انواع دوربین مداربسته و کاربرد آنها

دوربین مدار بسته امروزه از جمله ابزارهای حفاظتی بسیار مهم در امنیت ساختمان ها و نظارت بر اماکن داخلی و خارجی محسوب می شود. این دوربین ها از لحاظ شکل ظاهری به دسته های دام، بولت، اسپید دام و غیره تقسیم بندی می شوند که هر کدام ویژگی های مخصوص به خود را دارند. در ادامه به بررسی جامعی در مورد دوربین های مدار بسته، انوع و دسته بندی های مختلف، مزایا و معایب آن ها می پردازیم.
 
تاریخچه دوربین مداربسته
 دوربین مداربسته  اولین بار توسط مهندسی آلمانی به نام والتر بروش، اختراع و اولین رونمایی از آن در سال 1913 و در یکی از اماکن عمومی در آمریکا انجام شد. از این دوربین برای اولین بار در سال 1947 توسط ارتش آلمان به منظور نظارت بر شیوه شلیک موشک، در ایستگاه پرتاب نصب گردید.
حدود هفت سال بعد، اولین دوربین های مدار بسته تجاری با نام Vericon به بازار عرضه شد که نیازی به مجوز دولتی نداشت. حال پس از گذشت چندین دهه از اختراع دوربین مداربسته، این وسیله کاربردی به وفور در اماکن عمومی، تجاری، سازمان های امنیتی، شرکت ها و حتی منازل مورد استفاده قرار می گیرد.
 
ساختار تشکیل دهنده دوربین مداربسته
بدنه: بدنه دوربین همان قاب اصلی و بیرونی آن است که بسته به نوع کاربرد، در ابعاد و اندازه های گوناگون ساخته می شود.
بخش های الکترونیکی: سنسور، کانکتور، بورد تغذیه و بورد اصلی از اجزای اصلی الکترونیکی دوربین مدار بسته محسوب می شوند.
لنز: لنز دوربین امکان تغییر فاصله کانونی و در نهایت زاویه دید دوربین از راه دور را امکان پذیر می کند. لنزها دارای قابلیت فوکوس خودکار می باشند.
 
 انواع دوربین مداربسته و کاربرد آنها  
 
انواع دوربین مدار بسته از نظر ظاهر و کاربرد
دوربین مداربسته دام یا Dome
واژه دام به معنای گنبد می باشد و این اسم به دلیل نوع بدنه و طرز قرارگیری این محصول، بر روی آن گذاشته شده است. این نوع دوربین معمولا در زیر سقف نصب می شود.
 
دوربین مداربسته باکس یا Box
این نوع دوربین به شکل جعبه ای مستطیلی شکل و از جنس پلاستیک می باشد و لنز آن به صورت جداگانه بر روی دوربین نصب می شود. دوربین باکس معمولا در فضاهایی که زاویه بسته وجود دارد، مورد استفاده قرار می گیرد.
 
دوربین مداربسته بولت یا Bullet
بولت به معنای گلوله می باشد. این نوع دوربین ها بدنه ای استوانه ای شکل دارند و معمولا از جنس فلز هستند. دوربین های بولت ضد آب هستند و برای نصب در شرایط محیطی نامناسب، استفاده می شوند.
 
دوربین مداربسته اسپید دام یا Speed Dome
این دوربین را با نام های دیگری از جمله Fast dome ،Speed dome ،PTZ و دوربین گردان نیز می شناسند. دوربین اسپید دام را می توانید به هر جهتی که می خواهید بچرخانید. از این نوع دوربین در اماکنی که به نظارت دقیق نیاز است، استفاده می شود.
 
دوربین مداربسته مینیاتوری یا Mini Camera
این دوربین ها در واقع همان دوربین های مخفی هستند که برای ضبط نمودن تصاویر در روز به نور کافی نیاز دارند و نمی توانند تصاویر را در شب با وضوح کافی دریافت نمایند.
دوربین مدار بسته مینیاتوری یک دوربین با لنز بسیار کوچک است که می توان آن را پشت یک سوراخ تعبیه نمود. لنز این دوربین ها ثابت است و نصب آن به عنوان دوربین مخفی با مهارت خاصی صورت می گیرد.
 
دوربین مداربسته حرارتی یا Thermal
دوربین های مدار بسته حرارتی از دیگر انواع دوربین های مداربسته می باشند که تصاویر را با توجه به شکل حرارتی محیط می سازند نه با توجه به میزان نور. این نوع دوربین ها کارکرد ردیابی و تشخیصی دارند و برای مکان هایی با حساسیت بالا مورد استفاده قرار می گیرند.
 
انواع دوربین مدار بسته از لحاظ نوع سیگنال خروجی

دوربین مداربسته آی پی یا تحت شبکه
دوربین های آی پی نسل جدیدی از دوربین های مداربسته به شمار می روند که تکنولوژی بالایی در ساخت آن بکار گرفته شده است. دوربین های آی پی براساس پروتکل های شبکه عمل می کند و اطلاعات مختلف را از طریق آن انتقال می دهد. در این نوع دوربین دستگاه DVR موظف است تا سیگنال های ویدیویی را ضبط و رمزگزاری کند.
دوربین های آی پی به کابل جهت انتقال تصاویر نیازی ندارد و این کار به وسیله شبکه صورت می پذیرد. همچنین دوربین های آی پی تصاویر را با کیفیت بالا و وضوح فوق العاده خوب تولید می کنند.
از معایب این محصول می توان به قیمت بالای آن اشاره کرد که البته با توجه به کیفیت و کاربردی که دارد، این قیمت بالا قابل چشم پوشی می باشد. همچنین به دلیل انتقال اطلاعات در شبکه های عمومی، احتمال هک این دوربین ها وجود دارد.
 
دوربین مداربسته آنالوگ
مدل آنالوگ از جمله قدیمی ترین انواع دوربین مداربسته محسوب می شود که هنوز هم در بسیاری از مکان ها مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع دوربین توسط امواج آنالوگ کار کرده و تصاویر را با استفاده از DVR دیجیتالی ثبت می کند و به فرمت دیجیتالی در می آورد. در این دوربین ها از سنسورهای CCD استفاده می شود.
دوربین های آنالوگ از قیمت پایین تری نسبت به مدل تحت شبکه یا آی پی برخوردارند. همچنین طول عمر بالایی داشته و به راحتی قابل نصب می باشند. این دوربین ها معایبی نیز دارند از جمله این که در صورت عدم استفاده از کابل های مناسب، امکان دارد که دوربین ها تحت تاثیر نویزها قرار بگیرند و در نهایت کیفیت تصاویر پایین بیاید.
 
دسته بندی های دیگر دوربین مدار بسته
دوربین های مداربسته دسته بندی های دیگری نیز دارند که در ادامه به صورت خلاصه آن ها را بیان می کنیم. این دوربین ها از لحاظ نوع سنسور به دو دسته سنسور CCD و سنسور CMOS، از نظر نوع انتقال تصاویر به دو دسته بی سیم و سیم دار و از نظر محل استفاده به دو دسته محیط داخلی و محیط خارجی تقسیم بندی می شوند.
  
انواع لنز دوربین های مدار بسته
لنز varifocal یا فاصله کانونی متغیر
لنز motorize یا موتور دار
لنز fix
لنز fix مینی کمرا
لنز fix صنعتی
 
نحوه دید در شب دوربین های مدار بسته
دوربین های مدار بسته با روش های مختلفی می توانند تصاویر را در شب ثبت کنند. یکی از این روش ها استفاده از سیستم تقویت نور می باشد با این سیستم می توان تصاویر را در شب با نوری ده برابر نور محیط ضبط کرد. البته دقت کنید که این دوربین ها در تاریکی مطلق کارایی ندارند.
روش دیگر مادون قرمز است. دوربین هایی که مادون قرمز دارند حتی در تاریکی مطلق نیز عملکرد مطلوب از خود نشان می دهند و باعث می شوند تصاویری با کیفیت مناسب تولید شود.
نوع دیگر، سیستم استارلایت است که از تلفیق مادون قرمز و تکنولوژی تقویت نور تشکیل شده و تصاویری واضح و رنگی را در اختیار کاربران قرار می دهد. عملکرد این نوع دوربین نسبت به دو نوع دیگر بسیار بهتر بوده و حتی در تاریکی مطلق نیز تصاویر باکیفیت تولید می کند.

مزایا نصب دوربین در محیط های اداری و اماکن عمومی
حفظ و برقراری امنیت در برابر عواملی مانند سرقت و خشونت
جلوگیری از رفتارهای سوء و خلاف
نظارت بر بهداشت محیط
ارتقاء بهره وری کارکنان
رعایت هر چه بهتر اصول و قوانین
 
کاربرد دوربین مداربسته
اماکن عمومی
شرکت ها و محیط های اداری و دولتی
طلافروشی ها و صرافی ها
مدارس و دانشگاه ها
متروها، فرودگاه ها و ترمینال ها
ساختمان های مسکونی و مجتمع ها
شهربازی ها و پارک ها
انوع فروشگاه ها و مراکز خرید
هتل ها و بانک ها
 
  انواع دوربین مداربسته و کاربرد آنها  
نکات مهم در هنگام خرید دوربین مدار بسته
 هنگام  خرید دوربین مداربسته  حتما به نکات زیر توجه داشته باشید:
ابتدا هدف خود از خرید دوربین را مشخص نموده و بسته به نوع نیاز و کاربرد، مدل موردنظر خود را خریداری نمایید.
در هنگام خرید به نوع دوربین، تعداد آپشن ها، گارانتی معتبر و قیمت محصول توجه نمایید.
سطح نور محیطی که می خواهید دوربین را نصب کنید به دقت مورد بررسی قرار دهید و مطابق با آن، دوربین مداربسته را انتخاب نمایید.
به نوع و کیفیت سنسور، رزولوشن، نوع دستگاه DVR و مدت زمان زخیره سازی تصاویر در هارد، توجه نمایید.
میزان رطوبت و شرایط آب و هوایی محیطی که می خواهید دوربین را نصب کنید را به دقت بسنجید و براساس آن دوربین مناسب را انتخاب نمایید.
پهنای باندی که می خواهید دوربین آن را پوشش دهد را مشخص نمایید.
تعداد دوربین های مورد استفاده و محل نصب آن ها را پیش از خرید بررسی نمایید.

مراحل نصب دوربین مداربسته
ابتدا باید محل نصب، ارتفاع و زاویه مناسب را انتخاب کنید. بهترین مکان برای نصب دوربین در گوشه دیوار می باشد، جایی که دیوار و سقف بهم می رسند.
اگر دوربین مداربسته را برای فضای بیرونی ساختمان می خواهید، باید ارتفاع 3 متر یا بیشتر را در نظر بگیرید تا در دسترس افراد نباشد.
پس از این که مکان مناسب را انتخاب کردید، جای پیچ های دوربین را بر روی دیوار علامت گذاری کنید.
سپس محل علامت گذاری شده را با استفاده از دریل سوراخ کنید.
حال، دوربین مداربسته را به دیوار پیچ کنید و جهت آن را تنظیم نمایید.
آداپتور برق را جهت اتصال دوربین با برق آماده کنید و یک سر آن را به پشت دوربین مدار بسته و سر دیگر آن را به پریز برق متصل کنید.
تجهیزات نظارت تصویر دوربین مداربسته شما اگر از نوع سیم دار است آن را به DVR و اگر از نوع بی سیم است آن را به کامپیوتر خود متصل کنید.
نمایشگر خود را در جایی مناسب و امن قرار دهید تا کسی نتواند به راحتی به آن دسترسی پیدا کند.
در مرحله آخر با روشن کردن نمایشگر، تصاویر دوربین را چک کنید و از کارکرد درست آن اطمینان حاصل نمایید.
 فروش و نصب دوربین مداربسته  باید توسط افراد متخصص انجام گردد.
 
قیمت دوربین مدار بسته
قیمت دوربین های مداربسته به عواملی چون نوع دوربین، ابعاد و اندازه آن، جنس، برند، تعداد آپشن ها، میزان کیفیت تصاویر، نوع سنسور، نوع سیگنال خروجی و کیفیت متریال استفاده شده در ساخت آن بستگی دارد. 
 
نکات تکمیلی
در صورت نصب دوربین مدار بسته در منزل یا محل کار خود، باید به کسانی که در آن مکان رفت و آمد دارند اطلاع دهید و آن ها را از وجود این وسیله آگاه کنید. همچنین استفاده از دوربین مداربسته در حمام، دستشویی و پرو لباس در فروشگاه ها کاری غیراخلاقی بوده و جرم محسوب می شود.
امیدواریم این نوشته توانسته باشد اطلاعات مورد نیاز شما کاربران گرامی را در مورد دوربین مدار بسته فراهم آورده باشد.
 
منبع: sakhtemanchi.com

برچسب ها :
دوربین مداربستهفروش و نصب دوربین مداربستهخرید دوربین مداربسته