مهارت های 7 گانه ICDL

ICDL چهار حرف اول کلمات تشکیل دهنده عبارت International Computer Driving License به معنای مدرک بین المللی کاربری رایانه است. شرکت در کلاس های مرتبط با ICDL  که در  آموزشگاه کامپیوتر  برگزار میگردد، درک کار آموزان از رایانه را بهبود می بخشد و باعث استفاده کارآمد از نرم افزارها توسط این افراد می شود. این مدرک که توسط کارفرمایان به عنوان اثبات توانایی و شایستگی برای کار در زمینه IT بر شمرده می شود، تنها پس از یادگیری طیف گسترده ای از توانایی های کامپیوتری قابل دریافت است.
 
مهارت های 7 گانه ICDL
چنانچه در کلاس ICDL شرکت کنید، 7 مهارت اصلی را خواهید آموخت که شما را به یک رایانه کار ماهر تبدیل می کند. این 7 مهارت شامل موارد زیر هستند:
 
 مهارت های 7 گانه ICDL  
 
اصولی کاربری کامپیوتر و IT
اولین مورد از مهارت های 7 گانه ICDL مربوط به کاربری عمومی رایانه به عنوان یک کارمند بخش IT یا کاربر عادی رایانه است. این بخش و سر فصل ها طوری تنظیم شده اند، که اعتماد به نفش فرد در زمینه کار با کامپیوتر را افزایش دهند و این خود باوری را در وی به وجود بیاورند که می تواند به درستی از کامپیوتر استفاده کند. اصول پایه کار با کامپیوتر در جلسات مربوط به این بخش از کلاس های ICDL تدریس می شوند.
 
استفاده از ایمیل و اینترنت
کامپیوتر کاربردهای بسیاری دارد و استفاده از اینترنت و موارد وابسته به آن یکی از مهمترین کاربردهای کامپیوتر است. در واقع در دنیای امروز چنانچه یک کاربر رایانه نتواند از اینترنت استفاده کند مانند آن است که به طور کلی توانایی استفاده از رایانه را ندارد. به دلیل این اهمیت بالا است که این مورد نیز در لیست مهارت های 7 گانه ICDL جای گرفته است.
 
آموزش امنیت برای کاربران IT
هدف از آموزش این مهارت به عنوان یکی از مهارت های 7 گانه اصلی ICDL ایجاد درک صحیحی از امنیت رایانه و اطلاعات برای کاربر است. در واقع آموختن این مهارت توسط کاربر رایانه شرایطی را فراهم می کند، تا در صورت فعالیت شما در بخش IT یک شرکت بتوانید به طور صحیح از اطلاعات سازمانی خود و سایر افراد مراقبت کنید.
 
استفاده از نرم افزار واژه پرداز
نرم افزارهای واژه پرداز، از پر کاربرد ترین نرم افزار های کاکپیوتری محسوب می شوند. مشهورترین و کار آمد ترین نرم افزار واژه پرداز در سطح دنیا، همان نرم افزار MS Word است. نرم افزار ورد که یکی از اجزای مجموعه مایکروسافت آفیس محسوب می شود، در هر موردی که با نوشتن و واژه پردازی مرتبط باشد، قابل استفاده است. یادگیری این نرم افزارها نیز از دیگر مواردی است که در مهارت های هفت گانه ICDL جای داده شده است.
 
کاربری نرم افزارهای صفحه گسترده
به احتمال زیاد، پیش از این نام نرم افزار اکسل را شنیده اید. Excel مشهورترین نرم افزار صفحه گسترده دنیا است. این نرم افزار که در صورت شرکت در دوره های ICDL کاربری حرفه ای آن را خواهید آموخت، بیشتر برای محاسبه داده های عددی مرتبط به یکدیگر و سازمان دهی آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. آموزش کار با این نرم افزار نیز یکی دیگر از سرفصل های مهم در میان 7 مهارت ICDL است.
 
استفاده از نرم افزار ارائه
از دیگر مهارت های 7 گانه ICDL می توان به توانایی کار با نرم افزارهایی همچون مایکروسافت پاور پوینت اشاره کرد. از این نرم افزار برای ایجاد اسلاید شوها و ارائه مطالب مختلف استفاده می شود.
 
استفاده از پایگاه داده
در این بخش از آموزش های مرتبط با مهارت های 7 گانه ICDL کار کردن با نرم افزارهای پایگاه داده را فرا خواهید گرفت. از این نرم افزارها برای ذخیره سازی اطلاعات و استفاده مجدد از آن ها در صورت نیاز ، استفاده می شود. مشهورترین نرم افزار پایگاه داده برای کاربری های ابتدایی و پیش پا افتاده  access نام دارد.
 
 مهارت های 7 گانه ICDL  
 
چرا باید در دوره هفت مهارت ICDL شرکت کنید؟
تسلط در کار با کامپیوتر یکی از اصلی ترین فاکتورهای موفقیت در کارهای اداری و دفتری است. از این رو اگر شخصی قصد داشته باشد به عنوان کارمند یک شرکت مشغول به فعالیت شود، حتماً باید در این امر توانمند باشد. ضمناً حتی اگر بخواهیم از این مورد نیز چشم پوشی کنیم، باید بگوییم که  آموزش ICDL  و تسلط داشتن بر این 7 مورد مهارت، از شما یک کاربر خانگی رایانه توانمند و قدرتمند خواهد ساخت که چندین گام از اطرافیان خود جلوتر است.
 
چگونه می توان مدرک ICDL دریافت کرد؟
اگر قصد دریافت یک مدرک ICDL معتبر با ارزشی بین المللی را دارید، باید حتماً در کلاس های فنی حرفه ای شرکت کنید. به این ترتیب برای آمادگی در آزمون رسمی این سازمان آماده خواهید شد و در نهایت مدرکی را دریافت خواهید کرد که از ارزش بالایی در میان کشورهای عضو قرارداد ILO برخوردار است.
 
  
 
کاربرد مدرک  ICDL 
مدرک ICDL ، در همه سازمان ها و شرکت ها اعتبار داشته و به استخدام سریع دارندگان مدرک کمک می کند. اخذ این مدرک، برای همه کاربران علاقمند به کامپیوتر مفید بوده و شرکت یا سازمانی که این افراد را استخدام کرده و یا برای اموزش کارکنان خود هزینه می کند، می تواند از مزیت های بلند مدتی که نصیبش شده و به رشد و پیشرفت سازمان منتهی می شود اطمینان حاصل کند. کاربرد مدرک ICDL ، در یک سازمان معمولی و تخصصی مشخص و معین بوده و موجب افزایش سرعت انجام کارها، بهبود کارایی کارکنان و افزایش مهارت ها کارکنان می شود. 
 
استخدام دارندگان مدرک ICDL
علی رغم اینکه مدرک ICDL، کاربردهای فراوانی داشته و میتوان از آنها به نحو متفاوتی استفاده کرد، اما روز به روز تعداد دارندگان این مدرک افزایش یافته و افرلد بیشتری با این مهارت ها آشنایی پیدا می کنند. بنابراین، تعداد جویندگان این موقعیت شغلی افزیش پیدا کرده و ممکن است برای استخدام دارندگان مدرک ICDL، مشکلاتی پیش بیاید.
بنابراین، پیشنهاد می شود که این افراد علاوه بر مهارت های هفت گانه که به نوعی مهارت های ابتدایی محسوب می شوند،  آموزش نرم افزار های تخصصی  را نیز ببینند تا بتوانند از میان موقعیت های شغلی موجود، موردی که به تخصص شان نزدیک تر است را انتخاب کنند.

برچسب ها :
آموزش ICDLآموزشگاه کامپیوترآموزش نرم افزار