پرده لوردراپه و مشکلات آن

پرده یکی از اجزای بسیار موثر در طراحی دکوراسیون داخلی و خلق فضاهای مختلف در اماکن گوناگون است. از دیرباز از پرده استفاده می شده و هنوز هم پس از قرن ها استفاده از پرده، می توان آن را یکی از ضروری ترین اجزای هر خانه دانست. یکی از انواع قدیمی پرده، پرده عمودی است که سال ها پیش در منازل، شرکت ها، رستوران ها و … مورد استفاده قرار می گرفت و تشکیل شده از چند نوار کنار هم بود که می شد با استفاده از بندهایی زاویه ی آن ها را تغییر داد یا به کلی پرده را به سمت راست یا چپ کشید. در سال های اخیر پرده عمودی با طرح و سیستمی کاراتر دوباره جایگاه خود را در منازل، دفاتر، رستوران ها و … پیدا کرده است و دیگر این نوع پرده نه یک پرده ی قدیمی که یک پرده ی مدرن و شیک به شمار می آید. در حال حاضر پرده عمودی با نام  پرده لوردراپه  شناخته می شود.
 
 پرده لوردراپه  و مشکلات آن   
مزایای پرده لوردراپه
پرده لوردراپه مناسب برای تقریباً تمامی انواع در و پنجره به ویژه در و پنجره های وسیع است. این نوع پرده به شما اجازه می دهد تا بتوانید کنترل کامل میزان نور آفتاب در اتاق را با تغییر زاویه ی نوارها در اختیار داشته باشید. افزون بر این امکان مشاهده ی کامل منظره ی پشت در و یا پنجره با جمع کردن کامل پرده به سمت راست یا چپ میسر می شود. امکان ساخت این نوع پرده با استفاده از مواد اولیه ی گوناگون در طرح های مختلف، امکان تمیز کردن آسان و قیمت مناسب آن از دیگر مزایای استفاده از پرده لوردراپه هستند.
گذشته از تمامی این موارد، برخی از انواع پرده لوردراپه دارای قابلیت افزودن موتوری برای کنترل پرده با استفاده از ریموت کنترل هستند که در شرایط مختلفی مانند در دسترس نبودن پنجره یا قراردادن ریموت در اختیار سالمندان و افراد کم توان بسیار کارآمد است.
 
جنس پرده لوردراپه
پرده لوردراپه در حال حاضر با استفاده از متریال مختلفی ساخته می شود که در ادامه به تشریح برخی از آن ها خواهیم پرداخت.
 
 پرده لوردراپه  و مشکلات آن  
1- پرده لوردراپه پی وی سی
یکی از بهترین مواد اولیه برای ساخت پرده ی لوردراپه، پی وی سی (PVC) است. پرده های لوردراپه ای که با استفاده از پی وی سی ساخته شده اند دارای مقاومت و دوام بالایی هستند و می توانند تقریباً با دکوراسیون تمامی فضاها هماهنگ شوند. پرده های ساخته شده از پی وی سی علاوه بر طرح و رنگ متنوع دارای باریکی و ضخامت مختلفی هستند و هر کاربر این امکان را دارد تا با توجه به سلیقه و نیاز خود پرده ای با طرح، ضخامت و باریکی مورد نظر را انتخاب و خریداری کند.
از دیگر مزایای استفاده از پی وی سی برای ساخت پرده لوردراپه مقاومت آن در برابر آتش است و این نکته خصوصاً در فضاهایی که امکان بروز حریق در آن ها بیشتر است کارایی بسیار خواهد داشت. قیمت پرده لوردراپه پی وی سی بسیار مناسب بوده و می توان گفت نسبت به دیگر انواع این پرده پایین است.
 
2- پرده لوردراپه چوبی
پرده لوردراپه ساخته شده با استفاده از چوب زیبایی بی نظیری دارد و با دکوراسیون بیشتر فضاها هماهنگ می شود. پرده لوردراپه چوبی معمولاً در رنگ های طبیعی انواع چوب، سفید و سیاه عرضه می شوند اما امکان اجرای طرح ها و رنگ های مختلف نیز روی آن ها وجود دارد. مشکل اصلی در استفاده از پرده های لوردراپه ی چوبی قیمت نسبتاً بالای آن ها ست. چنان چه به این نوع پرده ها علاقه ی بسیاری دارید می توانید از پرده های ساخته شده با چوب مصنوعی که قیمت پایین تری دارند نیز استفاده کنید.
 
 پرده لوردراپه  و مشکلات آن   
 
3- پرده لوردراپه فلزی
فلزهای سبک دیگر مواد اولیه ای هستند که در ساخت پرده های لوردراپه مورد استفاده قرار می گیرند. آلومینیوم یکی از فلزهای مناسب برای این کار است، چرا که علاوه بر دوام بسیار بالا، وزن کم و تمیز نگاه داشتن آسان، دارای قیمت مناسبی نیز هست. پرده های آلومینیومی زنگ نمی زنند و تا سال ها بدون هیچ مشکلی کار می کنند. پرده لوردراپه آلومینیومی همچنین قابل تهیه در عرض و ضخامت مختلف نوارها ست.
 
4- پرده لوردراپه پارچه ای
ممکن است پرده های لوردراپه ای که تا این جا معرفی کرده ایم، کم و بیش برای شما حالتی رسمی و شاید غیردوستانه داشته باشند و ترجیح دهید از همان پرده های پارچه ای که معمولاً برای منازل مورد استفاده قرار می گیرند استفاده کنید. اما پرده های لوردراپه تنها با استفاده از پی وی سی، چوب و آلومینیوم ساخته نمی شوند و برخی از آن ها با پارچه های مختلف طراحی و تولید می گردند.
مزیت بزرگ پرده ی لوردراپه پارچه ای این است که می توان  خرید پرده  را با تنوع بیشتر طرح و رنگ انجام داد و حتی می توان پرده را با طرحی خاص سفارش داد. اما این نوع پرده دارای یک عیب بزرگ که البته برای تقریباً تمامی پرده های پارچه ای صادق است نیز هست و آن نشستن آسان گرد و خاک، ایجاد سریع لکه و درمجموع کثیف شدن راحت تر این نوع پرده و تمیز شدن دشوارتر آن است. البته با درنظر داشتن برخی نکات، که در ادامه ی این نوشته به آن ها اشاره خواهیم کرد، می توانید این مشکل را تا حد زیادی برطرف کنید.

اما نکته ی جالبی که در ارتباط با این نوع پرده وجود دارد این است که شما می توانید تصویر اختصاصی و دلخواه خود را برای ما در دکوپیک ارسال کنید و پرده لوردراپه را با طرح آن تصویر تحویل بگیرید. چاپ روی پرده لوردراپه از جمله بهترین سرویس های فروشگاه دکوپیک است و توانسته در طی مدت عرضه، طرفداران بسیار زیادی را برای خود جذب کند. هر تصویری که در نظر داشته باشید، حتی تصویر خودتان، می تواند به عنوان طرح اصلی پرده لوردراپه به کار رود، اما به شرطی که از کیفیت بالایی برخوردار باشد تا اگر روی پرده به کار رفت طرحی کم کیفیت با وضوح پایین از کار درنیاید.
تصویر جنگل، تصویر محیط شهری، تصویرهای انتزاعی و خلاصه هر تصویری که گمان می کنید می تواند مناسب دکوراسیون منزل تان باشد و سازگاری زیادی با سایر وسایل منزل تان دارد را می توانید انتخاب کنید تا پرده ای با آن طرح و نقش در خانه تان داشته باشید.

نحوه شستن پرده لوردراپه
نگهداری از پرده لوردراپه برای جلوگیری از آسیب دیدن و حفظ زیبایی ظاهری آن دارای اهمیت درخور توجهی ست. لازم است تا حتماً به صورت منظم، حداقل یک بار در هفته، پرده را گردگیری کرد تا هم از تجمع تدریجی گرد و خاک روی پرده و دشوار شدن پاک کردن آن ها جلوگیری به عمل آید و هم گرد و غبار نشسته روی پرده باعث ایجاد حساسیت در افراد حاضر در محیط نشود.
همان طور که گفتیم نگهداری پرده لوردراپه پارچه ای تا حدی دشوارتر از دیگر انواع آن است. بهتر است قاعده ی گردگیری پرده لوردراپه به صورت هفتگی را برای پرده های پارچه ای با دقت بیشتری پیگیری کرده و آن را جدی تر گرفت. می توان گردگیری پرده لوردراپه پارچه ای را با استفاده از یک گردگیر، یک پارچه ی نم دار یا با جاروبرقی ای که روی آن برس مخصوص تمیز کردن پرده سوار شده انجام داد. دقت داشته باشید که پرده ها را از بالا به پایین گردگیری و تمیز کرده و خصوصاً درصورت استفاده از جاروبرقی به هیچ وجه آن را از پایین به بالا گردگیری نکنید، چرا که این عمل باعث آسیب دیدن نوارهای پرده خواهد شد. نکته ی مهم دیگر این که هرگز تا پیش از اطمینان درمورد امکان  شستشوی پرده  لوردراپه با ماشین لباسشویی که خریداری کرده اید آن را با ماشین لباسشویی نشویید.
پس از گردگیری و تمیز کردن پرده اجازه دهید تا رطوبت آن در مجاورت هوا به طور طبیعی گرفته شود. چنان چه رطوبت پرده زیاد بود می توان از سشوار یا پنکه نیز، البته با احتیاط، برای خشک کردن آن استفاده کرد.
اگرچه درصورت خرید پرده لوردراپه باکیفیت معمولاً هنگام پاک کردن پرده هیچ مشکلی پیش نمی آید، اما به هرصورت ممکن است حین تمیز کردن پرده یک یا چند نوار آن دچار آسیب و مشکل شوند. شما عزیزان می توانید درصورت مواجه شدن با چنین شرایطی از راهنمایی کارشناسان مربوطه برای رفع مشکل خود استفاده نمایید.
 
 پرده لوردراپه  و مشکلات آن   
 
نکات مهم در انتخاب پرده لوردراپه مناسب
باید دقت داشته باشید که هر نوع پرده لوردراپه ای مناسب برای خرید نیست. هنگام انتخاب و خرید این نوع پرده به نکات زیر توجه داشته باشید:
سبک طراحی مکانی که قرار است پرده در آن نصب شود (شکل در و پنجره، نحوه باز و بسته شدن آن ها، دکور فضای مورد نظر و … ).
طول عمر و دوام پرده لوردراپه (مانند انتخاب پرده ای با استحکام بیشتر در اماکنی که نیاز مکرر به تغییر حالت پرده وجود دارد).
نگهداری پرده لوردراپه (مانند انتخاب پرده ای با نیاز به نگهداری کم تر در صورت نداشتن زمان کافی برای تمیز کردن آن).
قیمت پرده لوردراپه (انتخاب پرده ای متناسب با بودجه ی درنظر گرفته شده برای یک مکان و اختصاص بودجه ی مناسب برای پرده ی آن مکان).
امکان استفاده از موتور و ریموت کنترل پرده لوردراپه (مثلاً در مورد پرده هایی که دسترسی به آن ها دشوار است).

سخن آخر
چنان چه با توجه به ویژگی های اشاره شده، پرده لوردراپه را پرده ای مناسب برای فضای مورد نظر خود تشخیص دادید، می توانید در فروشگاه های اینترنتی و یا  پرده فروشی  مجموعه ی بسیار متنوعی از انواع پرده لوردراپه را مشاهده کرده و با امکان انتخاب پرده ی ست با دیگر لوازم، پرده ی مورد پسند خود را سفارش دهید.

برچسب ها :
پرده لوردراپهخرید پردهشستشوی پردهپرده فروشی