مزایا و معایب خیاطی بدون الگو

تصور کنید لباسی را در یک فروشگاه گران قیمت می بینید که اندازه شما نیست، یا نمی توانید هزینه آن را پرداخت کنید. اینجاست که در ذهنتان می آید که اگر با اصول خیاطی بدون الگو آشنا بودم، می توانستم آن را برای خود طراحی کنم و بدوزم. اما باید در نظر بگیرید که هر کاری اصولی دارد و تنها شرکت در دوره های آموزش  دوخت لباس بدون الگو  شما را در این راه تبدیل به یک فرد حرفه ای نمی کند. در این مقاله از همراه خیاط با ما باشید تا شما را با ترفندهای یک خیاطی ساده و بدون الگو آشنا کنیم:
 
  مزایا و معایب خیاطی بدون الگو 
 
خیاطی بدون الگو چیست؟
همه ما با مراحل دوخت یک لباس آشنا هستیم. اگر حتی هیچگونه آشنایی با حرفه خیاطی نداشته باشیم، دیده ایم که پس از اندازه گیری، الگوی لباس را طبق متدهای مختلف خیاطی روی کاغذ الگو پیاده می کنند و پس از آن الگو را روی پارچه پهن کرده و طبق آن عملیات برش و دوخت را انجام می دهند. اما در یادگیری اصول خیاطی بدون الگو، این مراحل کمی متفاوت است. در واقع تعریف  خیاطی  بدون الگو در یک جمله، خلاص شدن از رسم الگوهای کاغذی است. در این روش شما دیگر ترسیم هایی با اعداد و ارقام پیچیده روی کاغذ الگو ندارید و الگو را مستقیما روی پارچه پیاده می کنید. افرادی که از این روش استفاده می کنند عبارتند از:
- افرادی که در خیاطی بسیار حرفه ای هستند و به الگوکشی خود مطمئن بوده و می توانند با متد خاصی الگو را بدون نقص روی پارچه پیاده کنند.
- افراد مبتدی که علاقه دارند در کلاس های خیاطی بدون الگو شرکت کرده و  لباس های مورد نیاز خود را بدون صرف وقت برای الگوکشی، با طراحی الگو روی پارچه یا روبر کردن از لباس های قدیمی بدوزند.

خیاطی بدون الگو بهتر است یا با الگو
هر کدام از متدهای خیاطی برای افراد مزایا و معایبی دارد. مضاف بر اینکه این روش ها به طور مداوم در حال پیشرفت و تکمیل هستند. حتی شیوه های جدید خیاطی نیز روز به روز زیاد می شوند. بنابراین تا به امروز کسی نتوانسته به یکی از روش های آموزش خیاطی عنوان بهترین متد را بدهد. این در مورد آموزش دوخت لباس بدون الگو نیز صدق می کند. ممکن است خیلی از افراد با این روش راحت باشند و علاقه زیادی به دوخت لباس بدون الگو داشته باشند. ولی برای برخی دیگر ناکارامد است. بنابراین بگذارید پیش از اینکه شما را با اصول اولیه خیاطی بدون الگو کنیم، دقیق تر به بررسی این روش دوخت لباس بپردازیم.
 
مزایای خیاطی بدون الگو
این روش علاوه بر حذف الگو کشی روی پارچه، مزایای دیگری نیز دارد. اگر شما هم از علاقه مندان این روش در یادگیری خیاطی هستند، با ما باشید تا پیش از آشنایی با اصول  خیاطی بدون الگو ، شما را با مهمترین مزیت های آن آشنا کنیم:
- با طی کردن دوره آموزش خیاطی بدون الگو، نیاز به شرکت در کلاس های مختلف برای دوخت انواع لباس ندارید.
- با یادگیری اصول خیاطی بدون الگو دست شما در تغییراتی که دوست دارید به لباس بدهید بازتر است.
- معمولا سرعت دوخت لباس با این روش به دلیل حذف یکی از مراحل بیشتر است.
- قدرت خلاقیت و تصویرسازی شما با به کار گیری این روش بیشتر می شود.
 
 مزایا و معایب خیاطی بدون الگو  
 
معایب خیاطی بدون الگو
بسیاری از افراد بدون تحقیق در مورد اصول اولیه خیاطی و شیوه های مختلف آن، در کلاس های متعدد ثبت نام می کنند و پس از صرف وقت بسیار متوجه معایب آن می شوند. همین امر باعث می شود به طور کلی یادگیری این حرفه را کنار بگذارند. به طور مثال درست است که آموزش خیاطی ساده بدون الگو طرفداران زیادی دارد، اما باید از پیش در مورد معایب آن مطالعه داشته باشید تا پس از بررسی کامل، به یادگیری اصول خیاطی بدون الگو مشغول شوید. در ادامه به شرح برخی از آن ها می پردازیم:
- الگو کشی افراد مبتدی در این کار دقیق نیست و لباس به طور کامل روی اندام فرد دوخته نمی شود.
- بر خلاف متدهای دیگر خیاطی که تعداد دفعات پرو کم است، در بکارگیری اصول خیاطی بدون الگو به دلیل دوخته شدن لباس روی بدن، فرد بارها باید لباس را پرو کرد.
- اگر شما در این کار حرفه ای نباشید نمی توانید لباس هایی مانند کت و دامن یا لباس های مجلسی را با این روش بدوزید.
- در آموزش خیاطی ساده و بدون الگو، امکان خراب شدن لباس و حدر رفتن پارچه بسیار زیادتر از روش های دیگر در آموزش خیاطی است.

آموزش اصول خیاطی بدون الگو
حال که با مزایا و معایب این روش آشنا شدید بهتر است قصدتان از یادگیری خیاطی را نیز در ذهن مرور کنید و پس از آن برای شرکت در کلاس های آموزش اصول خیاطی بدون الگو تصمیم بگیرید. به طور مثال اگر دوست دارید لباس های ساده ای را برای خود تهیه کنید و فرصت شرکت در کلاس های خیاطی را هم ندارید، می توانید با یادگیری ترفندهای خیاطی بدون الگو به مقصد خود برسید. اما برای تبدیل شدن به یک خیاط ماهر و راه انداختن کسب و کار خوب، استفاده از این روش به تنهایی کارساز نیست. در هر صورت ما در ادامه شما را با نکاتی آشنا می کنیم که اصول اولیه یادگیری خیاطی بدون الگو هستند و بدون در نظر گرفتن آن ها پیشرفت در این مسیر تقریبا غیر ممکن است:
 
یادگیری مقدمات، پیش از آشنایی با اصول خیاطی بدون الگو
هیچکدام از متدهای مختلف خیاطی نمی توانند برای شما معجزه کنند. اگر شما طریقه صحیح کوک زدن، بستن پنس ها، دوخت زیپ و دکمه، چگونگی کار با چرخ خیاطی و اورلوک یا کاربرد انواع پارچه را ندانید، حتی اگر از بهترین روش های  آموزش خیاطی  نیز استفاده کنید نمی توانید لباس مناسبی بدوزید. گرچه بهتر این است که در این کار حرفه ای باشید، اما لازم نیست در تمام دوره های خیاطی شرکت کنید. پس بهتر است در مرحله اول، اصول ابتدایی خیاطی را یاد گرفته و سپس شروع به امتحان کردن شانس خود در یادگیری اصول خیاطی بدون الگو کنید.
 
  مزایا و معایب خیاطی بدون الگو 
 
آشنایی با اصطلاحات خیاطی
اگر شما با خیاطی آشنایی دارید برای شروع یادگیری اصول خیاطی بدون الگو آماده هستید. اما اگر می خواهید تازه پا در این عرصه بگذارید بهتر است با اصطلاحات خیاطی آشنا شوید. به طور مثال از آنجایی که برای استفاده از این روش باز هم نیاز به اندازه گیری دارید، اگر با اصطلاحات اندازه گیری در خیاطی آشنا نباشید، اندازه گیری طول سینه، قد باسن، کارور پشت و جلوی شما دقیق نیست و در نتیجه الگوی بالاتنه و آستین شما به طور کامل اشتباه کشیده می شود.
 
تهیه لوازم برای یادگیری اصول خیاطی بدون الگو
درست است که این یک روش ساده در این حرفه است، اما به هر حال شما برای شروع به وسایلی نیاز دارید تا بتوانید با استفاده از آن ها کارتان را پیش ببرید. در صورت ناقص بودن آن ها مجبور به توقف کار در یکی از مراحل دوخت می شوید. قبل از شروع کار با اصول خیاطی بدون الگو، لیستی از لوازم خیاطی مورد نیاز خود تهیه کنید و پس از خرید کامل آن ها شروع به دوخت لباس کنید. با این کار، هم اعتماد به نفس خود را به اندازه یک خیاط حرفه ای بالا برده اید، هم زمان کمتری هدر داده اید.

از دوخت لباس برای خودتان شروع کنید
اگر تجربه کمی در خیاطی دارید و فرد حرفه ای در این کار محسوب نمی شوید، در ابتدای یادگیری اصول خیاطی بدون الگو، تهیه لباس برای خودتان را امتحان کنید و از فکر دوخت لباس برای بقیه افراد خانواده یا دوستان بیرون بیایید. زیرا علاوه بر اینکه با اندام خود بیشتر آشنا هستید و بهتر می توانید نسبت به معایب و شکل آن برای خود لباس بدوزید، در صورت خراب شدن لباس، از شکایت دیگران در امان هستید! همچنین بهتر است از لباس های ساده و بدون پنس و ساسون شروع کرده و با زیاد شدن تجربه تان در این کار، الگوهای پیچیده را امتحان کنید.
 
انتخاب چرخ خیاطی مناسب
اگر یک فرد مبتدی در خیاطی محسوب می شوید و به تازگی قصد خرید یکی از انواع چرخ خیاطی های مناسب را برای کار خود دارید، سعی کنید متناسب با دانشتان برای این کار هزینه کنید. اگر قصد شما از یادگیری اصول خیاطی بدون الگو، رفع نیازهای شخصی است، بهتر است به خرید یک چرخ خیاطی ساده اکتفا کنید. استفاده از یک چرخ خیاطی حرفه ای که کار با آن پیچیده است، تنها می تواند باعث خستگی شما و کم شدن اعتماد به نفستان بشود. اما اگر دوست دارید کسب و کاری راه بیندازید، از ابتدا برای یک چرخ خیاطی خوب هزینه کنید.
 
 مزایا و معایب خیاطی بدون الگو  
 
از تکه پارچه های ارزان استفاده کنید
سر زدن به مغازه های پارچه فروشی و خرید پارچه های زیبا و گران را برای بعد از کسب تجربه بگذارید. در ابتدا بهتر است در کمد خود و در بین تکه پارچه های قدیمی به دنبال پارچه مناسب برای دوخت لباس بر اساس اصول خیاطی بدون الگو باشید. زیرا این ابتدای کار شما در این حرفه یا در این متد خاص از آموزش خیاطی است. در آغاز راه هر کاری نیز میزان آزمون خطاها زیاد است. همچنین به دلیل نداشتن الگوکشی کاغذی امکان خراب شدن پارچه و به ثمر نرسیدن لباس نسبت به روش های دیگر نیز زیاد است.
 
رودوزی از لباس های قدیمی
اگر چشمتان به شکل الگوی آستین، بالاتنه، یقه و سایر قسمت های الگو آشنایی ندارد، یک راه ساده به شما پیشنهاد می کنیم. درز تعدادی از لباس های کهنه خود را بشکافید و شکل آن ها را بررسی کنید. حتی می توانید لباس هایی که دوست داشتید و غیر قابل مصرف شده اند را با این روش دوباره بدوزید. اما سعی کنید ابتدا آن ها را روی کاغذ بکشید و سپس کاغذ را روی پارچه بیندازید و مرحله برش را انجام دهید. زیرا هنگام انتقال به روی کاغذ، امکان بر طرف کردن اشکالات احتمالی آن نیز وجود دارد.
در این نوشته سعی کردیم به طور کامل اصول خیاطی بدون الگو را از تمام زوایا بررسی کنیم. اما بسیاری از شما سوالاتی در ذهن دارید که پاسخ آن ها تنها دست فردی ماهر در این زمینه است. بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم از مدرس مجربی که در  آموزشگاه خیاطی ، تدریس میکند مشورت بگیرید.
 
منبع: hamyarkhayat.ir

برچسب ها :
خیاطیدوخت لباس بدون الگوخیاطی بدون الگوآموزش خیاطیآموزشگاه خیاطی