن آنکه این هنر قدمت طولانی داشته و در طی سالیان افراد مختلف سبک ها و روش های مختلفی را ابداع  یا تغییراتی در متد های قبلی به وجود آورده اند و باعث شکل گیری انواع متد های خیاطی شده اند. سبک های متعددی هست که در حال حاضر به عنوان رایج ترین و پرکاربردترین متد های خیاطی در سراسر جهان استفاده می شوند و در آموزشگاه خیاطی آموزش داده میشود، ولی افرادی هم هستند که چندان از متدهای رایج پیروی نمی کنند و طی سال ها تجربه، متد و سبک خاص خود را ایجاد می کنند.
برای افرادی که تصمیم به یادگیری خیاطی دارند شناخت متد های خیاطی و انتخاب  متد درست برای آموزش از اهمیت بسزایی برخودار است. هر یک از متدهای  خیاطی دستورالعمل و روش کار مخصوص به خود را دارند واندازه گیری و الگو کشی در آنها باهم متفاوت است. و بسیاری از افراد آموزش خیاطی را با یکی از این متد ها شروع می کنند.
 
 
 
متد متریک
متد متریک یکی از متدهای رایج آموزش خیاطی است. این متد دارای ریزه کاری های فراوان با محاسبات ریز و دقیق می‌باشد. محصول به دست آمده از الگوی متریک، یک لباس ظریف با تن‌خور عالی است. این روش با تکیه بر جدول سایزبندی 38 ، 40 الگوی شخص را آماده می‌کند. پس از بدست آوردن اندازه ها، محاسبات شروع می‌شود و با کمی حوصله و دقت به الگوی نهایی می‌رسید. این مرحله، مرحله وقت‌گیری است، ولی سرعت دوخت را بالا می‌برد و شما اطمینان دارید که لباس به دست آمده، فیت تن شده و کار خراب نمی‌شود.
متریک، روشی انگلیسی است، پس متناسب با اندام انگلیسی ها طراحی شده است. برای اینکه به الگوی مناسب ایرانی دست پیدا کنیم، لازم است در الگو دست ببریم. امروزه با فعالیت در دنیای مجازی، خیاطی هم به دنیای مجازی راه پیدا کرده است. اگر تبلیغی دیدید با عنوان خیاطی آنلاین تعجب نکنید. شما سایز می‌دهید و آن‌ها می‌دوزند. متد متریک به خیاط این امکان را می‌دهد که از راه دور، برای شما لباسی بدوزد که اندازه شما باشد.

 متد گرلاوین
متد گرلاوین یکی از قدیمی‌ترین متدهای خیاطی است. برخلاف متریک که از جدول اندازه گیری پیروی می‌کرد، در این روش باید قسمت های مختلف بدن اندازه گیری شود. مثل دور گردن، کارور، دور سینه، دور کمر و دور باسن البته با محاسبات کمتر. به همین دلیل، بیشتر آموزشگاه‌ها برای آموزش خیاطی و یا حتی دانشگاه های طراحی دوخت این روش را آموزش می‌دهند. لازم به ذکر است این روش نیز الگوکشی زمان بری دارد، به همین دلیل نقد زیادی به آن وارد است. متد گرلاوین با اینکه نیازمند اندازه‌گیری های دقیق است ولی به پرو گیری هم نیاز دارد. با ایراداتی که متد گرلاوین دارد، این متد را منسوخ شده می‌دانند. با این حال، آموزشگاه هایی هستند که آن را در انواع متد خیاطی با الگوی خود جای داده‌اند و به مبتدیان تازه کار خود آموزش می‌دهند. این روش دوخت، دست آخر لباسی به شما می‌دهد که دقیقاً فیت بدن‌تان است. کسانی که می‌خواهند مانتوهای زیبا با تن‌خور عالی داشته باشند، سراغ این متد بروند.
 
 
 
متد مولر
خواستگاه این متد آلمان است. جایی که مردمانش اندامی شبیه به اندام ایرانی ها دارند. قدمتش به 140 سال می‌رسد. توسط میشل مولر ابداع شده و در جهان شناخته شده است. میشل مولر دریک خانواده فقیر زندگی می‌کرد. یک روز هنگام برگشت از مدرسه زمین خورده و زانوی شلوارش پاره می‌شود. او با ظرافت بسیاری شلوار خود را رفو می‌کند، طوری که کسی متوجه نشود. بعدها دوستانش از او تقاضا کردند که برای آن ها هم این کار را انجام دهد.
مولر، کم کم به خیاطی علاقه‌مند شد و به طور حرفه‌ای، مشغول به کار خیاطی شد و متدی بنام خودش (متد مولر) ابداع کرد. وقتی این متد وارد ایران شد، به دلیل نزدیکی اندام آلمانی و ایرانی‌ها، بسیار طرفدار پیدا کرد. بیشتر صاحبان مزون استقبال کردند و لباس هایشان را بر اساس این متد دوختند اما با گذشت زمان ایرانی ها چاق شدند. این موضوع خیاط هارا دچار مشکل کرد و آن‌ها سعی کردند با تغییرات جزیی ایرادات اندامی را رفع کنند.
هنوز هم خیلی ها اعتقاد دارند مولر روشی مناسب است. روشی که همراه با پیچیدگی ها، لباسی را ارائه می‌دهد که گاهی نیاز به پرو هم ندارد! البته بعضی ها هم به دلیل پیچیدگی‌هایی که این روش در محاسبات و الگوکشی دارد، سراغ متد مولر نمی‌روند و ترجیح می‌دهند این حجم محاسبات و فرمول را کنار گذاشته و روش آسان‌تری را انتخاب کنند.

آشنایی با دیگر متدهای خیاطی
تا اینجا با سه مورد از معروف‌ترین انواع متد خیاطی آشنا شدید. در ادامۀ مطلب، متدهای دیگری هم معرفی شده است. لازم به ذکر است که این متدها در ایران به ندرت آموزش داده می‌شوند. گاهی هم بعضی از آموزشگاه‌ها یا مزون‌ها، با تغییرات یا به اصطلاحِ خودشان اصلاح الگو، با این متدها کار می‌کنند. عقیده آن‌ها بر این است که متد و یا الگوکشی خیلی مهم نیست بلکه نتیجۀ کار مهم است. مهم است که لباسی بدوزیم که متناسب با اندازه بدن و مطابق با منحنی‌های بدن باشد. این افراد پس از سال‌ها کار و تجربه به این عقیده رسیدند. و بعضی از افراد نیز به دنبال جدیدترین متد های خیاطی هستند و از انواع متد های خیاطی قدیمی پیروی نمی کنند.
اما برای کسانی که تازه وارد این کار شدند و اطلاعاتی نسبت به اندام شناسی ندارند، اندازه‌گیری‌های زیاد، حفظ فرمول ها و ساعت ها الگوکشی سخت خواهد بود. این افراد از همان آغاز کار، به دنبال متدی شناخته شده می‌روند تا درصد خطای کمتری داشته باشند. زیرا اگر با مشکلی مواجه شوند، راحت‌تر می توانند از افراد دیگر کمک بگیرند.
سه نوع متد آموزشی که درموردشان توضیح دادیم (مولر، گرلاوین و متریک) از انواع متدهای خیاطی با الگو هستند. این سه روش در ایران بسیار استفاده شده‌ است. بنابراین، با این متدها لباس‌های بسیاری برای اندام های متفاوت دوخته شده است و ایرادات اندامی اصلاح شده است. به همین دلیل خیلی ها تمایل دارند با این 3 متد آموزش خیاطی کار کنند.
 
  
 
متد ایتالیایی
این متد همانطور که از نامش پیداست از ایتالیا آمده است. روشی که مستقیم روی پارچه پیاده می‌شود. برای افرادی که از محاسبه و الگو کشی فراری هستند گزینه بسیار مناسبی است. متد ایتالیایی ضعف بزرگی دارد، با این متد فقط می توان لباس های نسبتاً ساده دوخت. از آن‌جایی که الگوکشی روی کاغذ انجام نمی‌شود، طرح و مدل لباس مورد نظر روی الگو، الگو سازی نمی‌شود.

abm از متدهای خیاطی
abm یک متد آمریکایی است. در این روش الگوها بر حسب سایزبندی آماده می شوند. abm که از متدهای تجاری محسوب می شود، کار خیاطی را بسیار آسان کرده و زمان الگو کشی را کم کرده است. شما می‌توانید الگوهای آماده را متناسب سایز، در جدول سایزبندی انتخاب کرده و روی پارچه بیندازید. سپس برش داده و دوخت را انجام دهید. به همین سادگی! ولی سایز بالاتنه و پایین تنه همه افراد یکسان نیست. ممکن است سایز بالاتنه شخصی 38 و سایز پایین تنه او 40 باشد. به همین دلیل abm، یک متد تجاری است. لباس‌هایی که در فروشگاه ها می‌بینیم، بیشتر با این روش دوخته شده است.

 متد فرانسوی
متد فرانسوی، از انواع متد خیاطی است که فرانسوی‌های پیشرو در صنعت مد و پوشاک آن را ارائه داده‌اند. فرانسوی ها از گذشته‌های دور سفارشی‌دوزی و شخصی‌دوزی را شروع کردند. با گذشت زمان و افزایش تقاضای لباس توسط مردم، آن‌ها دوخت انبوه لباس را راه اندازی کردند. روشی که آن ها ابداع کردند مختص اندام های متناسب و زیبای خودشان است.  اندام ایرانی ها نیز در گذشته این گونه بود و به راحتی این متد در خیاط خانه‌های ایران استفاده می‌شد. ولی با چاق شدن ایرانی ها این روش کنار گذاشته شد.

 منبع: kfacademy.ir

برچسب ها :

خیاطی

آموزشگاه خیاطی

آموزش خیاطی

خیاطی با الگو