دوربین مداربسته تحت شبکه و مزایا و معایب آن

دوربین تحت شبکه نوعی از  دوربین مداربسته  است که برخلاف دوربین مداربسته توربو اچ دی که انتقال اطلاعات را از طریق کابل انجام می دهد ، اطلاعات را از طریق پروتکل شبکه انتقال می دهند . دوربین مداربسته تحت شکه به نوعی یک کامپیوتر کوچک است که این توانایی را دارد تا پردازش تصاویر را در خود دوربین به انجام رساند.
 
 دوربین مداربسته تحت شبکه و مزایا و معایب آن   
 
دوربین تحت شبکه
در گذشته تنها دوربین های مداربسته آنالوگ برای سیستم های حفاظتی استفاده میشد اما امروزه با تنوعی که دوربین های مداربسته تحت شبکه در رمزگذاری ها  ، کیفیت های تصویر و چندین مورد دیگر ارائه میکنند توانسته جای دوربی های آنالوگ را در بازار بگیرد . در حال حاضر دوربین های مداربسته تحت شبکه از 0.3 تا 29 مگاپیکسل در بازار تجهیزات حفاظتی دنیا موجود هستند.
این دوربین ها در سال 1996 برای اولین بار توسط شرکت axis  به بازار راه یافت. همه شرکت های سازنده دوربین مداربسته تحت شبکه از پروتکل های اختصاصی خود استفاده می کنند . به همین دلیل تنها در صورتی امکان استفاده همزمان از این دوربین ها موجود است که  تکنولوژی Onvif برای دوربین ها فراهم شده باشد.
به نوعی این دوربین ها را می توان به دو دسته از لحاظ ثبت و ذخیره تصاویر تقسیم بندی کرد .دسته اول دوربی هایی هستند که برای ذخیره ی تصاویر به طور قطع به یک سیستم مرکزی (nvr) لازم دارند اما برخی از این دوربین ها دارای رم بوده و می توانند تصاویر را در رم خود بدون نیاز به nvr  ذخیره نمایند.
در ابتدای امر که  دوربین مداربسته شبکه  به بازار آمده بود از آنجایی که پهنای باند اینترنت در سراسر جهان پایین بود اختلاف زمانی بسیار زیادی برای تصویر ها مشاهده می شد اما با مرور زمان و افزایش سرعت اینترنت در سرتاسر جهان این مشکل تا حدودی از بین رفت.
 
 دوربین مداربسته تحت شبکه و مزایا و معایب آن  
مزایای دوربین تحت شبکه 
دوربین تحت شبکه برخلاف دوربین های آنالوگ که برای انتقال تصاویر به کابل ها نیاز دارند این اطلاعات را از طریق شیکه اینترنت جابجا می کنند
دوربین تحت شبکه این قابلیت را دارد تا صدای دو طرفه را از طریق شبکه جابجا نمایند. به نوعی دوربین مداربسته تحت شبکه این قابلیت را دارد تا مانند یک تلفت همراه عمل نماید.(به طور مثال مدیر مجموعه می تواند از طریق دوربین های آی پی با کارکنان ارتباط برقرار کند.)
استفاده از شبکه های اینترنتی از جمله وایفای و شبکه های موبایلی یکی از ویزگی های مهم دورین مداربسته تحت شبکه است.
هوش مصنوعی یکی ز مهم ترین ویزگی های دوربین تحت شبکه است . این ویژگی در برخی از موارد به کاربرکمک می کند تا برخی از فرایند های شناسایی را به کمک سیستم های هوشمند به انجام رساند.
انتقال داده ها در دوربین تحت شبکه از طریق پروتکل های WPA یا WPA2, TKIP یا  AES انجام میشود که این ویژگی باعث می شود تا این دوربین ها بتوانند امنیت بسیار خوبی را از طریق شبکه برای کاربران خود فراهم نمایند.
این دوربین ها انتقال برق و تصویر را تنها با یک کابل که از تکنولوژی Power over Ethernet  (PoE)  استفاده میکند به انجام می رساند.

معایب دوربین مداربسته تحت شبکه
دوربین های مداربسته تحت شبکه از قیمت بسیار زیادی نسبت به دوربین های آنالوگ و توربو اچ دی بهره میبرد. البته علت قیمت بالای این دوربین ها این موضوع است که این دوربین ها توانایی پردازش و ذخیره ی تصاویر را در خود دوربین دارند.
این دوربین ها (دوربین مداربسته تحت شبکه) این قابلیت را دارند تا علاوه بر انتقال تصاویر از طریق آی پی تصاویر را از طریق سرور های اختصاصی خود با قابلیتp2p   به نمایش گذارد.
دوربین تحت شبکه اطلاعات برروی شبکه عمومی جابجا میکند و برخلاف دوربین های توربو اچ دی که این تصاویر را از طریق کابل ها و شبکه ی خصوصی انتقال میدهد میتواند توسط هکر ها مورد حمله قرار بگیرد.
 
 دوربین مداربسته تحت شبکه و مزایا و معایب آن  
 
اجزای اصلی سیستم مدار بسته تحت شبکه
 
دستگاه ضبط کننده ان وی آر (nvr) :این دستگاه سرور مرکزی سیستم مدار بسته تحت شبکه می باشد . وظیفه ی اصلی این دستگاه این است که تصاویر را دریافت کرده ، ضبط می کند و سپس با استفاده از یک نمایشگر ، نمایش می دهد .
 
دوربین مداربسته تحت شبکه : دوربین مدار بسته تحت شبکه در واقع  وظیفه ی تصویر برداری و تولید تصاویر دیجیتال را بر عهده دارد . دوربین های مدار بسته تحت شبکه با استفاده از کابل شبکه به دستگاه ان وی آر متصل می شوند .
 
هارد دیسک : هارد درون دستگاه ان وی آر نصب می شود و وظیفه ی اصلی آن ذخیره ی تصاویر ضبط شده است . حجم ذخیره تصاویر بستگی به نوع و ظرفیت هارد دارد . هر چقدر هارد ظرفیت بیشتری  داشته باشد ، مدت زمان بیشتری از تصاویر را می توان ذخیره کرد .
 
منبع تغذیه دوربین های مدار بسته : منبع تغذیه مقدار ولتاژ برق شهر را به 12 ولت تغییر می دهد که با این کار امکان تغذیه برق دوربین ها فراهم می شود .
 
سوییچ شبکه : سوییچ شبکه در واقع نقش انشعاب دهنده ی دوربین های مدار بسته را بر عهده دارد . سوییچ شبکه برای پیاده سازی مجموعه ای از دوربین های مدار بسته که حداقل از دو دوربین یا دوربین های بیشتر را شامل می شود ، مورد استفاده قرار میگیرد .
 
کابل شبکه : این کابل برای انتقال اطلاعات تصاویر از دوربین های مدار بسته تا دستگاه ان وی آر مورد استفاده قرار می گیرد .
 
کابل برق : این کابل وظیفه ی انتقال برق از منبع تغذیه تا دوربین های مدار بسته را بر عهده دارد . اگر دوربین های مدار بسته به صورت poe (برق در بستر شبکه) باشند ، دیگر نیازی به کابل برق نخواهد بود و همان کابل شبکه یه غیر از انتقال تصاویر ، نقش انتقال برق را نیز بر عهده دارد .
 
 فروش و نصب دوربین مداربسته  توسط مراکز معتبر و نمایندگی های مجاز انجام میگردد.
 
 دوربین مداربسته تحت شبکه و مزایا و معایب آن  
 
نرم افزار مورد نیاز برای دوربین مداربسته تحت شبکه
با توجه به مدل و برند دوربین، ممکن است خرید نرم افزار ضروری یا غیرضروری باشد. معمولا دوربین مداربسته تحت شبکه با نرم افزارهای مورد نیاز خود که برای پیکربندی و استفاده از دوربین لازم هستند، ارائه شده که شامل نرم افزار ضبط ویدیو هم می شود. مدل ها و برندهایی هستند که با استفاده از نرم افزارهای جانبی می توان قابلیت های پیشرفته آنها مانند هشدار شناسایی حرکت ، از طریق ایمیل یا پیامک یا مشاهده چند دوربین به صورت هم زمان را فعال کرد.

نتیجه گیری
دوربین مداربسته تحت شبکه دارای آیتم ها و آپشن های متعددی می باشد که متناسب با شرایط مکانی و نوع سوژه باید این آپشن ها رعایت شوند. از این روتوصیه می شود برای  خرید دوربین مداربسته شبکه  از برندهای معتبر استفاده گردد، برندی که هم دارای اصالت کالا و هم دارای پشتیبانی و خدمات پس از فروش معتبر می باشد.


برچسب ها :
دوربین مداربستهدوربین مداربسته شبکهفروش و نصب دوربین مداربستهخرید دوربین مداربسته شبکه