×
لطفاً جهت انتخاب ، بر روی شهر مورد نظر کلیک نمایید

همه چیز درباره لیزر بدن

لیزر موهای زائد روشی برای از بین بردن موهای زائد صورت و بدن در کلینیک زیبایی و لیزر است. این روش دائمی نیست، اما نتایج آن، بیشتر از اصلاح یا اپیلاسیون باقی می ماند. اکثر افراد حدوداً به 6 جلسه درمان نیاز دارند. این روش معمولاً بی خطر است، ولی عوارضی جانبی می تواند شامل سوختگی، زخم یا تغییر رنگ دائمی پوست داشته باشد. اگر مایل هستید همه چیز درباره لیزر بدن بدانید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.
 
همه چیز درباره لیزر بدن  
 

لیزر موهای زائد چیست؟

 لیزر  موهای زائد روشی غیرتهاجمی است، به این معنی که نیازی به بریدگی در پوست شما ندارد. افراد ممکن است این درمان را در هر قسمت هایی از بدن خود دریافت کنند، اما رایج ترین مناطق عبارت اند از:
•    صورت
•    زیر بغل
•    ناحیه بیکنی ( هر ناحیه ای که موهای ناحیه تناسلی رشد می کند)
•    کمر
•    پاها
 

مزیت های لیزر موهای زائد بدن

 
اگر به دنبال مزایای لیزر موهای زائد هستید، احتمالاً در مورد مزایا و معایب دیگر روش های محبوب رفع موهای زائد مانند اپیلاسیون و الکترولیز تحقیق کرده اید.
اکنون همه این درمان ها کاربرد خود رادارند و ممکن است برای افراد و شرایط مختلف مناسب باشند، اما اغلب ما لیزر موهای زائد را به عنوان انتخاب برتر برای افرادی که به دنبال خدمات حذف موهای دائمی هستند توصیه می کنیم.
به عنوان یک خلاصه سریع  لیزر موهای زائد  شامل تکنیکی برای از بین بردن موهای ناخواسته روی بدن یا صورت است. در این روش از پرتوهای نور متمرکز استفاده می شود که بیشتر به عنوان نور لیزر شناخته می شود تا فولیکول های مو را از بین ببرد.
این پرتوها به فولیکول های مو هدایت می شوند که از کیسه های کوچکی در پوست شما تشکیل شده اند که در آن موهای شما رشد می کنند، رنگ دانه درون فولیکول نور لیزر را جذب می کند. این انرژی نور سپس به گرما تبدیل می شود که به فولیکول مو آسیب می رساند یا از بین می برد. پس از لیزر موهای زائد، موهای زائد به مدت طولانی رشد نمی کنند و در برخی موارد به دلیل آسیب هایی که به هر فولیکول مو وارد می شود، دیگر رشد نمی کنند. این پرتوهای لیزر باهدف قرار دادن ملانین (رنگ) موها کار می کنند. درمان اغلب برای افرادی باپوست روشن و موهای تیره مناسب است، اما اگر پزشک از جدیدترین فناوری لیزر موی زائد مانند دستگاه لیزر سه بعدی تریلوژی آیس ما استفاده کند، هنوز هم می توان نتایج باکیفیت را برای سایر افراد به دست آورد.
 
همه چیز درباره لیزر بدن

19مزیت لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد ازنظر علمی ثابت شده است که با مزایای متعددی همراه است، به خصوص زمانی که این روش را با سایر روش های حذف موهای زائد مقایسه کنید. در زیر فهرستی از مهم ترین مزایایی که می توانید از لیزر موی زائد بدن به دست آورید آورده شده است:
 

1. لیزر موهای زائد بسیار سریع است

لیزر موهای زائد به ازای هر سانتی متر مربع از بین بردن موهای زائد به دلیل زمان آماده سازی کم و اثربخشی مداوم (یعنی عدم استفاده چندگانه از موم در یک ناحیه) درواقع یک روش بسیار سریع است که برخی از جلسات آن کمتر از 20 دقیقه طول می کشد. مدت زمانی که طول می کشد تا حد زیادی به اندازه منطقه مورد هدف بستگی دارد. برای مثال، واضح است که برداشتن مو از ناحیه ای مانند پشت شما بسیار بیشتر از برداشتن موهای لب بالایی یا ابروها طول می کشد.
 

2. نتایج طولانی مدت هستند

برخلاف روش های سنتی دیگر برای از بین بردن موها مانند اپیلاسیون، تراشیدن که در آن موها طی چند روز یا چند هفته دوباره رشد می کنند،  لیزر موهای زائد کل بدن  بسیار اثربخش است.  موهایی که به طور موثر با استفاده از لیزر برداشته می شوند، معمولاً برای چند ماه و گاهی حتی سال ها ظاهر نمی شوند. وقتی یا اگر مو دوباره رشد کند، موهای شما نازک تر، روشن تر و همچنین بسیار کمتر دیده می شود. برای برخی از افراد، موها برای همیشه از بین می روند، به این معنی که هرگز دوباره رشد نمی کنند.
 

3. روش بسیار دقیق است

به شرطی که موهای خود را توسط یک تکنسین مجرب و آموزش دیده برداشته باشید، پرتوهای نور هنگام هدف قرار دادن موهای ناخواسته شما با دقت دقیق عمل می کنند. یک درمان حرفه ای همچنین به این معنی است که پوستی که فولیکول مو را احاطه کرده است دست نخورده و بدون آسیب باقی می ماند.
 

4. هیچ یک از ناراحتی یا درد مرتبط با نخ یا اپیلاسیون نیست

 لیزر پوست  ، مانند یک ضربه سریع و داغ است. این نوع درمان در مقایسه با کنده شدن موها از ریشه، قطعاً دردناک تر است و این همان چیزی است که هنگام اپیلاسیون نواحی حساس مانند خط بیکنی شما اتفاق می افتد.
 

5. تقریباً بدون درد

لیزرها در طول سال ها جهش های پیشرفته ای داشته اند و این فناوری همچنان در حال پیشرفت است. درواقع، با جدیدترین لیزرها، در پایان درمان هیچ درد یا ناراحتی طولانی مدتی را تجربه نخواهید کرد، به این معنی که می توانید بدون درد و احساس رضایت داشته باشید.
 

6. آزادی پوشیدن آنچه دوست دارید

وقتی یک رویداد مهم درراه است دیگر لازم نیست نگران آن اصلاح های لحظه آخری و اغلب دردناک باشید. به عنوان مثال، می توانید تاپ های بنددار یا بدون آستین موردعلاقه خود را بپوشید و نگران رشد بیش ازحد موهای زیر بغل خود نباشید. همین حلقه ها برای دامن های موردعلاقه تان و البته سفرهای ساحلی با بیکنی صدق می کند.
 

7. عدم نیاز به از بین بردن موهای خود همیشه زمان بیشتری را برای شما آزاد می کند

تعجب نخواهید کرد اگر بدانید که بسیاری از زنان و مردان برای از بین بردن موهای زائد زمان زیادی را صرف می کنند. وقتی دیگر مجبور نیستید موهای زائد بدن خود را به طور منظم از بین ببرید، ممکن است زمان بیشتری در برنامه روزانه خود پیدا کنید.
 

8. اعتمادبه نفس خود را افزایش دهید

نظافت بی عیب و نقص به طور طبیعی باعث می شود همه احساس بهتری نسبت به ظاهر خود داشته باشند.
 

9. تعطیلات بی دغدغه و بدون مو

لیزر موهای زائد یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای آن تعطیلات در ماه های تابستان انجام دهید. زمانی که می دانید دیگر نیازی به نگرانی در مورد موهای ناخواسته ندارید، راهی را برای شما فراهم می کند تا استراحت کنید و واقعاً از زمان دوری خود لذت ببرید. بااین حال، اگر قصد دارید قبل از تعطیلات بعدی خود، لیزر موهای زائد کل بدن را انجام دهید، مطمئن شوید که چند ماه قبل از زمان آن را انجام داده اید زیرا قرار گرفتن در معرض نور خورشید پس از یکی از این درمان ها توصیه نمی شود.
 

10. پوستی شاداب و صاف

لیزر، پوست شمارا نرم تر و ابریشمی تر می کند. این روش همچنین در بهبود ظاهر پوست و درعین حال افزایش تون ماهیچه ای شما به خوبی عمل می کند.
 

11. کاهش بوی بدن

بسیاری از مشتریان کاهش بوی بدن را به عنوان عجیب بودن موها در عمق فولیکول گزارش می کنند، بویی که باعث چسبیدن باکتری ها به آن می شود، دیگر در دسترس نیست تا باکتری ها روی آن پنهان شوند. زیرا  لیزر درمانی  فولیکول های ریشه را از بین می برد.
 

12. یک تکنیک قابل اعتماد برای از بین بردن موهای زائد

لیزر موی زائد اغلب یک تسکین برای افرادی است که مقادیر زیادی مو دارند و از آن خجالت می کشند. این شامل زنانی می شود که مشکلات تخمدان پلی کیستیک دارند، یا افرادی با عدم تعادل هورمونی و مردانی که موهای پشتشان بسیار بیشتر از آنچه که می خواهند، دارند. برای افرادی که مشکلات مزمن در نظر گرفته می شوند، درمان های مداوم می تواند گران و طاقت فرسا باشد.
 

13. حداقل عوارض جانبی

عوارض جانبی بسیار کمی وجود دارد که در بیشتر موارد در حذف موهای زائد با لیزر بسیار کم است. عوارض جانبی که رخ می دهند معمولاً فقط برای چند روز باقی می مانند.
 

14. مقرون به صرفه

پس از شروع جلسات لیزر موهای زائد کل بدن، دیگر نگران صرف هزینه برای محصولاتی مانند کرم های موبر، تیغ، درمان های گران قیمت موم یا هر روش دیگری که قبلاً برای از بین بردن موهای خود استفاده کرده اید، نخواهید بود. هزینه قبلی ممکن است بیشتر باشد، اما وقتی بی مویی را برای چندین ماه یا حتی سال ها در یک زمان مقایسه می کنید، می توانید مقدار قابل توجهی در هزینه صرفه جویی کنید. شما همچنین می توانید مقدار زیادی از زمان باارزش خود را که برای اپیلاسیون یا اصلاح صرف می کردید، صرفه جویی کنید.
 

15. تعمیر و نگهداری کم

هنگامی که درمان خود را کامل کردید که معمولاً بین 6 تا 10 بار هر 4 تا 6 هفته است، اکثر افراد وارد مرحله "تاچ آپ" می شوند. این معمولاً به این معنی است که شما به درمان های نگهدارنده 2 تا 3 بار در طول یک سال نیاز دارید.
 

16. دیگر موهای زیر روییده وجود ندارد

برخلاف اپیلاسیون، بند انداختن و اپیلاسیون، دیگر نگران موهای زائد ناخوشایند و اغلب دردناک نخواهید بود. همچنین می توانید فراموش کنید که مجبور به مقابله با سوزش تیغ یا سوختگی هستید. حتی اعتقاد بر این است که لیزر موهای زائد باعث بهبود وضعیت دردناک موهای زیرپوستی می شود.
 

17. دیگر منتظر رشد مو نباشید

موهای شما برای انجام لیزر درمانی نیازی به روکش کردن ندارند. درواقع، اکثر کلینیک ها از شما می خواهند که یک یا دو روز قبل از جلسه اصلاح کنید تا از سوزاندن موهای سطحی شما جلوگیری شود. این درنهایت به این معنی است که درحالی که بین هر جلسه منتظر می مانید تا این روش کار کند، همچنین می توانید بدون مو بمانید، برخلاف روشی مانند اپیلاسیون که در آن باید منتظر بمانید تا موها به طول مناسب برسند تا دوباره وکس بزنید.
 
همه چیز درباره لیزر بدن

18. مشخصات ایمنی بالا

استفاده از لیزر پوست ممکن است یک ورزش خطرناک به نظر برسد، اما این شکل از حذف موهای زائد درواقع زمانی که توسط یک تکنسین آموزش دیده و باتجربه انجام شود، بسیار ایمن است. این روش همچنین احتمال بریدگی پوست یا واکنش به یک ماده شیمیایی بد را از بین می برد.
 

19. غیرتهاجمی

اگرچه این درمان در مورد هدف قرار دادن فولیکول های موهای ناخواسته بسیار موثر است، اما غیرتهاجمی نیز هست. همچنین به معنای زمان بهبودی سریع تر و خطرات کمتری است.

خطرات لیزر درمانی

خطرات عوارض جانبی با نوع پوست، رنگ مو، برنامه درمانی و رعایت مراقبت های قبل و بعد از درمان متفاوت است. شایع ترین عوارض لیزر موهای زائد عبارت اند از:
•    تحریک پوست: ناراحتی موقت، قرمزی و تورم پس از لیزر موهای زائد ممکن است. هرگونه علائم و نشانه ها معمولاً در عرض چند ساعت ناپدید می شوند.
•    تغییر رنگ دانه: لیزر موهای زائد ممکن است پوست آسیب دیده را تیره یا روشن کند. این تغییرات ممکن است موقت یا دائمی باشند. روشن شدن پوست در درجه اول افرادی را که قبل یا بعد از درمان از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب نمی کنند و کسانی که پوست تیره تری دارند، تحت تاثیر قرار می دهد.
 
به ندرت، لیزر موی زائد می تواند باعث ایجاد تاول، پوسته پوسته شدن، زخم یا سایر تغییرات در بافت پوست شود. سایر عوارض جانبی نادر عبارت اند از سفید شدن موهای درمان شده یا رشد بیش ازحد مو در اطراف مناطق تحت درمان، به ویژه در پوست های تیره تر.
لیزر درمانی برای پلک ها، ابروها یا نواحی اطراف به دلیل احتمال آسیب شدید چشم توصیه نمی شود.

بهترین دستگاه های لیزر موهای زائد که در کلینیک لیزر استفاده می شود

دستگاه های لیزر موهای زائد بدن متفاوتی در بازار وجود دارد. با این همه گزینه، چگونه  دستگاه لیزر مو  زائد مناسب خود را پیدا می کنید؟
در زیر یک بحث عمیق در مورد پنج نوع از رایج ترین سیستم های حذف موهای زائد وجود دارد:
 
همه چیز درباره لیزر بدن

 1. دستگاه لیزر روبی (694 نانومتر)

لیزر روبی اولین دستگاه لیزر موهای زائد است که به بازار عرضه شده است. با توجه به قدمت لیزر روبی، تحقیقات قابل توجهی برای حمایت از اثربخشی آن وجود دارد. بااین حال، بسیاری از ارائه دهندگان لیزر روبی را قدیمی می دانند (این لیزر در سال 1960 توسعه یافت) و دستگاه های لیزر فعلی بیشتری را انتخاب می کنند زیرا لیزر از زمان انتشار اولیه به روز نشده است.
لیزر روبی یک پرتو قرمزرنگ ساطع می کند و طول موج 694 نانومتر تولید می کند که ملانین (رنگ دانه قهوه ای) موجود در فولیکول مو را هدف قرار می دهد. یاقوت سرخ ، روی پوست رنگ پریده و موهای تیره بهتر عمل می کند. این لیزر روی موهای روشن (بلوند، قرمز یا خاکستری) موثر نیست. با توجه به سرعت جذب لیزر ملانین (رنگ دانه پوست)، روبی برای استفاده در پوست های تیره تر ایمن نیست زیرا می تواند باعث بدرنگی شود. یاقوت همچنین دارای تکرار آهسته ای است به این معنی که درمان های لیزری با این دستگاه نسبت به سایر دستگاه های رفع موهای زائد به زمان درمان بسیار طولانی تری نیاز دارند. درنتیجه لیزر روبی فقط برای نواحی کوچک پوست مناسب است.

مزایا: چندین دهه داده های ایمنی.
معایب: این دستگاه لیزر فقط برای پوست های رنگ پریده قابل استفاده است. زمان درمان بسیار طولانی است، بنابراین فقط می توان نواحی ریز را درمان کرد. ارزان است زیرا دستگاه قدیمی تر است.
دستگاه های روبی رایج:
 EpiPulse Ruby، Palomar، RubyStar

 همه چیز درباره لیزر بدن
 

2. دستگاه لیزر IPL

IPL مخفف "نور پالسی شدید" است. اگرچه IPL از نظر فنی یک لیزر نیست، اما اغلب در زیبایی برای از بین بردن موهای ناخواسته استفاده می شود. این دستگاه لیزر مو از یک پالس یا فلاش نور شدید، مرئی و با طیف گسترده استفاده می کند. IPL مانند لیزر، ملانین موجود در مو را هدف قرار می دهد تا فولیکول را تخریب کند. IPL شباهت هایی با درمان های لیزری دارد، زیرا هر دو از نور برای گرما برای آسیب رساندن به اهداف خود استفاده می کنند. کاندیدهای خوب برای حذف موهای زائد IPL دارای پوست کم رنگ و موهای تیره هستند. IPL برای پوست برنزه ایمن نیست زیرا از نور طیف گسترده ای استفاده می کند که تمام انواع ساختارهای پوست را هدف قرار می دهد (برخلاف لیزر که تمرکز فوق العاده ای روی تمرکز گرما در فولیکول ها دارد). IPL همچنین دارای سرعت پوشش پایین و هندپیس حجیم است، بنابراین به ندرت برای رفع موهای زائد استفاده می شود. بااین حال، همچنان یک وسیله محبوب و موثر برای از بین بردن لکه های قهوه ای و قرمزی صورت است.

مزایا: دستگاه بسیار رایجی است که تقریباً در هر مطب پوست یافت می شود.  بهترین لیزر  برای از بین بردن کک ومک و لکه های قهوه ای است.
معایب: عدم استفاده از پرتو لیزر و گرما می تواند به ساختارهای دیگر پوست علاوه بر فولیکول مو آسیب برساند. برای افراد برنزه یا تیره تر قابل استفاده نیست.
دستگاه های رایج IPL:
Aculight، Epilight، PhotoDerm، Quantum، Vasculight، Alma

 
 

3. دستگاه لیزر الکساندرایت (755 نانومتر)

 لیزر الکساندرایت  پرکاربردترین لیزر موجود در بازار است، زیرا بسیار سریع و بسیار موثر است. الکساندرایت (به اختصار "الکس") به دلیل سرعت تکرار پالس لیزری سریع و اندازه نقاط درمان بزرگ تر می تواند درمان های سریعی را در مناطق بزرگ بدن ارائه دهد. الکس برای بیمارانی که پوست روشن تا زیتونی دارند موثرترین و ایمن ترین است، زیرا لیزر رنگ دانه قهوه ای را به خوبی هدف قرار می دهد. پالس های لیزر سریع هستند که ممکن است کمی ناراحتی بیشتری برای بیمار ایجاد کند اما همچنان بسیار محبوب است زیرا زمان درمان بسیار سریع تر است. دستگاه های جدید الکساندرایت برای کاهش ناراحتی و بهبود تجربه بیمار در دستگاه های خنک کننده تعبیه شده اند. متاسفانه به دلیل قدرت لیزر در برابر رنگ های قهوه ای،  لیزر الکس  را نمی توان روی پوست های تیره استفاده کرد، زیرا باعث سوختگی، بدرنگی و جای زخم می شود.

مزایا:  لیزر با دستگاه الکس  برای از بین بردن مو بسیار کارآمد است. سرعت تکرار سریع بازمان درمان سریع و بدون درد است.
معایب: آخرین فناوری به معنای گران تر بودن است.
دستگاه های رایج لیزر الکساندرایت:
 Candela GentleLase، EpiTouch Plus، Cynosure Apogee، Deka Motus Axe
 
همه چیز درباره لیزر بدن

4. دستگاه لیزردایود (810 نانومتر)

FDA (سازمان غذا و دارو) دو طول موج را تایید کرده است که می توانند برای کاهش موهای زائد لیزری در پوست های تیره تر ازجمله دستگاه های لیزر دایود (810 نانومتر) و Nd: YAG (1064 نانومتر) استفاده شوند. دستگاه  لیزر دایود  یک سیستم لیزر موهای زائد جدیدتر است به این معنی که تحقیقات کمتری برای نشان دادن ایمنی و اثربخشی طولانی مدت در آن وجود دارد. دایود طول موج هایی تولید می کند که به عمق فولیکول مو نفوذ می کند. نفوذ عمیق لیزر در انواع پوست های تیره تر ایمن تر است زیرا انرژی تولیدشده توسط لیزر قادر به تمرکز درجایی که رنگ دانه در پوست وجود دارد، نیست.

دستگاه های رایج لیزر دایود:
 Apex، Epistar، F1 Diode، LaserLite، LightSheer، MeDioStar، SLP، SopranoXL
 
همه چیز درباره لیزر بدن

5. دستگاه لیزر Nd:YAG (1064 نانومتر)

لیزر با طول موج بلندتر Nd:YAG (گارنت آلومینیوم ایتریوم دوپ شده با نئودیمیم) جدیدترین شکل  لیزر موهای زائد بدن  است و به دلیل کاهش پراکندگی و نفوذ عمیق نور لیزر، استاندارد طلایی ایده آلی برای درمان بیمارانی باپوست تیره تر محسوب می شود. Nd: لیزرهای یاگ طول موج هایی تولید می کنند که به عمق فولیکول مو نفوذ می کند. نفوذ لیزر YAG در انواع پوست های تیره تر ایمن تر است زیرا انرژی تولیدشده توسط لیزر نمی تواند درجایی که رنگ دانه در پوست وجود دارد متمرکز شود. همچنین، مدت زمان پالس کوتاه تر می تواند با لیزر Nd: YAG با خیال راحت تر از دایود استفاده شود. این یک مزیت اضافی در هنگام برخورد با موهایی است که ریزتر هستند. مدت زمان کوتاه تر نبض، امکان درمان سریع در مناطق بزرگ بدن را فراهم می کند.

مزایا: این دستگاه ایمن ترین لیزر برای رفع موهای زائد تاکنون است. دارای سرعت تکرار سریع بازمان درمان سریع می باشد. جامعه پوست بر این توافق است که این دستگاه بهترین لیزر برای همه بیماران با پوست برنزه یا تیره تر می باشد.
معایب: جدیدترین فناوری به معنای گران تر بودن است.
دستگاه های Nd:YAG رایج:
Cynosure Elite، Candela، Cutera Excel، GentleYAG، Lyra، Medlite IV، Sciton
 

لیزر موهای زائد بانوان

اگر به دنبال راه حلی طولانی مدت برای رشد موهای صورت یا بدن خود هستید، لیزر موهای زائد گزینه ایده آلی است.
 
همه چیز درباره لیزر بدن

برخی از درمان های رایج لیزر موهای زائد بانوان

صورت، لاله گوش، گردن، خط ناف، نوک سینه ها، زیر بغل، دست وپا، خط مایو، کمر، شانه ها و بیکنی معمولا برای  لیزر موهای زائد بانوان  انتخاب می شود.

لیزر موهای زائد آقایان

تعداد زیادی از مردان که مصمم به خلاص شدن از شر موهای زائد هستند، به این راه حل ایمن و علمی روی می آورند تا ظاهری تمیز و صیقلی به آن ها ارائه دهند. لیزر موهای زائد در مرکز لیزر روشی است که در آن یک پرتو نور خاص فولیکول را هدف قرار می دهد و چرخه تولیدمثل مو را بدون آسیب رساندن به پوست غیرفعال می کند.
 
 همه چیز درباره لیزر بدن
 
 لیزر موهای زائد آقایان  ، برای مردان علاقه مند به رفع موهای زائد بدن، رفع موهای زائد صورت، رفع موهای زائد پشت یا حذف دائمی موهای سینه ایدئال است.
 

•    لیزر موهای زائد پشت و شانه

تراشیدن کمر پیچیده است و اپیلاسیون آن دردناک است. لیزر، موهای زائد را در ریشه از بین می برد، بنابراین عواقب موهای زائد یا لکه های لکه دار را نخواهید داشت، فقط تا آخر عمر پوست را به طور مداوم نرم کنید. با ابزارهای آرایشگری و وسایل ارزان قیمت خداحافظی کنید و به آینده بدون موی خود سلام کنید.
 

•    لیزر موهای زائد سینه و معده

قفسه سینه یا معده پر مو می تواند ناراحت کننده باشد. شمارا گرم می کند و پوشیدن پیراهن های کوتاه را سخت می کند. کار زمان بر اصلاح می تواند باعث بریدگی، سوختگی یا موهای زیرپوستی شود و یک روز ساده در استخر را به کابوس تبدیل کند.
وقت آن است که یک راه حل دائمی داشته باشید تا دیگر هرگز اصلاح نکنید. با لیزر موهای زائد، می توانید روز خود را بدون اینکه موهای زائد شمارا از داشتن شکم یا قفسه سینه تمیز و بدون موهای بدن تا آخر عمر بازدارند، شروع کنید. اجازه ندهید موها همچنان آزاردهنده باشند یا روزهای شما را سنگین کنند، راه حل شما برای صاف کردن فرا رسیده است.
 

•    لیزر موهای زائد گردن، صورت، ابرو، گوش

در زمان خود صرفه جویی کنید و هرگز دوباره اصلاح نخواهید کرد زیرا یک صورت و گردن تمیز و شاداب درنهایت امکان پذیر است.

•    لیزر موهای زائد مردانه سایر نواحی بدن

لیزر موهای زائد در تمام بدن عمل می کند. بازوها و پاها، چانه و گردن. سایر نواحی عبارت اند از: باسن، زیر بغل، بیکنی و پا.
 
همه چیز درباره لیزر بدن

اقدامات احتیاطی قبل از لیزر

•    قبل از اقدام به لیزر موهای زائد در کلینیک لیزر، باید حداقل 6 هفته قبل از درمان، کندن، اپیلاسیون و الکترولیز را محدود کنید.
•    همچنین به شما توصیه می شود تا 6 هفته قبل و بعد از درمان از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید. قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند  لیزر موی زائد  را کم اثر کند و احتمال عوارض را افزایش دهد.
•    مطمئن شوید که تنظیمات را بررسی کرده و یک پرتو ضربان دار را امتحان کنید تا مشخص شود که آیا عوارض جانبی ناخواسته رخ می دهد یا خیر.
اقدامات احتیاطی پس از لیزر درمانی
•    به شما توصیه می شود از کمپرس های یخ سرد یا برخی از ژل های خنک کننده در ناحیه پوستی که تحت لیزر قرارگرفته است برای کاهش قرمزی یا ناراحتی در صورت وجود استفاده کنید.
•    پس از لیزر درمانی نیز توصیه می شود برای چند هفته از پوست خود با ضد آفتاب محافظت کنید.
•    چند هفته پس از درمان برای ریزش موی احتمالی آماده باشید. نتیجه واقعی ممکن است در آن زمان دیده شود.
 

بهترین سن برای لیزر موهای زائد چه سنی است؟

خوشبختانه، هیچ سنی وجود ندارد که مشخصا برای انجام این درمان مناسب باشد. چه 19 ساله یا 90 ساله باشید، می توانید برای از بین بردن موهایی که نمی خواهید، سود ببرید. ازآنجایی که این درمان کاملاً بی خطر است، واقعاً هیچ نگرانی در مورد سن وجود ندارد.
بهترین سن برای درمان، سنی است که برای اولین بار متوجه موهای زائد می شوید و به دنبال راه هایی برای مقابله با آن هستید. اما نگرانی در مورد موهای ناخواسته می تواند در زمان زندگی متفاوت باشد.
در اینجا برخی از ملاحظات مبتنی بر سن آورده شده است:

•    موهای ناخواسته و نوجوانان

بسیاری از نوجوانان یا معتقدند یا ممکن است به آن ها گفته شده باشد که موهای ناخواسته، به آرامی رشد خواهند کرد. متاسفانه این مورد به ندرت اتفاق می افتد. به طورمعمول، موهای ناخواسته ای که در سال های نوجوانی ظاهر می شوند، باگذشت زمان بدتر می شوند.
اگر موهایتان ضخیم تر از آنچه که فکر می کنید، رشد می کنند یا در مکان هایی که نمی خواهید رشد می کنند، لیزر درمانی بهترین گزینه برای شماست. بااین حال، مهم است که ابتدا بفهمیم بهترین سن برای لیزر موهای زائد چه سنی است. بسته به سن شما، ممکن است برای درمان به رضایت والدین خود نیاز داشته باشید، اما در غیر این صورت هیچ محدودیتی وجود ندارد.
بدانید چه چیزی پشت رشد بیش ازحد موهای شماست.
اگر شما زن هستید و رشد موهای تیره و ضخیم را تجربه می کنید، ممکن است به اختلالی به نام PCOS یا سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا باشید. این اغلب با رشد مو در صورت و سینه ظاهر می شود. اگر به PCOS مشکوک هستید، مهم است که با پزشک صحبت کنید. لیزر موهای زائد برای این موارد موثر نیست، اگرچه مطمئناً بهتر از قبل می شود. مهم تر از همه، ممکن است برای بهبود سلامت کلی خود به مداخلات پزشکی دیگری نیاز داشته باشید.

•    موهای ناخواسته و بزرگسالان جوان

اگر در سال های پرمشغله 20 و 30 سالگی خود زندگی می کنید، لیزر موهای زائد می تواند زمان زیادی را برای شما صرفه جویی کند و همچنین از شر موهای زائد خود خلاص شوید. زمانی که ما جوان تر هستیم، معمولاً زمان زیادی برای کندن و اصلاح وجود دارد، اما این امر با افزایش سن و مسئولیت های بزرگ تر سخت تر می شود. بنابراین این می تواند بهترین سن برای لیزر موهای زائد برای امتحان کردن باشد.
بسیاری از جنبه های کوچک مراقبت از خود می توانند با ایجاد مشکل در شغل یا خانواده رو به رشد از بین بروند. حتی بدتر از آن، اگر برای خلاص شدن از شر موهایی که نمی خواهید تلاش می کنید، عزت نفس می تواند عقب بماند. بااین حال، هنگامی که این موها از بین رفت، عزت نفس و اعتمادبه نفس در هر زمینه ای از زندگی افزایش می یابد.

•    موهای ناخواسته و افراد مسن

افزایش سن، مشکلات و تغییرات اجتناب ناپذیری را برای پوست شما به ارمغان می آورد. موهای ناخواسته ممکن است ظاهر شوند و حتی موهایی که قبلاً مقابله با آن ها سخت نبود، یا شاید حتی شمارا آزار نمی داد، می توانند بار بزرگ تری یا آخرین نی از ناامیدی ظاهر شما شوند.
حتی بدتر از آن، برخی از چیزهایی که ممکن است درگذشته موثر بوده باشند، می توانند با افزایش سن مشکل ایجاد کنند. برای مثال، اصلاح ممکن است شروع به تحریک پوست کند. بی سابقه نیست که کسی به کرم موبر که قبلاً هرگز او را آزار نمی داد، حساسیت پیدا کند. پوست نازک تر می تواند اپیلاسیون و کندن را دردناک تر کند. اگر هر یک از این موارد برای شما صادق است، ممکن است اکنون زمان مناسبی برای لیزر موهای زائد باشد.
 
همه چیز درباره لیزر بدن

لیزر موهای زائد راچه کسانی می توانند انجام دهند؟

هر فردی که موهای زائد بدن داشته باشد و واجد شرایط باشد می تواند لیزر موهای زائد را انجام دهد. این روش معمولاً یک عمل زیبایی در  کلینیک لیزر  است. ممکن است ظاهر یا تصویر شمارا بهبود بخشد. بسیاری از افراد نیز ترجیح می دهند که مرتباً اصلاح نکنند.
گاهی اوقات رشد موهای زائد ناشی از:
•    هیرسوتیسم، زمانی که زنان در مناطقی که مردان معمولاً دارای مو هستند، موهای تیره یا ضخیم دارند.
•    هیپرتریکوزیس، زمانی که مردان یا زنان موهای زائد در هر نقطه از بدن خود دارند.
این شرایط ممکن است نتیجه موارد زیر باشد:
•    برخی داروها، ازجمله استروئیدهای آنابولیک و قرص های ضدبارداری.
•    عدم تعادل هورمونی، به ویژه افزایش سطح تستوسترون یا آندروژن.
•    اختلالات ارثی، بیماری هایی که از طریق ژن ها از والدین به فرزندان منتقل می شوند.
•    سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS).
•    تومورهایی که هورمون تولید می کنند.
لیزر موهای زائد بدن برای افرادی که موهای ضخیم، تیره و پوست روشن دارند موثرتر است. تضاد بین رنگ پوست و رنگ مو باعث می شود موها گرما را راحت تر جذب کنند. ممکن است برای افرادی که پوست تیره یا موهای بلوند، خاکستری، سفید یا قرمز دارند، به خوبی کار نکند.

لیزر موی زائد را چه کسانی نباید انجام دهند؟

قبل از انجام لیزر موهای زائد در  مرکز لیزر  با پزشک صحبت کنید. ممکن است لازم باشد از این روش اجتناب کنید اگر:
•    حامله هستید.
•    داروهای خاصی مانند درمان آکنه مصرف می کنید.
•    افرادی که تب خال تناسلی دارید یا مستعد ابتلا به تب خال هستید.
•    اگر زخم های کلوئیدی (برجسته) داشته باشید.
•    سرطان پوست داشته یا دارید.

در حین لیزر موهای زائد چه اتفاقی می افتد؟

لیزر موهای زائد شامل چندین مرحله است. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما:
•    منطقه را تمیز می کند.
•    به شما عینک یا عینک محافظ می دهد تا در طول عمل استفاده کنید. مراقب بهداشتی شما همچنین از عینک محافظ استفاده می کند.
•    پوست شمارا با لیزر درمان می کند. ممکن است شبیه یک سری نیش باشد. برخی از مردم آن را به عنوان یک نوار لاستیکی که به پوست آن ها می چسبد توصیف می کنند.
عمل شما ممکن است چند دقیقه یا تا یک ساعت طول بکشد. این بستگی به اندازه ناحیه تحت درمان دارد. ممکن است بوی دود و سوزش مو را حس کنید. این طبیعی است و موها به دوراز حرارت لیزر می سوزند.

بعد از لیزر موهای زائد چه اتفاقی می افتد؟

پوست شما ممکن است بعد از لیزر موهای زائد قرمز، متورم و کمی دردناک باشد. می توانید در ناحیه تحت درمان از کمپرس سرد استفاده کنید. ناحیه تحت درمان را در معرض نور مصنوعی یا نور طبیعی خورشید قرار ندهید.

آیا می توانم لیزر موهای زائد را در خانه انجام دهم؟

برخی از دستگاه های لیزر موی زائد، برای استفاده خانگی تائید شده است. بدون نظارت یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی باتجربه، خطر استفاده نادرست یا آسیب افزایش می یابد. اگر لیزر موهای زائد را در خانه انجام می دهید از عینک های محافظ و احتیاط شدید استفاده کنید.

چه زمانی بعد از لیزر موهای زائد نتیجه را می بینم؟

احتمالاً بلافاصله پس از درمان نتایج را خواهید دید. اما نتایج از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است. رنگ و ضخامت موهای شما، ناحیه تحت درمان، نوع لیزر استفاده شده و رنگ پوست شما همگی بر روی نتایج تاثیر می گذارند. شما می توانید انتظار کاهش 10 تا 25 درصدی مو را پس از اولین درمان داشته باشید.
پس از 4 تا 6 جلسه لیزر موهای زائد، 90 درصد افراد دچار ریزش موی نیمه دائمی شده اند. اگر موهای شما دوباره رشد می کند، می توانید از درمان های تکمیلی استفاده کنید. درهرصورت، موهایی که دوباره رشد می کنند همیشه ظریف تر و کم رنگ تر هستند.
 
همه چیز درباره لیزر بدن

چه مدت قبل از اینکه موها دوباره شروع به رشد کنند؟

برای تعیین اینکه چقدر طول می کشد تا موهای شما دوباره رشد کند، ممکن است درک الگوی رشد مو کمک کند.

مراحل رشد مو

موها چهار مرحله رشد را طی می کنند:
•    آناژن، مرحله رشد
•    کاتاژن، مرحله انتقالی
•    تلوژن، مرحله استراحت
•    اگزوژن، مرحله ریزش
در هر زمان، شما موهایی دارید که هر چهار مرحله را طی می کنند. لیزر موهای زائد با تبخیر موهای موجود در زیرپوست و در ریشه کار می کند. به همین دلیل، فقط می تواند موها را در طول آناژن یا مرحله رشد هدف قرار دهد. به همین دلیل است که برای رسیدن به تمام موهایی که در یک نقطه خاص رشد می کنند، چندین درمان، بافاصله از هم، لازم است.
 
همه چیز درباره لیزر بدن  
 

رشد مجدد مو  روی بدن

در طول دوره لیزر درمانی، موها را مشاهده خواهید کرد. برخی از این ها رویش مجدد است، اما بیشتر آن موهایی است که هنوز درمان نشده اند. هنگامی که دوره درمانی شما کامل شد، ممکن است تا سال ها شاهد رشد مجدد نباشید.
بر روی بدن، لیزر موهای زائد ممکن است نتایج دائمی یا بسیار طولانی مدت ارائه دهد. باگذشت زمان، هر مویی که دوباره رشد می کند باید بسیار کم و ریز باشد.

رشد مجدد مو روی صورت

در صورت، لیزر موهای زائد معمولاً دائمی نیست، اما ممکن است طولانی مدت باشد.
برخی از افراد گزارش می دهند که پس از 10 سال یا بیشتر، هیچ مویی برنمی گردد. برخی دیگر زودتر رشد مجدد را تجربه می کنند و برای جلوگیری از موهای ناخواسته به درمان های لمسی سالانه تکیه می کنند.

آیا موها در قسمت های خاصی از بدن یا صورت سریع تر رشد می کنند؟

پس از لیزر موهای زائد، موهای زائد در چانه، گردن و سایر نواحی صورت به احتمال زیاد رشد می کنند.
این ممکن است تا حدی به دلیل نوسانات هورمونی و فعال شدن مجدد فولیکول های مو توسط آندروژن ها، مانند دهیدرواپی آندروسترون (DHEA) و تستوسترون باشد.
در برخی از زنان، رشد مجدد مو در چانه، گردن، لب بالایی و سوزش پهلو ممکن است هم زمان با یائسگی باشد، زمانی که سطح استروژن کاهش می یابد. رشد مجدد مو در بدن نیز امکان پذیر است. در برخی افراد، ممکن است بیشتر روی بازوها، پاها یا قفسه سینه رخ دهد تا روی خط بیکنی، معده یا زیر بغل. وقتی موها دوباره روی بدن رشد می کنند، معمولاً کم و بسیار ظریف هستند.
در موارد نادر، لیزر موهای زائد ممکن است باعث رشد مجدد موهای ضخیم تر و تیره تر در ناحیه مجاور ناحیه تحت درمان شود. این وضعیت به عنوان هیپرتریکوز پارادوکسیکال شناخته می شود. هیپرتریکوز متناقض می تواند در هر نقطه از صورت یا بدن رخ دهد.

رنگ مو یا پوست فرقی می کند؟

رنگ مو یا پوست شما ممکن است تعیین کند که لیزر درمانی در ابتدا چقدر برای شما موثر است، اما تاثیری بر سرعت رشد موهای شما پس از تکمیل درمان ندارد. در حال حاضر، لیزر موهای زائد برای موهای بور، سفید یا خاکستری موثر در نظر گرفته نمی شود.

آیا لیزر موهای زائد برای زنان باردار بی خطر است؟

بسیاری از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی توصیه می کنند که در دوران بارداری لیزر موهای زائد انجام ندهید. لیزر موهای زائد بی خطر است، اما در حال حاضر هیچ مطالعه طولانی مدتی وجود ندارد که اثرات لیزر موهای زائد را بر روی کودکان متولد نشده تجزیه وتحلیل کند. به همین دلیل، بهتر است محتاط عمل کنید. بهتر است برای شروع درمان لیزر موهای زائد تا بعد از زایمان صبر کنید.

آیا جلسات مکرر لیزر درمانی درنهایت مانع از رشد مو می شود؟

لیزر پوست اغلب دربسته های چهار جلسه یا بیشتر فروخته می شود. ممکن است برای از بین بردن کامل رشد مو به 12 درمان یا بیشتر نیاز داشته باشید.
 
همه چیز درباره لیزر بدن

نتایج لیزر موهای زائد چقدر ماندگار خواهد بود؟

اکثر بیماران برای ماه ها یا حتی سال ها بدون مو می مانند. هنگامی که برخی از موها دوباره رشد می کنند، احتمالاً کمتر قابل توجه خواهند بود. برای اینکه ناحیه عاری از مو باشد، بیمار ممکن است به لیزرهای نگهدارنده نیاز داشته باشد.

کلام آخر:

لیزر موهای زائد یک روش طولانی مدت برای از بین بردن موهای زائد صورت و بدن در  کلینیک زیبایی و لیزر  است. برخی افراد نتایج دائمی را بیشتر در بدن رخ می بینند تا روی صورت. نوسانات هورمونی نیز می تواند در رشد مجدد مو برای برخی افراد نقش داشته باشد. گرمای لیزر موها و فولیکول های آن را از بین می برد. ممکن است نتیجه آن دائمی نباشد، اما نتایج بیشتر از کندن، موچین یا اپیلاسیون دوام دارند. اکثر افراد به درمان های متعدد نیاز دارند. لیزر درمانی را می توان بدون هیچ گونه عوارض جانبی یا آسیبی در اکثر قسمت های بدن به طور ایمن استفاده کرد. فقط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی باتجربه باید این روش را انجام دهد.

منابع:
 https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/21757-laser-hair-removal 
 https://www.aad.org/public/cosmetic/hair-removal/laser-hair-removal-faqs 
 https://www.richfeel.com/laser-facial-hair-removal 
 https://laserbymonica.com/facial-laser-hair-removal-pros-cons 
 https://slkclinic.com/slk-blog/what-is-the-best-professional-laser-hair-removal-machine 


برچسب ها :

لیزر موهای زائد

لیزر