کتاب صوتی و مزایا و معایب آن

کتاب صوتی؛ راهی برای مطالعه کتاب ها 
 کتاب صوتی  یا کتاب گویا متن کتابی است که توسط یک یا چند گوینده خوانده می شود و به صورت فایل صوتی در می آید. گاهی اوقات نویسنده با صدای خودش کتاب را می خواند و گاهی گویندگان حرفه ای این کار را انجام می دهند. در ادامه با ما همراه باشید تا راجع به اهمیت، ماهیت و چیستی کتاب صوتی برایتان بگوییم.
کتاب صوتی روشی نسبتا قدیمی برای مطالعه کتاب ها نسبت به کتاب های الکترونیکی است.
در گذشته نوار کاست هایی وجود داشتند که بیشتر قصه های کودکانه را برای بچه ها همراه با موسیقی روایت می کردند. اما از سال ۱۳۸۵ کم کم گروه های مختلف تصمیم گرفتند با هماهنگی ناشران عمومی کتاب ها و رمان های مختلف را به صورت صوتی تهیه کنند و سی دی آن ها را بفروشند.
اما اوج دوران فراگیری کتاب های صوتی با راه پیدا کردن اپلیکیشن های کتاب الکترونیکی و صوتی در دستگاه های موبایل هوشمند صورت پذیرفت.
فروشگاه کتاب الکترونیکی و صوتی یکی از بسترهایی است که می توانید جدیدترین آثار صوتی را در آن پیدا کنید.
 
 کتاب صوتی و مزایا و معایب آن  
 
 
تاریخچه کتاب صوتی
پیشینه ی کتاب صوتی در جهان به سال ۱۹۳۱ بر می گردد که در آن سال کنگره ی آمریکا، برنامه ی کتاب سخنگو را در دستور کار قرار داد. این پروژه که کتاب برای نابینایان نام داشت، در ابتدا در راستای کمک به آن ها برای مطالعه صورت گرفت. بنیاد نابینایان اولین بار کتاب سخنگو را در سال ۱۹۳۲ تولید کرد و سال بعد برای اولین بار تولید انبوه کتاب صوتی آغاز شد. در سال ۱۹۳۳ جی. پی هارینگتون John Peabody Harrington که در رشته ی مردم شناسی کار می کرد، آمریکای شمالی را پیمود تا تاریخ قبایل بومی آمریکایی را روی دیسک های آلومینیومی با استفاده از گرامافونی که با برق اتومبیل کار می کرد ضبط کند.
کتاب سخنگو سنت قصه گویی را که هارینگتون سال ها پیش تحقیقاتی درباره ی آن انجام داده بود، زنده می کرد. تا سال ۱۹۳۵ که کنگره تصویب کرد کتاب های سخنگو برای شهروندان نابینا به رایگان ارسال شود، پروژه ی کتاب صوتی برای نابینایان بزرگسال به طور جدی دنبال می شد. ابتدا برخی از کتاب های آموزشی و درسی روی کاست پیاده شد و به دنبال آن کتاب های ادبی و داستان و حکایات ارائه شدند. به این ترتیب کتاب صوتی هر چه بیشتر جایگاه خود را میان مردم باز کرد و طرفداران بسیاری یافت.
 
کتاب صوتی مناسب حال چه کسانی است؟
اولین بار کتاب های صوتی برای نابینایان تهیه شد. اما امروزه بخش زیادی از مخاطبان کتاب های صوتی افراد غیرنابینا هستند. برای مثال افرادی که برای مدت طولانی مشغول به انجام کاری هستند که به تمرکز کمتری نیاز دارد، مثل ظرف شستن، نقاشی کردن، آشپزی و یا بسته بندی محصولات.

برای گوش دادن به کتاب های صوتی باید چه مراحلی را طی کنیم؟
برای استفاده از کتاب های صوتی لازم است یکی از اپلیکیشن های مرتبط  را بر روی یکی از دستگاه های هوشمند خود مانند گوشی موبایل با سیستم عامل اندروید و IOS و یا کامپیوتر با سیستم عامل ویندوز نصب کنید و یا به سایتهای مربوطه مراجعه نمایید. سپس کتاب مورد نظرتان را انتخاب کنید. کتاب های صوتی در زمینه های مختلف مانند رمان و داستان ایرانی و خارجی، روانشناسی، تاریخ، قصه های کودکانه، شعر، سیاسی و جامعه شناسی هستند.
پس از انتخاب و خرید کتاب مورد نظر، می توانید به دو صورت پخش به صورت آنلاین و یا  دانلود کتاب صوتی  و سپس گوش دادن به آن به صورت آفلاین، از کتاب صوتی مورد علاقه خود استفاده کنید.
 
 کتاب صوتی و مزایا و معایب آن  
 
برای خرید کتاب های صوتی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟
برای خرید کتاب صوتی بیشتر از هر چیزی باید به موضوع کتاب توجه کنیم. موضوع کتاب باید موضوع مورد علاقه ما باشد تا بتوانیم با تمرکز بیشتری به آن گوش دهیم. بعد از آن باید به گوینده کتاب توجه کنیم.
در حال حاضر بازیگران و خواننده های مختلفی در زمینه تولید کتاب های صوتی فعالیت می کنند، مانند نوید محمدزاده (کتاب صوتی هیچ دوستی به جز کوهستان)، آتیلا پسیانی (کتاب صوتی خبرخوان)، هوتن شکیبا (کتاب صوتی مغازه خودکشی)، پیام دهکردی (کتاب صوتی یک عاشقانه آرام)، نیما رئیسی (کتاب صوتی چهار میثاق) و... اما چهره های کمتر شناخته شده ای هم هستند که در عالم مخاطبان پر و پا قرص کتاب های صوتی طرفداران زیادی دارند؛ مانند: آرمان سلطانزاده، مریم پاک ذات، اکرم پریمون و پیمان قریب پناه و...
علاوه بر این دو نکته، موضوعات فرعی دیگری هم هستند که می توانند در انتخاب شما موثر باشند، مانند کل مدت زمان کتاب و حجم فایل کتاب. که معمولا هر دو مورد در صفحه معرفی و جزئیات کتاب ها در سایت و اپلیکیشن مشخص می شود.
 
انواع کتاب های صوتی
فایل های کتاب های صوتی بسته به محتوای موضوعات آن ها، در طبقه های گوناگونی قرار دارند که در اینجا به چند مورد آن ها اشاره می کنیم:
 
کتاب های صوتی روانشناسی:
این نوع کتاب ها اغلب با روحیات و خلقیات بشر ارتباط دارند و باعث افزایش سطح کیفی زندگی آن ها خواهد شد.
 
کتاب های صوتی مدیریتی :
این نوع کتاب ها باعث آشنایی بیشتر افراد با مسائل جهان کسب و کار می شود و با بیان مدرن ترین راه حل های کشف شده، تلاش در حل مشکلات دارد.
 
کتاب های صوتی نمایشنامه:
این نوع فایل ها باعث زندگ در دنیای دیگر و خیال پردازی مخاطب برای ساعت ها خواهد شد.
 
کتاب های صوتی علمی و آموزشی:
این نوع کتاب های صوتی برای پر کردن تایم های خالی شما بهترین ابزار می باشد و باعث افزایش سطح علم آن ها در زمینه های گوناگون مالی، شخصی، اجتماعی، فرهنگی و … خواهد شد.
 
کتاب های صوتی مناسب کودکان:
کودکان با گوش دادن به این نوع فایل ها که اغلب داستان های کودکانه هستند، قدرت تکلم و تمرکز، و رویاپردازی و نوآوری آن ها تقویت می شود و پارامتر خوبی برای پرورش استعداد های آنها به شمار می آید.
 
عوامل موثر در موفقیت یک کتاب صوتی
محتوای خوب و گیرای کتاب، راویان هنرمند و خوش صدای آن، موزیک و صحنه سازی درست از عوامل حائز اهمیت و موثری هستند که در سطح موفقیت یک کتاب صوتی نقش دارند.
 
خرید اینترنتی و دانلود انواع کتاب صوتی
این روزها سایت های بسیاری به معرفی کتاب های صوتی پرداخته اند و امکان دانلود کتاب صوتی مختلف را در سایت ارائه داده اند که برای برخی از آنها نیاز به پرداخت هزینه است اما برخی از سایت ها امکان  دانلود کتاب صوتی رایگان  را در اختیار مخاطبان قرار داده اند. در این میان سایت ایبوک رالی با معرفی برترین انواع کتاب صوتی برای رده های سنی مختلف موفق شده فرهنگ گوش دادن به کتاب صوتی را در میان افراد ایجاد کند و در افزایش آمار مطالعه نقشی ایفا کند. سایت ایبوک رالی بین سایر سایت های دانلود کتاب صوتی بیشترین امتیاز را در این زمینه به خود داده است.
 
مزایای و معایب کتاب صوتی
 
از مزایای کتاب صوتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- ماده اولیه نمی خواهد
2- محتوا از شیوه نمایش مستقل است
3- امکان بروزرسانی فراهم است
4- چون حجم ندارد، پس جا نمی گیرد.
5-تکثیر و انتشار آن آسان است.
6- امکان انتشار فوری آن فراهم است.
7- تولید آن اسان است.
8- امکان گوش دادن در حالت ایستاده و حتی ورزش وجود دارد.
9- امکان گوش دادن در سفر و در حال رانندگی وجود دارد.
10 در تاریگی هم می توان به کتاب صوتی گوش دارد.

معایب کتاب صوتی:
1- نمی توان کتاب را لمس کرد.
2- نمی توانیم حجم کتاب را ببینیم.
3- وابسته به برق و باطری است.
4- برای مزالعه نیاز به کامپیوتر است.
5- امکان نت برداری نیست.
6- امکان جستجو نیست.
 
 

برچسب ها :

کتاب صوتی

دانلود کتاب صوتی

دانلود کتاب صوتی رایگان