کاربرد رایانه در آموزش ، هنر ، صنعت و ...

کامپیوتر چیست؟
کامپیوتر ابزاری است که بر روی آنچه به آن می دهیم (اصطلاحا به آن ورودی گفته می شود) عملیاتی انجام می دهد (که به آن پردازش می گویند) و نتیجه ی مطلوب را  به دست می دهد (که خروجی نامیده می شود).
کامپیوتر تفاوتی که با آدمی دارد این است که خلاق نیست و کارها را بر اساس دستورالعملهایی که توسط انسان به وی داده شده انجام می دهد.
 
 کاربرد رایانه در آموزش ، هنر ، صنعت و ...  
 
تعریفات:
 
داده (data):
به مجموعه ای از اطلاعات خام که پیش از پردازش و به عنوان ورودی در اختیار ما قرار دارد داده گفته می شود. مثلا نمره های موجود در کارنامه یک دانش آموز داده نامیده می شوند.
 
اطلاعات (information):
پس از هر پردازش خاص روی داده ها، داده ها به اطلاعات تبدیل می شوند. مثلا معدل و رتبه یک دانش آموز اطلاعات هستند.
 
پردازش (process):
به مجموعه عملیاتی که بر روی داده ها صورت می گیرد پردازش می گویند.
مثل مرتب سازی داده ها و جستجو در بین آنها و یا محاسبات انجام گرفته بر روی آنها
انواع پردازش بر روی داده ها هستند.
  
کاربردهای کامپیوتر:
 
1) کاربرد کامپیوتر در آموزش:
کامپیوترها به علت انعطاف پذیری زیاد، در بالا بردن میزان هوش و تواناییهای کاری بسیار موثرند و استفاده از آنها بسیار ساده شده است.به این دلیل در کشورهای پیشرفته،  آموزش کامپیوتر  از سطح دبستان به بالا جود دارد و فراگیری کامپیوتر اجباری است. در این روش هزینه ها کم شده و در هر جا و هر زمان می توان به مطالب درسی دسترسی داشت. آموزشهای مجازی و راه دور و الکترونیکی نیز وجود دارد که در این روش هزینه چاپ کتاب از بین رفته و دهها کتاب را می توان بر روی یک cd جا داد.
 
2) کاربرد کامپیوتر در هنر ، سینما و تلویزیون:
امروزه هنرمندان با استفاده از گرافیک کامپیوتری آثار با پیچیدگی حیرت انگیز را فوق العاده سریع تر از گذشته خلق می کنند.برای نمونه،در  نقاشی متحرک (کارتون). در نمونه های دیگر،تبدیل از یک چهره به چهره ی دیگر نیز توسط کامپیوتر امکان پذیر است.همچنین امروزه فیلمهای علمی ـ تخیلی زیادی تولید می شود که صحنه های زیادی از آن غیر واقعی است و توسط کامپیوتر ساخته می شود و دارای جلوه های ویژه می باشد. رنگی کردن فیلمهای سیاه و سفید قدیمی نیز توسط کامپیوتر امکان پذیر است.به علاوه،با استفاده از کامپیوتر می توان به نواختن موسیقی مانندپیانو یا گیتار پرداخت و حتی آموزش نیز دید.
 
3) کاربرد در صنعت:
در طراحی و تولید محصولات صنعتی امروزه عمدتا توسط کامپیوتر انجام می شود.
طراحی اولیه قطعات را CAD و تولید بوسیله کامپیوتر را CAM می نامند.
در صورت استفاده از کامپیوتر کمیت و کیفیت بالا رفته و هزینه ها و زمان تولید به طور چشمگیری کاهش می یابد.
 
 کاربرد رایانه در آموزش ، هنر ، صنعت و ...  
 
4) کاربرد کامپیوتر در امور علمی و تحقیقاتی:
انجام این امور معمولا نیاز به محاسبات پیچیده و دقیق و زمانبر دارند که فقط توسط کامپیوتر انجام پذیر است. امروزه در کلیه ی امور مهندسی کاربرد فراوان و جدی پیدا کرده است و مهندسی بدون شناخت کامپیوتر قادر به انجام امور مربوط به حرفه ی خود نخواهند بود. به عنوان مثال، محققین رشته های مهندسی، معماری، کشاورزی، پزشکی، زمین شناسی، فضانوردی، و ... بیشتر کارهای خود را توسط کامپیوتر و اینترنت انجام می دهند. کارهای مدلسازی و تحقیقات آزمایشگاهی با اندک هزینه ای توسط کامپیوتر انجام می شود.
از کاربردهای دیگر کامپیوتر می توان به کاربرد کامپیوتر در تجارت، در پزشکی، در وسایل ارتباط جمعی، و... نام برد.
 
5) سایر کاربردها:
از جمله کاربردهای بی شمار دیگر کامپیوتر ها می توان به استفاده از آن در کارخانجات خودرو سازی برای تولید خودروها،صنایع الکترونیک، صنایع فضایی،کسب اطلاعات وضعیت هوا،در امور حمل، ... ،و تفنن و سر گرمی اشاره کرد.
لازم به ذکر است اکثر موارد مربوط به کامپیوتر، آموزش کامپیوتر و  دوره آموزشی کامپیوتر  را میتوان در  آموزشگاه کامپیوتر  که معتبر و دارای سوابق عالیه میباشد، فرا گرفت.
 
تاثیر رایانه در آموزش:
مهمترین تغییراتی که این فن آوری بوجود آورده بوسیله مارشال مک لوهان در یک عبارت خلاصه شده و آن تبدیل جهان به یک دهکده جهانی است ، بدین معنای که مردم نقاط مختلف در کشورهای سراسر کره زمین   به مثابه یک دهکده امکان برقراری ارتباط با یکدیگر و دسترسی به آخرین اخبار و رویدادهای جهانی را دارند .
این فن آوری نقش مهمی در زندگی کودکان ایفا  می کند که به سرعت در حال افزیش است و علی رغم جنبه های مثبت از قبیل جنبه های آموزشی و ارائه خدمات ارتباطی و ... رایانه و اینترنت جنبه های منفی نیز دارد.
استفاده کنترل نشده از رایانه بویژه وقتی با دیگر فن آوری ها از قبیل تلویزیون همراه باشد کودک را در معرض خطر اثرات مضر آن بر تکامل فیزیکی ، اجتماعی و روانی قرار می دهد که از آنها می توان به مشکلات بینایی ، صدمات سیستم اسکلتی ، چاقی ، اثر بر مهارتهای اجتماعی ، مشکلات ارتباطی در خانواده و اعتیاد الکترونیکی اشاره کرد .
 
 کاربرد رایانه در آموزش ، هنر ، صنعت و ...   
 
آموزش رایانه و اینترنت برای کودکان پیش دبستانی:  
آموزش کودکان به خصوص کودکان کم سن و سال از ظرافت و اهمیت بالایی برخوردار است . ذهن کودکان ذهن  بسی پویا و خلاقی است و قابلیت یاد گیری بی نظیری دارد. اگر شما بتوانید علاقه کودک را نسبت به یک موضوع جلب نمایید بزرگترین قدم را در آموزش کودکان برداشته اید.
سپس باید ابزارهای کودکانه ای جهت ادامه یادگیری در اختیار کودک قرار دهید . قدرت یادگیری ذهن کودکان آنقدر بالا است که شاید یک شخص بالغ و تحصیلکرده نیز چنین قدرت پیگیری ذهنی ای نداشته باشد .
نکته مهم دیگری در مورد آمـوزش به کودکان وجود دارد که در روانشـناسی کودک از اهـمیت بسـزایی برخوردار است . کودکان در حال آماده شدن برای زندگی پیچیده ای در آینده هستند و دنیای پیچیده و غیر قابل درک ما در نظر کودکان بسیار ساده تر و معقول تر می نماید . هر گونه مهارتی که در کودکی کسب شود در آینده جزء بزرگترین مهارت های شخصی فرد می شود ، در ضمن شبکه های یادگیرنده (نورون ها ) در کودکی با بار کمتری آمادگی یادگیری بیشتری دارند .
با توجه به مطالبی که گفته شد می توان نتیجه گرفت که فرایند آموزش به کودکان باید با فرایند آموزش بزرگسالان متفاوت باشد و طراحی این فرایند وقت ویژه ای می طلبد. در ایران چند سالی است که فعالیت هایی در این خصوص انجام گرفته است . از جمله از سال 1379 یک گروه نرم افزاری اقدام به اولین تحقیق گسترده در زمینه آموزش علوم رایانه به کودکان نمود و با طراحی نرم افزارهایی مخصوص فعالیت خود را گسترش داد .                  
مک بک با هدف آموزش مهارت های استفاده از رایانه در قالب 10 بازی مختلف و مرتبط طراحی شده است که در اولین قدم کار با ماوس یعنی حرکت دادن ، کلیک کردن و کارهای پیچیده تر مثل Drop  Drag را به کودکان در قالب یک بازی که در محیط یک باغ با حضور شخصیت هایی از جانوران موجود در یک باغ سبز آموزش می دهد .
عمده کودکانی که از چنین نرم افزاری استفاده می کنند طی مدت کوتاهی مهارت های کار با برخی از اجزا مهم رایانه را به خوبی یک فرد با تجربه می آموزند. این نرم افزار برای سنین 3 تا 9 سال طراحی شده که بازدهی آن در بسیاری از مهدهای تهران آزموده شده است .

آموزش الکترونیکی چیست ؟                 
آموزش الکترونیکی امکان فراگیری مستقل از زمان و مکان را برای دانـش پژوهان فراهم می آورد. جایگاه کامپیوتر در آموزش های الکترونیکی بسیار حائز اهمیت است . با پیکربندی مناسب کامپیوتر ( سخت افزار، نرم افزار و شبکه ) امکان استفاده از آموزش های الکترونیکی برای علاقه مندان فراهم می گردد. عملکرد کامپیوتر در آموزش های الکترونیکی نظیر عملکرد موبایل در ارتباطات است . با استفاده و پیکربندی مناسب موبایل امکان برقراری ارتباط مستقل از زمان و مکان خاص برای افراد بوجود می آید.
CD-ROM  آموزش الکترونیکی می تواند مبتنی  بر ، شبکه ، اینترانت و یا اینترنت باشد. آموزش الکترونیکی برای ارائه محتوی از عناصر اطلاعاتی با فرمت های متفاوت نظیر: متن ، ویدئو ، صدا، انیمیشن ، گرافیک و محیط های مجازی و یا شبیه سازی شده استفاده می نماید. تجارب بدست آمده از آموزش های الکترونیکی بمراتب گسترده تر از تجارب آموزشی بدست آمده در یک کلاس درس سنتی است . آهنگ فراگیری در سیستم های آموزشی الکترونیکی از یک روند مشخص و سیستماتیک تبعیت کرده و مخاطبان خود را با هر نوع سلیقه و گرایش بسرعت جذب می نماید. 
آمـوزش های الکـترونیکی رمز موفقیـت خود را در شـیوه ارائه ، نوع محتـویات و توزیع ( عرضه ) مناسـب  می دانند. در آموزش های الکترونیکی از اغلب مسائل موجود در آموزش های سنتی نظیر : سخنرانی های یکطرفه ، تعامل و ارتباط ضعیف با فراگیران ، اجتناب می گردد. با استفاده از نرم افزارهای مربوط به سیستم های آموزش الکترونیکی می توان بسرعت محیط های آموزشی موثر و کارآ را با بهره گیری از عناصر متفاوت آموزشی ایجاد کرد.

 منبع: matlabc.blogfa.com

برچسب ها :
آموزش کامپیوترآموزشگاه کامپیوتردوره آموزشی کامپیوتر