دانستنی هایی در مورد ورزش تی آر ایکس ( TRX )

تی آر ایکس چیست؟
این روش توسط یکی از سربازهای نیروی دریایی آمریکا به نام رندی هتریک ابداع شد تا همرزمان خود را در مناطق مختلف و دور افتاده جهان با ساده ترین روش همیشه آماده نگه دارد.
در این روش با استفاده از طنابی خاص برای درگیر کردن عضلات و استفاده از وزن بدن و با تغییر زاویه طناب و حرکت دادن به بدن، عضلات درگیرِ حرکت های کششی، تعادلی و قدرتی می شوند.
سیستم ورزشی تی آر ایکس یا TRX با استفاده از تجربیات نظامی، تحقیقات علمی و آکادمیک ایجاد شده و همچنان با تجربه هزاران نفر از مربیان و کارشناسان ورزشی در حال ارتقا و به روز رسانی است.
تی آر ایکس در حال حاضر جزو بخش های جدا نشدنی و ذاتی هر  باشگاه بدنسازی  است  که بصورت فانکشنال و عملکرد محور مانند ( یوگا ، پیلاتس ، سی ایکس ، تکواندو ، ژیمناستیک ، جودو ، کوهنودی ، صخره نوردی ، دره نوردی ، اسکای جامپ ، گلف ، تنیس ، زومبا و کلیه ورزشها ) شده است.
و یکی از کاملترین و بهترین راه حل برای تمرین دادن و پرورش اندام و تناسب اندام برای مربیان همه رشته های ورزشی در  سالن ورزشی  است.. تی آر ایکس یعنی تمرینات استقامتی تمام بدن.
این روش خارق العاده و ساده می تواند به هر کسی اجازه دهد تا به هدف مورد نظر خود برسد، اعم از کاهش وزن، افزایش قدرت عضلانی یا انعطاف پذیری بیشتر و… در این مطلب فواید و مضرات تی آر ایکس را بیان می کنیم.
 
  
 
تی آر ایکس مخفف چیست؟
TRX مخفف total body resistance exercise به معنی تمرینات مقاومتی برای کل بدن است و تمرینی با شدت بالا است که برای همه مناسب نیست. شما باید از سطح آمادگی جسمانی خوبی برخوردار باشید تا ساده ترین تمرینات TRX را بدون آسیب انجام دهید.
 
رندی هتریک ابداع کننده روش تمرینی تی آر ایکس 
سال ۱۹۹۷ رندی هتریک درحالی که در جنوب شرقی آسیا مستقر بود، اولین نسخه از محصولی که الان با نام طناب تی آر ایکس شناخته می شود را با کمربند جوجیتسو و بند چتربازی طراحی کرد.
در سال ۲۰۰۱ پس از ۱۴ سال حضور در یگان ویژه نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا یا Navy SEALS ترک خدمت کرد و در دانشگاه استنفورد حضور یافت و در آنجا مدرک MBA را کسب کرد.
او به طور منظم به سالن های ورزشی مختلف مراجعه می کرد، به این امید که بتواند با جلب توجه ورزشکاران و مربیان نمونه اولیه دستگاه و روش تمرینی خود را به آن ها معرفی کند.
هتریک موفق شد سیستم TRX ابداعی خود را در باشگاه تناسب اندام Krav Maga در سانفرانسیسکو با ۳۵۰،۰۰۰ دلار آمریکا و با سرمایه گذاری خصوصی تاسیس کند.

مزایای تی آر ایکس چیست؟
دراین روش به جای دستگاه یا دمبل از وزن خودتان برای رسیدن به تناسب اندام بهره می برید. این روش برای کسانی که ورزش های مقاومتی و قدرتی انجام می دهند بسیار عالی است.
ورزش  تی آر ایکس  یک روش تمرینی است که از گرانش و وزن بدن شما برای ایجاد قدرت، تعادل، هماهنگی، انعطاف پذیری استفاده می کند.
بنابراین اگر می خواهید قدرتمند شوید، توده چربی از دست بدهید، استقامت یا انعطاف پذیری را افزایش دهید TRX Suspension Training یا سیستم تمرینات تعلیقی می تواند در این راه به شما کمک کند.
 
   دانستنی هایی در مورد ورزش تی آر ایکس ( TRX )  
 
تمرین به سبک کماندوهای ارتش
تمرین به سبک کماندوها به خاطر سرعت و شدتی که دارد باعث می شود تا نسبت به تمرینات دیگر زودتر به نتیجه برسید. با انجام برنامه ی تمرینی به سبک کماندوها، شاهد چربی سوزی و عضله سازی بیشتری خواهید بود.
یکی از فواید خاص تی آر ایکس، امکان انجام آنها در هرجایی که فکر کنید است. TRX شامل حرکات متنوعی با وزن بدن مثل شنا و پلانک است که تمام عضلات بدنتان را درگیر خواهد کرد.
این گونه تمرینات که امروزه توسط نیروهای نظامی در ارتش های سراسر دنیا انجام می شوند، متشکل از دو فاکتور مهم وزن و نیروی جاذبه است.
طناب های محکم و قابل تنظیم، شبیه چتر نجات ارتشی ها، اصل و پایه ی تمرینات تی آر ایکس هستند. اگر دوست دارید بدن تان را مثل جنگاوران قوی کنید، حتما ورزش تی آر ایکس را امتحان کنید!
همچنین کسانی که تمریناتی از جنس پیلاتس یا یوگای قدرتی را می پسندند با تی آر ایکس هم ارتباط برقرار می کنند، چرا که می توان اغلب حرکات این رشته ها را در تی آر ایکس هم انجام داد.
تمرینات trx برای رزمی کاران، دوچرخه سواران، دونده ها و… هم عالی است، حتی بی میل ترین ورزشکاران پرورش اندام هم معمولا به تی آر ایکس روی می آورند، چون برای افزایش استقامت و انعطاف بسیار موثر است.
تمرینات تی آر ایکس برای رزمی کاران، دوچرخه سواران، دونده ها و… هم عالی است.
 
دیگر فواید تی آر ایکس چیست؟
- تمرینی سریع، موثر و پرهیجان
- ساخت عضلات مرکزی قوی
- افزایش استقامت عضلات
- مناسب ورزشکاران حرفه ای و مبتدیان
- قابلیت تمرین در سالن، خانه یا فضای باز

تی آر ایکس ورزشی قدرتی است
با تی آر ایکس قدرت و انعطاف تان را افزایش می دهید و می توانید آن را با توجه به سطح آمادگی تان تطبیق دهید، اما این رشته ورزشی برای همه افراد مناسب نیست.
برای اینکه بتوانید ساده ترین حرکات تی آر ایکس را بدون آسیب انجام دهید باید آمادگی جسمانی، تناسب اندام و هماهنگی اجزای بدن تان در سطح قابل قبولی باشد.
تنوع الگوی حرکتی که می توانید با TRX انجام دهید آن را به یکی از بهترین تمرینات تناسب اندام در جهان تبدیل کرده است.
با اینکه ورزش تی آریکس بسیار هیجان انگیز است، اما می توان تمرین هایش را به گونه ای طراحی کرد که برای مبتدی ها هم مناسب باشد، اما توجه کنید برای شروع حتما باید در یک  باشگاه ورزشی  با امکانات مناسب ثبت نام نموده و مربی مجربی داشته باشید، تا تمرین های مناسب را به شما آموزش دهد.
 
 دانستنی هایی در مورد ورزش تی آر ایکس ( TRX )  
 
مضرات تی آر ایکس چیست؟
در اصل رشته ورزشی تی آر ایکس عوارضی ندارد، این ما هستیم که بدون شناخت درباره یک رشته ورزشی یا عدم آگاهی از پیش نیازهای آن به خودمان آسیب وارد می کنیم.
اگر قبل از شروع به تمرین اطلاعات کاملی ازسطح تمرین کسب کنیم هرگز دچار آسیب نخواهیم شد. در صورت داشتن مشکل پزشکی TRX را امتحان نکنید.
برای همین به شما پیشنهاد می کنم اگر مشکل پزشکی مانند، بیماری قلبی، دیسک کمر، دیسک گردن، آرتروز، روماتیسم، کمردرد، زانو درد یا ضعف شدید دارید اصلا سراغ ورزش TRX نیاید.
مگر اینکه پزشک تان به شما اطمینان دهد که این تمرینات سنگین مشکل شما را بیشتر نمی کند. در غیر این صورت دارید خطر مصدومیت را به جان می خرید.
 
تی آر ایکس برای همه افراد مناسب نیست
اگر تازه کار هستید و مدتی است که تمرین تناسب اندامی که عضلات میانی بدنتان را تحت فشار قرار نداده انجان نداده اید، حتما به دنبال تمرین های سبک تر از تی آر ایکس باشید، قبل از اینکه تی آر ایکس را تجربه کنید، حتما تمرینات هوازی مثل دویدن را نیز شروع کنید.
 
تی آر ایکس بهتر است یا بدنسازی؟
تمرکز تمرینات بدنسازی بر هایپرتروفی و حجیم کردن عضلات است. در این روش، عضلات بزرگ و حرکت دهنده اصلی بکار گرفته و تقویت می شوند. به همین دلیل افرادی که خواهان اندامی درشت و عضلانی هستند، از بدنسازی نتیجه ی بهتری خواهند گرفت.
اما هدف تمرینات تی آر ایکس، افزایش استقامت، قدرت، چابکی، تعادل و سایر آیتم های آمادگی جسمانی به صورت همزمان است. به همین خاطردر این شیوه ی تمرینی تمام عضلات اندام های مختلف بکار گرفته می شوند.
در نهایت به نظر می رسد استفاده ترکیبی از این دو روش می تواند بهترین گزینه برای پرورش اندام کارها باشد. زیرا در عین افزایش حجم عضلانی می توانند با انجام تمرینات تی آر ایکس انعطاف، تعادل و چابکی را هم تقویت کنند.
 

برچسب ها :
باشگاه بدنسازیتی آر ایکس (trx)باشگاه ورزشیسالن ورزشی