مقایسه کتاب معمولی با کتاب صوتی و دلایل رشد کتاب صوتی

هدف از مطالعه کتاب
هدف از مطالعه کتاب های غیرداستانی یادگیری و کسب دانش و اطلاعات است. در مورد کتاب های داستانی هدفم عموما لذت بردن است. البته این لذت همراه است با یادگرفتن لغات و اصطلاحات جدید و نیز آشنایی با مکان ها و شهرها و مردم و تجربه های زیسته مختلف.
به طور کلی با خواندن افق های فکرم را گسترش می دهم، به سرزمین های جدید سفر می کنم، همصحبت شخصیت های تخیلی زاده ی ذهن نویسنده ی رمان می شوم و با احساسات مختلف انسانی آشنا می شوم. با علوم مختلف آشنا می شوم و آنها را در زندگی ام به کار می گیرم، حداقل مطلع می شوم که وجود دارند و این مهم است.
در همه این موارد واسطه ی انتقال اطلاعات در درجه دوم اهمیت قرار دارد. هدف اصلی کسب معلومات و کسب تجربیات ذهنی جدید است.
 
 مقایسه کتاب معمولی با کتاب صوتی و دلایل رشد کتاب صوتی  
 
مزایای کتاب کاغذی چیست؟
بی شک کتاب کاغذی نسبت به کتاب صوتی مزایای خود را دارد که در اینجا به چند مورد از مزایای کتاب کاغذی اشاره می کنیم تا با لذت بیشتری کتابخوانی کنید.

حس متفاوت و خاص کاغذ 
در یک بعدازظهر زمستانی برای اهالی کتاب هیچ وسیله ای نمی تواند جایگزین یک کتاب خوب شود؛ یک صندلی راحت، یک کتاب خوب و یک فنجان چای یا قهوه! برای یک فرد اهل مطالعه حتی بوی کتاب و کاغذ حس آرامش به همراه دارد، احساسی که یک کتاب الکترونیکی هرگز نمی تواند منتقل کند. حتی عموم مردم و کسانی که فقط کتاب های درسی را می خوانند تمایل بیشتری به استفاده از کتاب کاغذی دارند.
 
آسیب جسمی و خستگی کمتر
نگاه کردن به یک صفحه نمایش به مدت طولانی، عوارضی مانند خستگی و آسیب چشم، خستگی ذهنی و اختلالات خواب را به همراه دارد در حالی که مطالعه از روی کاغذ هیچکدام از مشکلات گفته شده را در پی ندارد، البته خستگی فیزیکی در نتیجه حالت نشستن هم ممکن است از عوارض مطالعه به مدت طولانی به شمار بیاید که ارتباطی با الکترونیکی یا کاغذی بودن کتاب ندارد! عوارض نگاه کردن طولانی مدت به صفحات نمایش در کودکان شدت و اهمیت بیشتری دارد.
 
با کتاب کاغذی بهتر یاد میگیرید
یک تحقیق نشان داده است که با خواندن کتاب های الکترونیکی میزان یادگیری کاهش می یابد، در این پژوهش از یک گروه ۲۵ نفری خواسته شد که یک کتاب ۲۸ صفحه ای را در کتاب خوان Kindle بخوانند و یک گروه ۲۵ نفری دیگر هم همان کتاب را از روی کتاب کاغذی مطالعه کردند؛ سپس از آنها خواسته شد که ۱۴ رویداد از داستان را به ترتیب زمان وقوع بیان نمایند؛ در این بررسی عملکرد خوانندگان کتاب های کاغذی بسیار بهتر بود. یک بررسی دیگر هم در دانشگاه Stavanger نروژ بر روی گروهی از دانشجویان انجام گرفت و نشان داد که مطالعه از روی کاغذ یادگیری بهتری به دنبال دارد.
 
همیشگی بودن و سادگی
خواندن یک کتاب کاغذی نیاز به هیچ وسیله ای به جز خود کتاب ندارد؛ همچنین تمامی افراد به سادگی می توانند از آن استفاده کنند بدون آن که نگران تمام شدن شارژ باشند!
  
 مقایسه کتاب معمولی با کتاب صوتی و دلایل رشد کتاب صوتی   
 
چرا کتاب صوتی؟
الان که باهم درمورد فواید کتاب کاغذی صحبت کردیم بهتر است کمی هم از مزایای  کتاب صوتی  بگوییم.

هزینه کمتر با کتاب صوتی
قیمت کتاب های الکترونیکی را در اپلیکیش های کتاب خوان بررسی کنید، این کتاب ها به دلیل حذف هزینه های کاغذ و چاپ قیمت پایین تری از کتاب های کاغذی دارند و بنابراین تعداد بیشتری از مردم می توانند از آنها استفاده کنند؛ همچنین بسیاری از سایت ها امکان  دانلود کتاب صوتی رایگان (به صورت قانونی) را در اختیار قرار میدهند، در حالی که این موضوع در مورد کتاب های چاپی امکان ندارد.
 
با کتاب صوتی درختان را نجات میدهید
همان طور که می دانید کاغذ از درختان به دست می آید و انتشار محتوای الکترونیکی به جای چاپ آنها می تواند موجب صرفه جویی در مصرف کاغذ، جلوگیری از قطع بیشتر درختان و آسیب کمتر به محیط زیست شود. شاید در نگاه اول این موضوع کم اهمیت به نظر برسد اما یقینا در ابعاد و حجم گسترده چاپ کتاب ها و بخصوص روزنامه های پرتیراژ مصرف کاغذ بسیار زیاد خواهد بود.
 
آپدیت کردن ساده کتاب صوتی
کتاب های الکترونیکی به آسانی آپدیت می شوند و نسخه های جدید آنها در اختیار کاربران قرار می گیرد و معمولا این کار هزینه ای هم ندارد درحالی که داشتن نسخه های جدید از یک کتاب مستلزم صرف هزینه و خرید دوباره آن است.

استفاده ساده کتاب صوتی
کتاب الکترونیکی حجم و وزن فیزیکی ندارد، هزاران و حتی میلیون ها صفحه کتاب می توانند در یک دستگاه موبایل یا تبلت به صورت همیشگی به همراه ما باشند؛ حال آن که در بسیاری از موارد حتی نمی توانیم یک کتاب کوچک را به همراه داشته باشیم. همچنین استفاده از این نوع کتاب ها با توجه به امکانات متنوع اپلیکیشن های کتاب خوان بسیار آسان است. نشانه گذاری، حفظ کتاب در صفحه خوانده شده، امکان جستجوی کلمات و عناوین و…. از مزایایی هستند که در کتاب چاپی وجود ندارند.
 
قابل حمل بودن کتاب صوتی
کتاب صوتی رایگان هم مانند کتابهای چاپی قابل حمل هستند اما به روشی متفاوت. در مورد کتابهای صوتی رایگان شما می توانید کتابهای بیشتری را به همراه داشته باشید.
 
- این کتابها را با خود به اتومبیلتان ببرید! در سفرهای جاده ای ، در رفت و آمد به سر کارتان ، مدرسه و در حال اجرای فعالیتهایتان آنها را همراه خود داشته باشید.
- همچنین کتاب صوتی رایگان برای گوش کردن در زمان پیاده روی ، دویدن و ورزش کردن بسیار مناسب است.
- به کتابهای صوتی وقتی که در حال رنگ کردن منزل ، انجام کارهای خانه ، تمیز کاری ، لباسشویی و … هستید، گوش کنید.
- فکر کنید ببینید که چه تعداد کتابی را می توانید بخوانید در حالی که دارید کارهای دیگرتان را هم انجام می دهید.
- در حالی که دارید هنگام صبح برای بیرون رفتن آماده می شوید ، وقتی که دارید برای خوابیدن آماده می شوید به کتاب صوتی رایگان گوش کنید. شما می توانید زمانهای خیلی بیشتری را برای گوش دادن پیدا کنید.
 
دلایل رشد و پیشرفت کتاب های صوتی
خوانندگان کتاب ها در سالهای اخیر به طور فزاینده ای به سمت فناوری، برای تامین سرگرمی روی آورده اند. واسطه ای که شکاف بین بازار کتاب سنتی و اشکال جدید فناوری ایجاد می کند، کتاب صوتی است. جالب است بدانید که درآمدهای فروش در این زمینه بین سالهای 2010 و 2016 بیش از دو برابر شده است. این تقاضای رو به رشد برای  خرید کتاب صوتی  را می توان در این آمار مشاهده کرد که تعداد عناوین کتاب صوتی منتشر شده در بسیاری از کشور ها از حدود 5 هزار به بیش از 6200 در سال رسیده است. اما چرا کتاب صوتی یا همان کتاب گویا اینقدر محبوب شده است؟
 
  مقایسه کتاب معمولی با کتاب صوتی و دلایل رشد کتاب صوتی  
 
کتاب صوتی به شما کمک می کند تا کتاب بیشتری بخوانید
رونق تولید کتاب صوتی نرخ بازده بسیار خوبی را فراهم کرده است. بسیاری از انتشارات کتاب های صوتی تایید کرده اند که فروش کتاب های الکترونیکی رونق خوبی یافته است و تنها راهی که نوع دیجیتالی یک کتاب به طور مداوم باعث کسب سود شده است، کتاب صوتی است. طبق آماری که از سوی شنوندگان کتاب صوتی رایگان و غیر رایگان وجود دارد، 48٪ از شنوندگان زیر 35 سال دارند.
ناشران با این آمار این ذهنیت را دارند که: «اگر بسیاری از افراد در سنین پایینتر به شنیدن کتاب صوتی علاقه مند شوند با وقت بیشتری که دارند در رسیدن به سنین میانسالی کتاب های بیشتری خوانده اند و وقتی که علاقه مندی به این فرمت ها از سنین کمتر آغاز شود در آینده ترجیحی برای انتخاب نوع خاصی از کتاب وجود نخواهد داشت. از سویی دیگر روند شنیدن کتاب صوتی بسیار سریعتر از خواندن متن انجام می گیرد و از این رو، کتاب ها با سرعت و پویایی بیشتری خوانده می شوند.»
این جمعیت شناسی همچنین باعث شده است تا بسیاری از مردم به سمت کتاب های صوتی روی  آورند و بیشتر آنها اظهار داشتند که (یا اکیداً موافق بودند) کتابهای صوتی سرعت بیشتری برای پایان دادن به خوانش کتاب های حجیم یا کوچک را در بازه زمانی محدود فراهم می کند. نتیجه گیری از این موضوع چندان سخت نیست. شما به واسطه کتاب صوتی هر کجا که باشید و در حال انجام هر فعالیتی که باشید می توانید مطالعه داشته باشید.
 
کتاب صوتی برای گروه خاصی نیست
یکی از نکات اصلی فروش خوب و استقبال جالب توجه مردم سراسر دنیا از کتاب صوتی ظرفیت گوش دادن به آن است؛ کتاب گویا به مصرف کنندگان اجازه می دهد تا به کتاب های مورد علاقه شان در ماشین، رفت و آمد به محل کار، یا در هنگام ورزش (دویدن، پیاده روی) گوش دهند.
با این حال، حدود ۵۲ درصد از مصرف کنندگان روی دسکتاپ یا لپ تاپ به کتاب گوش می دهند. در نتیجه تقاضای زیادی برای کتاب صوتی در خانه وجود دارد. این امر جذابیت گسترده رسانه را برجسته می کند، چون نه تنها توسط متخصصانی که زمان کمی برای مطالعه و تحقیق متعارف دارند مورد استفاده قرار می گیرد، بلکه توسط کسانی که می خواهند در خانه استراحت کنند، یا والدینی که می خواهند از کتاب صوتی برای کمک به فرزندان خود برای بهبود مهارت های خواندن، تحصیل، شنیدن قصه و غیره استفاده کنند، بکار برده می شود.
شاید با خودتان فکر کنید که کتاب الکترونیکی یا کتاب نسخه چاپی همچنین ویژگی دارند؛ اما باید توجه داشته باشید که کتاب صوتی سه چیز را برای شما می خرد، یکی وقت های سوخته و دوم توانایی خواندن و سوم شیوه صحیح خواندن.
 
کتاب صوتی مشمول اثر اپرا نخواهد شد
کتاب های زیادی وجود دارد که به دلیل نایاب بودن همواره فرصت فروش بیشتر را از دست می دهند و طیف وسیعی از افراد هستند که نیاز دارند کتاب مذکور را تهیه کنند؛ فارغ از نوع کتاب، دلیل کمیاب بودن و غیره. اثر اپرا زمانی اتفاق می افتد که یک فرد مشهور کتابی را برای خوانش بیشتر به افراد دیگر توصیه می کند.
در چنین حالتی چندان دور از انتظار نیست که نسخه های مختلف کتاب به فروش برود و بخش عظیمی از مخاطبان خواندن آن را از دست بدهند.  با وجود کتاب صوتی اگر کسی خرید آن را توصیه کند، هرگز کمبود آن در هیچ حالتی بوجود نخواهد آمد.
با توجه به اینکه طیف وسیعی از جامعه هم به سمت گوش دادن کتاب صوتی روی آورده اند پس همین طیف و چه بسا مخاطبان جدید هم امکان خواندن آن کتاب را خواهند داشت. حتی اگر عمیق تر به این موضوع نگاه کنیم به سادگی متوجه خواهیم شد که مشکل عدم دسترسی بسیاری از افراد و پایین بودن سرانه مطالعه هم به این واسطه کاهش خواهد یافت.

برچسب ها :
کتاب صوتیدانلود کتاب صوتی رایگانخرید کتاب صوتی

سایر مقالات