نحوه ی شستشو و تمیز کردن پرده با جنس های متفاوت

روشی ساده برای شستن انواع پرده
بهترین روش ها و ساده ترین روشهای شستن انواع  پرده  برای خانه تکانی رابه شما آموزش خواهیم داد . شستن انواع پرده : «پرده تور؛ پرده پارچه ای؛ پرده پلیسه؛ پرده چوبی و ..» . پرده ها به دلیل این که پشت پنجره ها قرار می گیرند آلودگی بالایی رابه خود جذب میکنند و بهمین خاطر تمیز کردن آن همه ی ساله توصیه میشود. برای شستن انواع پرده چیکار باید کرد.

ما به شما همه ی روشهای تمیز کردن پرده با جنس های مختلف را آموزش خواهیم داد. البته هنگام  خرید پرده  به جنس آن دقت نمائید.

پرده های مختلف را چگونه بشوییم؟
پرده یکی از لوازمی که است که در دکوراسیون زیبایی خاصی به خانه می دهد ، از طرفی قیمت نسبتا بالایی دارد پس برای حفظ آن باید تلاش کرد. پرده های کثیف و غبار گرفته هر چند وقت یک بار نیاز به شستشو دارند. گاهی نیز نوع دوخت پرده ها باعث می شود که میکروب ها در قسمت های خاصی از پرده ها لانه گزینی کنند که باید هنگام  تمیز کردن پرده  به این قسمت ها توجه ویژه ای کنید. مثلاً پرده هایی که به صورت پلیسه دوخته میشوند، زیر لایه های چنین آنها طبق معمول محل اجتماع میکروب هاست.
 
نکات مهم نظافت پرده با توجه به جنس و مدل آنها
فواصل زمانی  شستشوی پرده  بستگی به آلودگی محیط دارد. در شهر های آلوده به دود باید مرتب و به فاصله زمانی کم پرده را شست. چرا که اگر فواصل زمانی شستشو زیاد شود حتی پس از شستشو نیز پرده کدر میشود. بنابر این نباید گذاشت که پرده زیاد کثیف شده و بعد آنرا شست. برای شست و شوی پرده باید جنس و رنگ آنرا درنظر گرفت.

شست و شوی پرده های تور

پرده های تور به مرور زمان ودر اثر چندین بار شستشو ممکن است آهار خودرا از دست داده و بی حالت شوند که برای آهار دادن مجدد انها میتوان یک لیوان نشاسته را دریک لیوان آب سرد حل کرده و آنرا کمی گرم کرده تا لعاب دهد. سپس آنرا در لگن آب سرد حل کرده و تور شسته شده رابه مدت نیم ساعت در آن خیس داد سپس آنرا آویزان کرد تا خشک شود.

شست و شوی پرده های پارچه ای

بعضی از پارچه های پرده ای در اثر شستشو با آب خراب و بی حالت می شوند. بنابر این اینگونه پرده ها را باید به صورت خشکشویی شست. مانند انواع پارچه های مخمل، ساتن و ابریشم.

بعد از شست و شوی پرده باید آنرا اتو کرد. بعضی از پارچه های پرده ای را اگر به صورت مرطوب آویزان کنیم چروک آن از بین رفته و دیگر نیازی به اتو کردن نیست. درجه حرارت اتو باید با جنس پارچه هماهنگ باشد. برای اتو کردن پارچه های نایلونی باید درجه حرارت کمتر و برای اتو کردن پارچه های نخی و کتانی از درجه حرارت بیشتر اتو استفاده کرد.

 نحوه ی شستشو و تمیز کردن پرده با جنس های متفاوت   
شست و شوی پرده های پلیسه

برای تمیز کردن این پرده ها باید از اسفنج مرطوب شده با آب و محلول شست و شو استفاده کنید. به این صورت که اسفنج رابه همه ی قسمت های پرده بکشید تا کاملا تمیز شود. استفاده از این شیوه شما را از سپردن پرده به خشکشویی و پرداخت هزینه اضافه بی نیاز میکند. چوب پرده ها نیز جایگاه خوبی برای اجتماع میکروب ها به شمار می روند.

این قسمت ها را نیز با اسفنج یا برس مرطوب تمیز کنید. یکیدیگر از راه های تمیز کردن این نوع پرده ها، استفاده از جاروبرقی ویژه تمیز کردن مبل و رخت خواب است. به این وسیله بکار خود نیز سرعت می دهید. پرده را درحالی که آویزان است جارو کنید تا همه ی گرد و خاک آن گرفته شود. یادتان باشد که هیچگاه این پرده ها را برای شستن در آب فرو نبرید زیرا همه ی زیبایی چین و واچین آنها به هم میخورد و زیبایی خودرا از دست میدهند.


شست و شوی پرده های چوبی
تمیز کردن پرده های چوبی را باید با احتیاط ویژه ای انجام دهید. در مصرف آب برای تمیز کردن این پرده ها باید کاملا خسیس باشید. زیرا آب به چوب آسیب جدی می زند و پرده ها را از بین می برد.

با برس نرم و با آب خیلی کم، سطح این پرده ها را تمیز کنید و آنگاه بگذارید زیر نور آفتاب کاملا خشک شوند. شست و شوی این پرده ها را خیلی کش ندهید چون که رنگ براق آنها با زیاده روی در تمیز کردن، از بین می رود.


شست و شوی پرده های آلومینیومی
استفاده از اسپری تمیز کننده برای این پرده ها راهکار مفیدی به حساب می آید از صابون و دیگر مواد شوینده نیز میتوانید استفاده کنید. همه ی قسمت های پرده رابا استفاده از مواد شوینده اسپری کنید.

سپس با یک دستمال تمیز سطح پرده را کاملا پاک کنید. بعد از چند دقیقه دوباره همین عمل را انجام دهید تا هیچ لکه ای روی پرده نماند. با اسکاچ ها و برس های زبر، این پرده ها را تمیز نکنید زیرا خش دار میشوند و نمای ظاهری آنها از بین می رود و زیبایی خودرا از دست می دهند.

اگر در قسمت هایی لکه های سمج وجوددارد که به اسانی پاک نمیشوند، می توانید در آن قسمت ها مقداری کرم اصلاح بکشید و بعد با یک برس نرم آنرا تمیز کنید.
 
 نحوه ی شستشو و تمیز کردن پرده با جنس های متفاوت   
توصیه های کلی برای شست و شوی پرده
_ قبل از شستشو، به پشت پرده خوب نگاه کنید
_ درصورت پوسیدگی در اثر آفتاب یا کشیدگی های مختلف بهتر است آنرا عوض کنید.
_ هنگامیکه پرده های خانه تان را بیرون می آورید، پیش از خارج کردن گیره ها از آنها، ابتدا محل های قرار گیری گیره ها را بر روی نوار پرده با لاک ناخن علامت گذاری کنید. با اینکار پس از شستشو می توانید به اسانی گیره ها را در محل های قبلی وصل کنید تا فرم پرده تان به هم نریزد.
_ شستشو پرده های آستردار رابه خشکشویی بسپارید.
_ بجای شستن پرده های بزرگ با اتومبیل لباسشویی، آن ها را داخل وان خیس کنید تا آسیب نبینند.
_ حلقه های زنگ زده را داخل سرکه بجوشانید تا مثل قبل براق شوند. روی چوب پرده های قدیمی صابون بمالید تا گیره ها روان از داخل آن عبور کنند.
_ پرده ها را پس از شستشو به صورت نمدار آویزان کنید. به این صورت چروک های موجود در پارچه همزمان با خشک شدن آن صاف می شود و دیگر نیازی به اتوکشی به مدت طولانی نخواهد بود.
_ هر چند وقت یک بار برای غبار روبی، روی پرده ها جاروبرقی بکشید. برای پیشگیری از رفتن پرده داخل جاروبرقی، میزان مکش آنرا کم کرده، بین پرده و لوله جاروبرقی از یک صفحه پلاستیکی مشبک استفاده کنید.
_ از پرده های کهنه یا از مد افتاده میتوانید برای دوخت کوسن و روباشتی استفاده کنید.

شست و شوی پرده با دست
طبق معمول برای شست و شوی پرده های قابل شستشو باید آنها را در آب ولرم با پودر پاک کننده استاندارد شده به مدت یک ساعت خیس داد و سپس بطور ملایم چنگ زد و دوباره آبکشی کرد. برای شستشو پرده از صابون ملایم یا مایع ظرفشویی و برای تمیز شدن حلقه ها از سرکه استفاده کنید.

بعضی از خانم های خانه دار برای شست و شوی پاکیزه تر پرده استفاده از صابون های شستشو را توصیه میکنند و برای رفع سیاهی دوده روی پرده نیز اضافه کردن یک لیوان نفت به آبی که در آن پرده خیس داده شده را بسیار مفید می دانند. همچنین برای سفیدتر شدن پارچه های سفید میتوان از کمی مواد سفید کننده نیز استفاده کرد.

بدین ترتیب که پس از شست و شوی پرده مقدار معینی از محلول سفیدکننده را همراه با آب در داخل ظرفی که بهتر است از جنس پلاستیک باشد ریخته و پرده به مدت نیم ساعت در آن خیس داد و سپس آبکشی کرد. لازم به تذکر است که مواد سفیدکننده برای الیاف پارچه نیز بسیار مضر بوده و آنها را کم دوام میکند. برای معطر شدن پرده ها از نرم کننده لباس استفاده کنید. پس از آبکشی باید پرده رابه طور منظم روی طناب پهن کرد تا خشک شود.

اگر پارچه نخی جدیدی برای پرده های خانه تان تهیه کرده اید و احتمال آب رفتن آنها وجوددارد، ابتدا پارچه را در محلول آب و نمک به میزان ۱ قاشق سر صاف نمک طعام در هر لیتر آب و به مدت ۲۴ الی ۴۸ ساعت به صورت مچاله قرار دهید. پس از طی این مدت زمان، پارچه را آب کشی کرده و اتو بزنید. سپس شروع به دوختن پرده کنید. اینکار برای پارچه هایی که احتمال رنگ دادن آنها وجوددارد نیز سبب تثبیت رنگ های موجود می شود.
 
 نحوه ی شستشو و تمیز کردن پرده با جنس های متفاوت  

شست و شوی پرده با خودرو لباسشویی
اگر از خودرو لباسشویی استفاده می کنید. برای شست و شوی اول دستگاه را روی درجه کم مقدماتی بشویید و شست و شوی بعد را هم 2 دقیقه با درجه کم تنظیم کرده و بشویید.

شستشو پرده های بدون آستر را می توانید با خودرو لباسشویی و دمای پایین انجام دهید. پرده های مدل دار ، بزرگ و چند رنگ را به هیچ عنوان با خودرو لباسشویی نشویید. شستشو پرده های آستردار رابه خشکشویی بسپارید. بجای شستن پرده های بزرگ با اتومبیل لباسشویی، آن ها را داخل وان خیس کنید تا آسیب نبینند. برای شست و شوی پرده با خودرو لباسشویی باید از درجه آب ولرم استفاده کرد. بهتر است که از درجه خشک کن استفاده نشود.

نکاتی برای شستن پرده:
پرده های نخی را قبل از شستن به مدت 15-10 دقیقه در آب سرد یا ولرم خیس کنید تا گرد و غبار جمع شده بر روی آن جدا شود. پرده رابه آرامی بلند کنید. آب کثیف را خالی نمایید. سپس پرده را در محلول کف صابون ولرم و غلیظ بشویید. البته با ملایمت سعی کنید که آنرا به هیچ عنوان نچلانید. سه بار پرده رابا آب ولرم آبکشی کنید.
پرده را قبل از اینکه کاملاً خشک شود، وقتی کمی نمدار است اتو بزنید. اتو را از پشت به موازات الیاف طولی آن بکشید.

برچسب ها :

شستشوی پرده

پرده

تمیز کردن پرده

خرید پرده