×
اطلاعات تماس با پشتیبانی

تلفن پشتیبانی :02166931948, 02166927289,09382735283

چگونه فرد معتاد را تشویق به ترک کنیم؟

تشویق کردن فرد معتاد به ترک چگونه ممکن است؟ زمانی که متوجه می شوید یکی از اعضای خانواده‌تان مثل همسر، برادر یا حتی پدرتان به مواد مخدر اعتیاد پیدا کرده است، طبیعی است که  آشفته و نگران شوید و بخواهید او هرچه زودتر از این بلا نجات یابد. اینجاست که تصمیم می‌گیرید به ترک اون کمک کنید. اگر شخص معتاد تمایل به ترک داشت و از اعتیاد خسته شده بود، موانع شما برای ترک دادن فرد معتاد کمتر خواهد بود. اما زمانی کار شما سخت تر می‌شود که شخص معتاد تمایلی به ترک نداشته باشد. حالا شما باید برای ترک قطعی انگیزه‌هایی در فرد معتاد ایجاد کنید. فراهم کردن شرایطی که فرد معتاد با یک روان‌شناس متخصص صحبت کند نیز باعث می‌شود فرد معتاد برای ترک کردن اراده پیدا کند و در مسیر درست زندگی‌اش قدم بردارد.
 
تشویق معتاد به ترک | تشخیص اعتیاد فرد
برای تشخیص اعتیاد در وهله اول نیاز به تست اعتیاد نیست؛ یک روانشناس متخصص می‌تواند علائم و نشانه‌هایی را برای شما مشخص کند که اعتیاد را تشخیص دهید. راهکارهای مختلفی وجود دارد که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها به اعتیاد شخص مورد نظرتان پی ببرید. برای مثال اینکه معمولا افرادی که تزریقی هستند از لحاظ جسمانی اغلب اوقات جای سوزن در دستان آن‌ها وجود دارد، وسایل غیرمتعارف مثل زرورق سیگار یا سرنگ در وسایل آن‌ها دیده می‌شود، داروهای مخدر در خانه نگهداری می‌کنند، ساعت خواب افراد معتاد متغیر می‌شود و دائما در حالت خواب آلودگی هستند، این افراد به ورزش و فعالیت‌های جسمانی علاقه‌ای ندارند، معمولا تمایلی به تمیز نگه داشتن خود ندارند، تا یک ساعت بعد از مصرف بدنشان شروع به خارش می‌کند، دچار آبریزش بینی و خماری می‌شوند، اندازه‌ی مردمک چشمشان تغییر می‌کند و به مشکلات و بیماری‌های جسمانی مبتلا می‌شوند.
از لحاظ روانی نیز افراد معتاد از خانواده و اطرافیان دوری می‌کنند و تنهایی را به آن‌ها ترجیح می‌دهند، بیشتر با افراد مشکوک رابطه برقرار می‌کنند، اینگونه افراد معمولا اعتیاد خود را به دروغ پنهان می‌کنند و به تدریج به دروغگویی عادت می‌کنند، بسیار پرحرف می‌شوند و در همه‌ی زمینه‌ها نظر خود را اعلام می‌کنند، در عملکردهای شغلی و اجتماعی افت می‌کنند، اصرار دارند که تنها به بیرون بروند و خبر ترک اعتیاد دیگران را تکذیب می‌کنند.
اگر نشانه‌های اعتیاد به مواد مخدر را در فرد مورد نظر خود دیدید، توصیه می‌شود در ابتدا با یک درمانگر متخصص و روان‌شناس مشورت کنید و شتابزده عمل نکنید، زیرا می‌توانید با استفاده از راهنمایی‌های متخصصان بهترین واکنش را داشته باشید.

چه رفتاری با فرد معتاد داشته باشم؟
مهم ترین مسئله‌ای که در ترک اعتیاد افراد اهمیت دارد خانواده و دوستان سالم فرد هستند،‌ زیرا می‌توانند با حمایت و پشتیبانی فرد را برای ترک تشویق کنند و در او انگیزه‌ای برای ترک ایجاد کنند. برای این که خانواده ها بتوانند بهترین واکنش را در برابر اعتیاد افراد داشته باشند لازم است در زمینه‌ی اعتیاد اطلاعات لازم را به دست بیاورند و به حرف‌های اطرافیان اتکا نکنند.
نقش خانواده در ترک اعتیاد بسیار بااهمیت است. از آنجا که یکی از دلایل اصلی اعتیاد مشکلات خانوادگی است، به همین دلیل شرکت در جلسات خانواده درمانی بسیار مفید و اثربخش است. گاهی این جلسات به صورت گروهی برگزار می‌ِشود و خانواده‌هایی که مشکل مشابهی دارند می‌توانند ار تجربیات همدیگر استفاده کنند. برای اینکه بتوانید نحوه‌ی رفتار در مواجه با فرد معتاد را بدانید،‌ توصیه می‌شود با یک روانشناس متخصص اعتیاد در ارتباط باشید تا بتوانید واکنش مناسبی در برابر فرد معتاد داشته باشید. 

چگونه در فرد معتاد انگیزه‌ای برای ترک ایجاد کنیم؟
مهمترین مسئله در ترک اعتیاد تمایل خود فرد برای ترک است؛ افرادی که میل به ترک دارند می‌توانند اراده کنند و از دام اعتیاد رها شوند. اما افرادی که تمایلی برای ترک ندارند، لازم است در آن‌ها ایجاد انگیزه شود تا اراده‌ی ترک را پیدا کنند. برای اینکه بتوانید فرد را برای ترک کردن تشویق کنید، لازم است در ابتدا اعتیاد شخص معتاد را بپذیرید و آن را انکار نکنید؛ سپس در رابطه با نوع مواد مخدر اطلاعات لازم را کسب کنید تا در شرایط خاص غافلگیر نشوید و درک بهتری از موقعیت فرد معتاد داشته باشید.

برچسب ها :

تشویق معتاد به ترک اعتیاد

مشاوره ترک اعتیاد

کیمیای رهایی