عوامل مهم برای انتخاب باشگاه بدنسازی

زمانیکه در حال تصمیم گیری برای انتخاب یک  باشگاه بدنسازی  هستید ، دقیقا به چه عواملی توجه می کنید ؟ من در این مقاله چند فاکتور مهم و تاثیر گذار برای گرفتن یک تصمیم با کیفیت را ارائه می کنم که قطعا در انتخاب شما کمک خواهند کرد.
قطعا تمرین کردن در باشگاه مزیت ها و معایب مختلفی دارد و بعضی از افراد برای تمرین کردن ، محیط های فضای باز و یا حتی تمرینات در منزل را انتخاب می کنند ، اما نکته مهم اینجاست که برای انتخاب یک محیط با کیفیت ، که در کنار دادن حس اطمینان، بتواند انگیزه لازم را نیز برای ورزش کردن فراهم کند، نیاز است تا عوامل مهمی را در نظر داشت و طبق این عوامل برای محیط های کاندید در ذهن خود، امتیاز هایی را در نظر گرفت و باشگاه با بالاترین امتیاز را انتخاب کرد.
 
  
 
هزینه
به طور مشخص این فاکتور به عنوان اصلی ترین عامل در بین مردم شناخته می شود .امروزه اکثر مردم استطاعت پرداخت شهریه باشگاهها و استخدام مربیان در باشگاههای مطرح را ندارند ،اما این موضوع نباید باعث دور ماندن افراد از این محیط ها شود بلکه می توان با کمی هوشمندی میزان برخی از هزینه ها را کاهش داد.
 
 - فصول تخفیفی
اولین موضوع قابل توجه ، زمان ثبت نام می باشد، اکثر باشگاهها دقیقا بعد از پایان تعطیلات سال نو و یا زمان شروع سال تحصیلی، تخفیفاتی
 را برای ثبت نام و شهریه، قرار می دهند و بهترین زمان برای استفاده از این شرایط و کم کردن هزینه ها می باشد.
 
- پرهیز از اضافه بر قراردادها
مدیران فروش افراد باتجربه ومتخصصی هستند تا بیشترین بازده مالی را از هر مشتری داشته باشند . پس کاملا هوشیار باشید و برای کم شدن هزینه ها ، از پیشنهادات اغوا کننده که عموما در زمان امضای قرارداد و ثبت نام ،ارائه میشود دوری کنید .(مانند باشگاه مشتریان و یا تخفیف های موجود بر فعالیت های مازاد باشگاه با پرداخت هزینه اولیه و ...)
 
2/نمایه اعضا باشگاه
امروزه اکثر باشگاهها به سوی ارائه خدمات فیلتر شده به گروههای خاص ، روی آورده اند .این باشگاهها خدمات خود را تنها به خانمها، کودکان و سنین پایه، ورزشکاران قهرمانی و آقایان، ارائه میدهند. هرکدام از این محیطها میتوانند مزایای خود را در لحظه انتخاب داشته باشند.
 
- برنامه های خاص
یکی دیگر از مزیت های سالن های تخصصی داشتن برنامه هایی ست که بیشتر برای جمعیت مورد نظر خود جذابیت داشته باشند. به عنوان مثال،  سالن ورزشی  که سالمندان را هدف قرار می دهند ممکن است کلاس های تفریحی بیشتری ارائه دهند، زیرا این نوع ورزش بر روی مفاصل بسیار آسان تر است و باعث ایجاد استرس بسیار کمتری برای افراد با سنین بالاتر می شود.

- تعداد کاربران
یکی از مهمترین اطلاعاتی که از نمایه باشکاه بدست می آید، تعداد افراد ثبت نامی و تعداد کاربران باشگاه در زمانهای شلوغی باشگاه می باشد. با توجه به اینکه مکمن است شما برنامه تمرینی خود را قبل از شروع کار، در زمان صبح و یا بعد از تعطیل شدن از کار، قراردهید، نیاز است تا بهترین بازده زمانی را از تمرین خود داشته یاشید تا اینکه در هر حرکت از برنامه تمرینی، انتطار خالی شدن دستگاه و یا محیط خاصی را برای انجام فعالیت خود داشته باشید.
 
  
 
وسایل و تجهیزات
زمانیکه به به دنبال انتخاب باشگاه هستید ، دور تا دور باشگاه قدم بزنید و مطمئن شوید که از لحاظ وسایل و تجهیزات تمرینی و کمک تمرینی، محیط کاملی ست یا خیر.
 
- دمبل ها
اگر در تمرینات خود از دمبل ها و وزنه های آزاد ، بیشتر استفاده می کنید این نکته، قابل توجه می باشد که، باشگاه به تعداد لازم، دمبل در اوزان مختلف داشته باشد تا اگر شما تمریناتی بصورت مولتی ست داشته باشید بتوانید به آسانی از دمبل ها استفاده کنید.

- دستگاههای بدنسازی
پیشرفته بودن  دستگاه بدنسازی  در مدلهای مختلف امروزه ترجیح بسیاری از کاربران حرفه ای باشگاههای بدنسازی می باشد. برخی از دستگاهها دارا ی قابلیتهای اضافه و تخصصی می باشد و می تواند در زوایای مختلفی تغییر کرده تا عضلات را در دامنه های مختلف درگیر نماید و این موضوع یکی از تمایلات افراد برای استفاده از تجهیزات پیشرفته می باشد.
دلیل دیگر برای توجه ویژه به دستگاههای موجود در باشگاه ، قدیمی و یا جدید بودن دستگاهها و میزان استفاده از آنهاست ، در برخی از باشگاههای آنقدر دستگاههای مورد استفاده قرار گرفته اند که نه تها به واسطه مستهلک بودن از آنها نمیتوان بهره تمرینی گرفت ،بلکه ،ممکن است در برخی از موارد موجب آسیب های مفصلی-عضلانی نیز گردد.
 
- محوطه گرم کردن و حرکات کششی
یکی از مهمترین بخشهای یک تمرین حرفه ای ،گرم کردن و سردکردن در ابتدا و انتهای تمرین میباشد . و برای اجرای این حرکات نیاز است تا در باشگاه یک محوطه ویژه برای این موضوع اختصاص یافته می باشد. اگر بدنبال انتخاب باشگاه هستید یکی از فاکتورها، برای امتیاز دادن به باشگاه ، همین نکته می باشد که برخی از باشگاهها از داشتن آن محروم می باشند.
 
 عوامل مهم برای انتخاب باشگاه بدنسازی 
 
- دستگاههای هوازی
اگر در تمرینات هوازی حرفه ای هستید و دارای استقامت قلبی عروقی بالایی هستید ، حتما به قسمت هوازی باشگاه توجه کنید که دارای دستگاههایی باشند تا بتوانند تمرینات سخت شما را پشتیبانی کنند . دستگاههای هوازی باید دارای برندهای روز ایمن باشند و بتوانند ویژگی هایی مانند شیب و یا تشخیص ضربان قلب و یا ضربه گیر هایی برای دویدن داشته باشند.
نکته دیگر متنوع بودن دستگاههای هوازی ست، بهره مندی باشگاه از دوچرخه های ثابت، الپتیکال و ... میتواند مزیت ایجاد کرده تا شما در حین تمرین از محیط و این ویژگی ها لذت ببرید.
 
- بررسی ازدحام و شلوغی باشگاه
اگر نمیخواهید دچار آسیب شوید و یا در حین تمرین به جای لذت بردن ، با استرس و پریشانی کار خود را ادامه دهید، بهتر است که قبل از ثبت نام و در لحظه انتخاب در باشگاه قدم بزنید و محوطه باشگاه را از لحاظ شلوغی و ازدحام در هر قسمت بررسی نمایید. باز بودن فضای بین دستگاهها و نبود ازدحام در باشگاه میتواند یکی از موارد بررسی شما باشد.
 
- امکانات اضافی
در برخی از باشگاهها امکانات و خدماتی از قبیل فیزوتراپی ، ماساژ و یا ارائه میان وعده بین تمرین و آبمیوه و...
از امکانات اضافه و قابل بررسی در انتخاب باشگاههاست ولی در این زمینه به چند نکته باید توجه داشت، از جمله اینکه آیا برای فیزیوتراپی و ماساژ هزینه اضافی گرفته میشود و یا به عنوان یکی از اعضا باشگاه دارای تخفیف ویژه می باشد .
در مورد میان وعده و استفاده از بوفه باشگاه آیا توجه به سالم بودن غذاها و نوشیدنی ها میشود؟ و یا طبق برنامه رژیمی شما می باشد یا خیر ؟
ارائه برنامه غذایی و رژیم های ورزشی توسط متخصص تغذیه از جمله خدمات مازاد در باشگاههاست که به اعضا در هنگام ثبت نام ارائه می گردد.
نکته اساسی در مورد رژیم های غذایی، ارائه آن توسط متخصص تغذیه است (بهترین مربی ها هم صلاحیت ارائه برنامه غذایی را ندارند).

- دسترسی
شاید قبل از رفتن به محل کار یا شب ها بعد از تعطیل شدن از کار، بخواهید به باشگاه بروید، پس ترجیح شما نزدیک بودن باشگاه به خانه و یا محل کار می باشد و هرچه قدر باشگاه از محل زندگی شما دورتر باشد قطعا احتمال انتخاب آن باشگاه برای تمرین، در شما پایین تر می آید.
 
- تمیزی و پاکیزگی باشگاه
شاید در ابتدای بررسی  باشگاه ورزشی  و قبل از حضور در آن ، تمیزی باشگاه مورد توجه نباشد ولی به محض حضور در باشگاه و مشاهده محیط، در صورت نبود معیارهای پاکیزگی، کاملا تصمیم شما را در انتخاب، تحت تاثیر قرار می دهد. ارائه حوله های تمیز و یکبار مصرف برای اعضا در هر جلسه و یا قرار گرفتن اسپری های ضدعفونی کننده در هر گوشه باشگاه از خدمات مازاد هر سیستم در حوزه بهداشت محیط می باشد.
 
  عوامل مهم برای انتخاب باشگاه بدنسازی 
 
- نگهداری
هیچ چیز ناامید کننده تر از این نیست که در باشگاه بدنسازی با یک دستگاه مستهلک و یا معیوب مواجه شوید و یا در صورت قابل استفاده بودن وسیله قسمتی از آن زدگی و یا خرابی داشته باشد، و بعد از گزارش به مسئولین باشگاه ،در جلسه بعدی، تغییری در بهبود شرایط نبینید، البته برخی از معایب نیازمند زمان هستند، ولی توجه مدیریت باشگاه به معایب کوچک ،نشان دهنده مهم بودن سیستم برای مدیران آن می باشد.
 
- ساعات خدمات رسانی
یکی از محاسن باشگاه برای انتخاب شدن میزان ساعات خدمات رسانی به کاربران می باشد. برخی از باشگاهها صرفا برای بانوان و یا آقایان می باشد اما نکته مهم اینجاست که زمان خدمات رسانی باشگاه برای شما مناسب می باشد یا خیر، شاید شما صبح های زود، قبل از رفتن به محل کار و یا شب ها بعد از اتمام کار ، تمایل به باشگاه رفتن داشته باشید.
 
- مربی و تمرینات خصوصی
یکی از نکات اساسی و قابل توجه در باشگاههای بدنسازی برای کاربران ،محتوای خدماتی ارائه شده به صورت برنامه های تمرینی و استخدام مربی خصوصی برای کاربران می باشد. برخی از باشگاهها در زمان ثبت نام و پرداخت شهریه ورودی، برنامه تمرینی هم ارائه میدهند.
اگر تصمیم به استخدام یک مربی خصوصی دارید، حتما در مورد مدارک و صلاحیت های مربیگری او جویا شوید ،دریافت برخی از مدارک مربیگری در سطوح پایه راحت می باشد ولی شما برای رسیدن به شرایط استادارد و پیشرفته تناسب اندام، قطعا به مربی با مدارک پیشرفته و تجربه بالا نیاز دارید تا هزینه پرداختی شما به صرفه و سودمند باشد.
 
منبع: virgool.io

برچسب ها :

باشگاه بدنسازی

سالن ورزشی

دستگاه بدنسازی

باشگاه ورزشی