چه دوربین هایی جهت کنترل ترافیک مناسب هستند؟

در این مقاله سعی داریم به بررسی  دوربین مداربسته کنترل ترافیک  و انواع آن در خیابان ها بپردازیم. به دوربین های مداربسته ترافیکی اصطلاحاً دوربین مداربسته راهنمایی رانندگی نیز گفته می شود.
 
  چه دوربین هایی جهت کنترل ترافیک مناسب هستند؟  
دوربین مداربسته ترافیکی
مسلماً شما دوربین های مداربسته ای که در خیابان ها جاده ها و اماکن عمومی نصب شدند را تا کنون مشاهده کرده اید. این دوربین ها باید دارای میدان دید گسترده ای باشند و از مقاومت بالایی نیز برخوردار باشند. دوربین های مداربسته خانگی یکی دیگر از انواع دوربین های ترافیکی یا دوربین های راهنمایی رانندگی هستند که ما به وفور می توانیم در اطراف خود ببینیم.
دوربین های مداربسته ترافیکی یکی از نوآوری های حوزه تکنولوژی نظارت تصویری میباشند.
حتماً تا کنون دوربین های مداربسته ترافیکی را در کنار جاده ها و تقاطع های شلوغ بزرگراه ها مشاهده کرده اید. این دوربین ها دارای سیستم های امنیتی هوشمند هستند که از آنها می توان برای مطالعه الگوهای ترافیکی، نظارت و کنترل ترافیک و جریمه افرادی که قوانین راهنمایی و رانندگی را نقض می کنند استفاده کرد.
 
انواع دوربین های مداربسته راهنمایی رانندگی
دوربین های مداربسته راهنمایی و رانندگی به سه دسته تقسیم می شوند که شامل:
نوع اول: دوربین های مداربسته ترافیکی
نوع دوم: دوربین های مداربسته کنترل سرعت
نوع سوم: دوربین های مداربسته چراغ قرمز
هر کدام از انواع دوربین های مداربسته دارای کاربردهای جداگانه ای می باشد.
 
دوربین های مداربسته راهنمایی رانندگی ناظر بر چه مواردی هستند و چه نکاتی را نشان می دهند؟
- این دوربین ها می توانند تصاویر خودروهایی که دارای سرعت غیر مجاز هستند را با حزیات کامل پلاک ضبط کنند.
- تصاویر خودروهایی که قصد ورود غیرمجاز به خط ویژه دارند توسط این ابزارهای کنترل ضبط می گردد.
- خودروهایی که قصد عبور از چراغ قرمز را دارند و خودروهایی که قصد ورود غیرمجاز به محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد را دارند نیز از این ابزارها  در امان نیستند.
- موارد بی حجابی به خوبی به کمک این دوربین ها قابل تشخیص است.
- کشف و ردیابی خودروهای تحت تعقیب از دیگر کاربردهای مهم این ابزارهای کنترل راهنمایی رانندگی می باشد.
- همچنین این دوربین ها می توانند بر تردد خودروهای سنگین نظارت داشته باشند و ورود غیرمجاز آنها به معابر شهری را کنترل کنند.
 
 چه دوربین هایی جهت کنترل ترافیک مناسب هستند؟  
 
چه نوع دوربین های مداربسته برای نصب در بزرگراه ها، خیابان ها و اماکن عمومی مناسب است؟
این نوع دوربین ها در فضای باز نصب می شوند. باید به این نکته توجه کرد که دوربینی را انتخاب کنیم که در برابر شرایط آب و هوایی نامساعد مقاومت لازم را داشته باشد. نکته مهم دیگری که باید به آن توجه شود این است که برای نظارت مناسب در شب هنگام در تونل ها بهتر است که دوربین های مداربسته دید در شب به کار برده شود و در خیابان ها و معابر عمومی دوربین مداربسته گردان مورد استفاده قرار گیرد.
در دوربین های مداربسته ای که در خیابان ها استفاده می شود کیفیت تصاویر مهمترین رکن به شمار می آید. اصولا از این دوربین ها برای جریمه کردن افرادی که قوانین راهنمایی و رانندگی را زیر پا می گذارند استفاده می شود. به همین دلیل است که این دوربین ها باید دارای قابلیت زوم بسیار بالایی باشند تا بتوان فیلم های ضبط شده را نگه داشت و روی پلاک خودروها زوم کرده و تصاویر با کیفیت ارائه نمود تا متخلف قابل شناسایی باشد.
لازم به ذکر است که دوربین های کنترل سرعت جاده ای باید قابلیت گرفتن تصاویر با سرعت بالا و بدون لرزش را داشته باشند. این موضوع ای اهمیت فوق العاده ای است زیرا در هنگام حرکت خودروها به دلیل بالا بودن سرعت آنها باید امکان ثبت پلاک و تصاویر وجود داشته باشد. برای اینکه این دوربین ها عمر طولانی داشته باشند بهتر است از کاورها و پوشش های محافظتی برای آن ها استفاده شود.
ضمنا  فروش و نصب دوربین مداربسته  باید توسط متخصیص این حوزه انجام گردد.
 
چگونگی نصب دوربین های مداربسته جاده برای راهنمایی و رانندگی
دوربین های مداربسته راهنمایی و رانندگی به دلیل کار ویژه ای که انجام می دهند و تمامی تخلفات را به طور کامل و دقیق ثبت و ضبط می نمایند باید در جای مناسب نصب شوند. تعداد و مکان دوربین های مداربسته راهنمایی و رانندگی در خیابان ها و جاده ها بر اساس تجربه مدیران و مهندسان تخمین زده شده است.
در هنگام نصب دوربین های مداربسته ترافیکی باید به این نکته توجه داشت که دوربین به گونه ای نصب شود که تمام بخش های خیابان و تقاطع اطراف را پوشش دهد. دوربین ها باید به صورت مکمل یکدیگر عمل نمایند و میزان همپوشانی در آن ها بسیار کم باشد. علاوه بر این میدان دید در این گونه دوربین ها باید به گونه ای تنظیم شود که کل عرض خیابان را تحت پوشش قرار داده و تصویر برداری کند.
برای تامین برق مورد نیاز در دوربین های مداربسته ترافیکی که در خیابان ها مورد استفاده قرار می گیرد می توان از پنل های خورشیدی استفاده کرد و انرژی مورد نیاز این دوربین ها را از طریق نور خورشید تامین نمود.
 
 چه دوربین هایی جهت کنترل ترافیک مناسب هستند؟   
 
دوربین های مداربسته راهنمایی و رانندگی چه نوع مزایایی دارند؟
دوربین های راهنمایی و رانندگی که در آزادراه ها و بزرگراه ها نصب می شوند این قابلیت را دارند که اطلاعات ضبط شده را با رسانه های خبری مانند رادیو و تلویزیون به اشتراک بگذارند و آن را در قالب گزارش های ترافیکی به رانندگان و مسافران منتقل کنند. از این طریق رانندگان و مسافران می توانند از وضعیت ترافیکی جاده ها باخبر شوند و در جریان اخبار ترافیکی و حوادث جاده ای قرار بگیرند. این قابلیت دوربین های ترافیکی برای رانندگان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و می تواند به آنها کمک کند که مسیر پیش روی خود را به سلامت طی کنند.

چه خطراتی دوربین مداربسته ترافیکی را تهدید می کند؟
یکی از این خطرات آب و هوای محل نصب دوربین ها می باشد. اگر دوربین های مداربسته پلیس ترافیک در معرض شرایط آب و هوایی نامناسب قرار گیرند، می توانند دچار آسیب جبران ناپذیری شوند. این آسیب ها می توانند ناشی از گرما، بارش باران، بارش برف، یخ زدگی و غیره باشند؛ بنابراین پیشنهاد می شود که از دوربین های مداربسته ضد آب و مقاوم مانند IP66 استفاده شود.
از دیگر آسیب هایی که می تواند  دوربین مداربسته  را تهدید کند و باعث خرابی و یا ایجاد آسیب در آنها شود انفجار و آتش سوزی می باشد. همانطور که می دانید در تقاطع های شلوغ و جاده ها این احتمال می رود که تصادفات باعث آسیب به دوربین های ترافیکی شود و در موارد خطرناک تر باعث انفجار آنها گردد. در این گونه موارد بهتر است که از دوربین های مداربسته ضد انفجار استفاده شود تا از خطرات احتمالی که منجر به آتش سوزی و حریق می گردد پیشگیری نمود.
 
منبع:  ariahoshmand.com 

برچسب ها :

دوربین مداربسته

فروش و نصب دوربین مداربسته

دوربین مداربسته کنترل ترافیک