شیشه دوجداره و دکوراتیو و انواع آن

شیشه دوجداره طرح دار یا شیشه دکوراتیو یکی از اجزای جذاب ساختمان های امروز است که زیبایی خاصی به نمای آپارتمان ها و سایر ساختمان های مسکونی و غیرمسکونی بخشیده است. شیشه دوجداره طرح دار یا شیشه دکوراتیو در واقع نوعی شیشه ی تزیینی است که در معماری این روزها استفاده های متعددی دارد و علاوه بر نما در معماری داخلی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. شیشه دوجداره طرح دار بر روی تمامی  درب ها و پنجره ها قابل اجراست که می توان درب و پنجره های UPVC ، چوبی ، آلومینیومی ، آهنی و … را نام برد. این نوع از شیشه ها ی دوجداره از شبکه های تزیینی با ساختار پروفیلی UPVC  و همچنین پروفیلهای آلومینیومی  تشکیل شده است.
 
 
 
شیشه دکوراتیو دوجداره چیست؟ 
شیشه‌ های جورجین بار که آن را به عنوان شیشه دکوراتیو نیز شناخته شده هستند. آن را مجموعه ‌ای از پروفیل ‌های باریک آلومینیومی می گویند که آن را در بین دو جداره شیشه قرار می دهند و هم چنین آنها را در مدل ‌های مختلف و طرح‌ ها و نقش های گوناگون و زیبایی به خصوص نسبت به رنگ ‌های سفید و هم چنین طلایی ارائه می شود که آن را  از انواع طرح و شکل ‌های هندسی، زیبایی بسیار دل انگیز  و کلاسیکی به شیشه دکوراتیو ‌های دو جداره می ‌دهد. پروفیل‌ ها در شیشه دکوراتیو در وسط و بین دو جداره شیشه قرار می گیرد و ان را از کثیفی و خاکی شدن و گرفتن گرد و غبار حفظ می کند و به همین دلیل تمیز کردن شیشه دکوراتیو های دو جداره را بسیار آسان و مقرون به صرفه کرده است. باید توجه داشته باشیم که قرار دادن شیشه دکوراتیو ما بین دو جداره شیشه ها دازای مزیتی نیز می باشد. این مزیت آن است که باعث می شود تبادل حرارتدر درزها به طور قابل ملاحضه ای کاهش یابد و هم چنین ای نوع از شیشه دکوراتیو ها انرژی کمتری را تلف می کنند.
بنا بر این از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه نیز می باشد. شیشه دکوراتیو دو جداره دربسیاری از موارد کاربرد های زیادی دارد که از لحاظ زیبایی نیز بسیار مورد توجه قرار می گیرد. این نوع از شیشه ها را در تولید و ساخت انواع مختلفی از پنجره ها، در های ورودی و خروجی و یا حتی در کابینت های آشپزخانه در منازل استفاده می شود. هم چنین شیشه دکوراتیو دو جداره در فضا و محیطی که تلفیق شده از معماری سنتی و کلاسیک و باستانی می باشد نیز از آن مورد کاربرد فراوان قرار می گیرد.
یکی از مزیت های بسیار جالبی که شیشه دکوراتیو ها دارند این است که می توان طرح مورد دلخواه را در بین شیشه های دو جدار قرار داد بون اینکه نگران آن باشیم که شیشه دکوراتیو داخل آن کثیف و گرد و غبار بگیرد. بنا بر این می توان طرح و نقش مورد نظر و دلخواه را به شرکت و کارخانه ی تولید آن سفارش داد تا آن را ما بین شیشه های دو جداره قرار دهند. این کار باعث شده است تا معماران ایده های بهتر و بیشتری را به وجود بیاورند و در اختیار مصرف کنندگان این گونه محصولات قرار دهند.
این عمل باعث طول عمر زیاد این گونه شیشه ها داخل دو جداره می شود و از هر گونه گرد و غبار و کثیفی به دور می ماند.
این عمل این امکان را برای همه از جمله معماران و مصرف کنندگان به وجود می آورد که از شبکه های تزیینی داخل این شیشه های دو جداره برای طراحی و دکوراسیون داخلی و بیرونی بهترین استفاده را نمایند. هم چنین شبکه های تزیینی که در بین دو جداره قرار می گیرد با داشتن سطحی بدون موانع در مقایسه با شیشه هایی که با چسباندن آنها بر یکدیگر و یا اینکه شبکه سازی با پروفیل آنها را مجبور به آسان کردن تمیز کردن آنها و جایی برای جمع کردن سطح پروفیل تزیینی آن نیز وجود ندارد.
طرح های زیادی برای شیشه دکوراتیو ها در حدود بیش از ۹۰ طرح و مدل و نقش در رنگ های مختلفی از جمله سفید، طلایی، نقره و طرح چوب روشن و تیره می توان آن را نیز عرضه کرد.
 
انواع شیشه دوجداره طرح دار:
شیشه دوجداره طرح دار را از نظر ساختار شبکه تزیینی می توان به دو دسته تقسیم کرد:
شبکه تزیینی روی شیشه دوجداره طرح دار: در این مدل شبکه تزیینی با به کار بردن پروفیل منقسم شیشه تولید می شود. ابتدا پروفیل منقسم طبق طرح و شکل مورد نظر برش داده و سپس از طریق چسب دو طرفه بر روی شیشه دوجداره می چسبانند.
شبکه تزیینی داخل شیشه دوجداره طرح دار: در این مدل بین دولایه شیشه پروفیل الومینیومی تزیینی در رنگ های جذاب و در طرح های هندسی مختلف به کار می روند.
ابتدا شکل و طرح مورد نظر را با توجه به ابعاد شیشه انتخاب نموده و پس از با استفاده از پروفیل و بست های مخصوص شبکه تزیینی ایجاد می شود. سپس شبکه تزیینی را در چهارچوب اسپیسر شیشه دوجداره طرح دار قرار گرفته  و ان را تنظیم میکنند.
 
 
 
در چه مکان هایی می توان از شیشه دوجداره طرح دار استفاده کرد؟
حمام و سرویس بهداشتی
لابی هتل ها
اتاق خواب
دکوراسیون داخلی فروشگاه
میزهای شیشه ای
در گذشته خرید شیشه دوجداره و به کارگیری پنجره دوجداره نسبت به امروز کمتر بود، همچنین که استفاده از شیشه در صنعت عمرانی و طراحی دکوراسیون کمتر از امروز استفاده میشده است. ولی از دو نوع شیشه ساده و مشجر استفاده میکردند.
اما امروزه خرید شیشه دکوراتیو و بکار بردن آن تحول عظیمی در صنعت عمرانی و طراحی داخلی بوجود آورده استکه نمای جذاب و مدرنی را تولید کرده است که در ادامه به ان میپردازیم:
 
انواع شیشه دکوراتیو در صنایع شیشه و آیینه:
-شیشه لاکوبل رنگی
-شیشه رنگی
-شیشه کریستال
-شیشه لمینت
-شیشه سکوریت رنگی
-شیشه استین گلاس
-آیینه های رنگی
 
 
 
شیشه دکوراتیو رنگی:
شیشه های رنگی تزیینی به عنوان شیشه های پنجره های ساختمان و شیشه های درب ورودی ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد که دارای دسته بندی های مختلفی است که هریک در قسمت خاصی از ساختمان کاربرد دارد.
 
شیشه های دکوراتیو بین کابینتی:
همانطور که اطلاع دارید شیشه های بین کابینتی شیشه لاکوبل رنگی و طرح دار است که اغلب به صورت سکوریت تولید می شود.
 
شیشه دکوراتیو درب ورودی:
شیشه های طرح دار رنگی که با نام های شیشه استن گلاس و شیشه تیفانی هم شناخته شده هستند. این نوع از شیشه ها برای طراحی درب ورودی ساختمان بهترین گزینه هستند.
 
شیشه دکوراتیو سقف:
شیشه دوجداره طرح دار یا شیشه دکوراتیو حتی برای سقف ساختمان نیز قابل اجراست. برای اجرای سقف شیشه ای می توان نماهای شیشه ای مختلفی را اجرا کرد.اما از نظر طراحی، استفاده از شیشه های طرح دار چاپی مناسب ترین گزینه برای اجرای یک سقف شیشه ای مدرن می باشد.
 
شیشه کاری روی دیوار با استفاده از شیشه دکوراتیو لاکوبل:
با استفاده از شیشه لاکوبل رنگی می توان طرح های مختلفی را روی دیوار شیشه کاری کرد.مانند شیشه طرح لوزی لوزی, در روش شیشه کاری هم مانند ایینه کاری روی دیوار باید شیشه ها با استفاده از دستگاه cnc برش داده شود.
 
 
شبکه تزیینی داخل شیشه دوجداره طرح دار:
جورجین بار داخل شیشه از قیمت بالاتری برخوردار است ولی در کنار ان با زیبایی خود متناسب با طراحی نما و دکوراسیون داخلی می باشد. برای تولید این نوع شیشه دوجداره طرح دار ابتدا طرح مورد نظر با توجه به ابعاد شیشه را مشخص کرده سپس با استفاده از پروفیل های خاص و بست هاس مخصوص جورجین بار طرح شبکه تزیینی را اجرا میکنیم.
ساختار درونی شیشه دوجداره مورد استفاده در ساختمان ها به این صورت است که از دو یا چند لایه شیشه ان هم به صورت موازی و با فاصله های یکسان از یکدیگر قرار دارند و بوسیله اسپیسر استفاده شده در دورتادور آن از یکدیگر جدا شده اند. بدلیل رطوبت هوای مابین دو شیشه در فضای بین شیشه ها کاملا جذب شود و توسط مواد درزگیر موجود در ان اب بندی شود از اسپیسر های الومینیومی در داخل شیشه ها استفاده می شود. هوا یا گازهای خاص بدون رطوبت با فشاری تقریبا مساوی با هوای بیرون وجود دارد. مزایای استفاده از شیشه های دوجداره در ساختمان ها این است که مس توان به ازای استفاده از هر متر مربع شیشه دوجداره به میزان ۴۰ متر مکعب گاز در سال صرفه جویی کرد.

برچسب ها :

شیشه دوجداره

شیشه دکوراتیو

خرید شیشه دوجداره

خرید شیشه دکوراتیو